Dlaczego ludzie malują pnie drzew na biało?

0
263
Po co malować pnie na biało? Zdjęcie: Twitter

Nieważne, dokąd pójdziesz, zauważysz w drzewach coś osobliwego — to, że ich spód jest pomalowany na biało. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na wandalizm. W końcu po co ktoś miałby malować pnie drzew na biało? Jednak wybielanie jest naprawdę ważne! I chociaż istnieje od wieków, ludzie wciąż są zaskoczeni tym dziwnym, ale interesującym zjawiskiem.

Zaintrygowany? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ szczegółowo omówimy malowanie pni drzew na biało i jakie są tego plusy.

Dlaczego malowani pni na biało jest tak powszechne?

Ogólnie rzecz biorąc, celem wybielania jest ochrona drzewa przed upałem i owadami. Jednak w zależności od obszaru istnieje wiele innych powodów wybielania drzew. Sprawdźmy je!

Przeciw oparzeniom słonecznym

Czasami możesz zauważyć, że niektóre kawałki kory drzewa wyginają się i wyglądają, jakby miały zaraz spaść. W kategoriach ogrodniczych proces ten nazywa się oparzeniem zimowego słońca lub urazem południowo-zachodnim i zwykle występuje w okresie niemowlęcym drzewa. Ale co powoduje to zjawisko? Mówiąc najprościej, oparzenia słoneczne zdarzają się na obszarach takich jak Nowy Meksyk, gdzie występuje intensywna ekspozycja na słońce, a temperatury zmieniają się gwałtownie w ciągu dnia i nocy.

Na szczęście malowanie pnia drzewa na biało jest podobne do kremu przeciwsłonecznego. Innymi słowy, po wybieleniu młodych drzew, powierzchnie ich pni nie będą już tak łatwo wysychać i pękać.

Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej

Twitter

Ochrona przed ciepłem

Malowanie podstawy młodego drzewa również pomoże mu zachować chłód na wiosnę. Czemu? Ponieważ biała farba działa jak tarcza odbijająca ciepło i pozwalająca drzewu spędzać więcej czasu na transpiracji i uprawie owoców.

Dodatkowo, gdy drzewa są chłodniejsze, mają mniejszy stres, przez co ich aparaty szparkowe pozostają nieco dłużej otwarte na wymianę gazów. To niezwykle ważne, ponieważ im więcej dwutlenku węgla pobierają drzewa, tym więcej wytwarzają energii.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Patogeny i szkodniki

Najczęściej kora drzewa pęka, pozwalając owadom wkradać się do środka. Gdy tak się stanie, grzyby i bakterie będą żywić się wnętrznościami drzewa, hamując jego wzrost i ostatecznie je zabijając.

Biała farba zapobiega przedostawaniu się owadów po drzewie i przedostawaniu się do środka przez szczeliny.

Czytaj: Krzywe drzewa Saskatchewan – intrygująca anomalia botaniczna

Wybielanie w Meksyku

Jak wspomniano wcześniej, ludzie wybielają drzewa z różnych powodów, w zależności od obszaru, na którym żyją. Na przykład w Meksyku celem wybielania jest ochrona drzewa i odstraszenie określonego rodzaju mrówek.

Te niezwykle agresywne owady, zwane mrówkami liściastymi, polują i ścinają świeżą roślinność, narażając w ten sposób kwiaty, liście i trawę. Są tak okrutne, że są w stanie zniszczyć liście drzewa cytrusowego w niecały dzień. Dlatego miejscowi malują pnie drzew za pomocą wodorotlenku wapnia, który jest bardzo alkaliczny i spali każdą mrówkę, która zbliży się do drzewa.

Oprócz odstraszania mrówek, wybielanie chroni również drzewa przed ekstremalnymi temperaturami Meksyku. W związku z tym większość drzew w Meksyku jest zdrowa, a ich kora ma niewiele pęknięć.

Twitter

A co z Grecją?

Grecja to kolejny kraj, w którym można znaleźć drzewa z pniami pomalowanymi na biało. Jednak wybielanie powoli staje się coraz mniej powszechne, ponieważ Grecy przestawiają się na bardziej ekologiczne sposoby zwalczania owadów.

Mimo to, zgodnie z tradycją, podczas Wielkanocy wszystko zostaje wybielone. Obejmuje to dom, kamienne schody, ogrodzenia i, co najważniejsze, drzewa. Dlatego pamiętaj, aby odpowiednio zaplanować kolejną podróż do Grecji — nie będziesz chciał przegapić tej ciekawej i wyjątkowej tradycji.

Czytaj: 3000-letnie drzewo oliwne w Grecji nadal wydaje oliwki

Twitter

Dlaczego ludzie malują pnie palm na biało?

Jeśli byłeś w Stanach Zjednoczonych, najprawdopodobniej natknąłeś się na palmy pomalowane na biało. I choć ochrona przed słońcem i owadami jest głównym celem wybielania palm, to jest też dodatkowy i fascynujący powód.

Odpieranie owadów

Jak każdy inny rodzaj drzewa, palmy są podatne na szkodniki. W rzeczywistości owady mogą infekować i niszczyć orzechy kokosowe, niezależnie od ich twardej i trwałej powierzchni zewnętrznej. Dlatego ludzie wybielają palmy za pomocą farby lateksowej i wody. Czasami dodają nawet olej lub limonkę do mieszanki, aby złapać owada, który próbuje się wspiąć i dotrzeć do orzechów kokosowych.

Blokowanie słońca

Promienie słoneczne UV są niebezpieczne dla palm, ponieważ spalają one ich korę i uszkadzają warstwy kambium. W końcu z powodu odwodnienia te palmy umrą. I chociaż dorosłe palmy potrafią chronić się przed promieniami UV, to mija około trzech lat, zanim w pełni rozwiną korę. W związku z tym wybielanie zapewnia wystarczającą ochronę, dopóki palmy nie dojrzeją i nie będą już potrzebować pomocy.

Twitter

Poprawa widoczności

Wreszcie, kora palm jest pomalowana na biało, aby była bardziej widoczna, szczególnie dla tych, którzy stoją na poboczu drogi. Dlaczego to ważne? Ponieważ wypadki z udziałem palm są niezwykle powszechne, zwłaszcza w Kalifornii. I choć malowanie palm nie zapobiegnie wypadkom, to jednak sprawi, że będą one rzadsze, ponieważ kierowcy widzą je znacznie wyraźniej, nawet w nocy.

Końcowe przemyślenia

Ogólnie rzecz biorąc, każda część świata ma swoje własne powody, by malować pnie drzew na biało. Jednak większość z nich skupia się na ochronie drzew przed słońcem, pogodą, owadami lub innymi szkodnikami. I chociaż istnieją inne alternatywy, aby zapobiec takim problemom, niewiele z nich jest tak skutecznych i dostępnych jak malowanie na biało.

Dlatego jeśli masz w ogrodzie jakieś młode drzewa, powinieneś rozważyć ich regularne malowanie na biało. Nie tylko odstraszysz owady, ale zapewnisz swoim drzewom wystarczającą ochronę, aby mogły w pełni rosnąć bez strachu przed oparzeniami słonecznymi. A co najważniejsze, wybielanie zapobiegnie powstawaniu grzybów, więc nie musisz się martwić, że Twoje drzewa zostaną zaatakowane przez pleśń.