Dlaczego mężczyźni często wyglądają młodziej niż kobiety w tym samym wieku? Poznaj 4 odpowiedzi

0
870

Mimo dużej ilości produktów do pielęgnacji i makijażu, większość kobiet wygląda starzej niż mężczyźni w tym samym wieku, którzy często w ogóle nie używają kosmetyków.

Okazuje się, że tę niesprawiedliwość można łatwo wytłumaczyć w kategoriach biologicznych. Chociaż powodów kulturowych nie można zignorować.

Poniżej dowiecie się, dlaczego przeciętny mężczyzna wygląda młodziej niż jego rówieśniczka.

Kobiety starzeją się średnio dwukrotnie szybciej niż mężczyźni, a po osiągnięciu określonego wieku – trzykrotnie.

Szacuje się, że kobiety starzeją się średnio dwukrotnie szybciej niż mężczyźni. Badania pokazują, że szczególnie silne różnice w procesie starzenia się mężczyzn i kobiet występują po około 50 latach: kobiety w tym czasie zaczynają się starzeć trzy razy szybciej. Wynika to z menopauzy. Kobiece ciało nagle przestaje wytwarzać estrogen – hormon, który wpływa m.in. na produkcję kolagenu, który odpowiada za elastyczność i młodość skóry.

Czytaj: 7 produktów spożywczych, które przyspieszają starzenie się

Jednocześnie twarz kobiety ulega znaczącym zmianom: czubek nosa wydłuża się, uczy powiększają się, oczy się kurczą, a sama twarz staje się bardziej płaska z powodu utraty elastyczności skóry.

Okres menopauzy jest indywidualny: u niektórych kobiet występuje w wieku 40 lat, a u innych w wieku 60 lat. U mężczyzn przebiega podobny proces – andropauza. W tym czasie organizm zmniejsza produkcję testosteronu. Jednak andropauza to powolny proces, a zatem w większości przypadków niewidoczny.

Skora kobiet i mężczyzn różni się na poziomie biologicznym.

Skóra mężczyzn jest około 25% grubsza niż kobiet. Wynika to z dużej ilości testosteronu w organizmie. Z biegiem czasu poziom tego hormonu spada, a skóra staje się cienka. U kobiet jest początkowo cieńsza, dlatego zmiany związane z wiekiem są bardziej zauważalne.

Ponadto początkowo gęstość kolagenu w skórze mężczyzn jest znacznie większa – dzięki temu sama skóra jest bardzie elastyczna. Eksperci badając wewnętrzny proces starzenia się skóry stwierdzili, że przeciętna kobieta jest starsza od mężczyzny w tym samym wieku o około 15 lat. Oznacza to, że z punktu widzenia biologii kobieta w wieku 35 lat i mężczyzna w wieku 50 lat są w tym samym wieku.

Skóra mężczyzny ma jeszcze jedną biologicznie określoną zaletę: jest lepiej nawilżona. Wynika to z faktu, że mężczyźni częściej i obficiej się pocą, a ich pot zawiera więcej kwasu mlekowego, który uważany jest za naturalny środek nawilżający.

Oczywiście w biegiem czasu zarówno mężczyźni, jak i kobiety tracą kolagen, który odpowiada za elastyczność skóry. Ale w ciele kobiety dzieje się to szybciej.

Przeciętna kobieta w wieku 40 lat przestaje dbać o siebie, bo nie widzi w lustrze już nic ładnego. Piękno młodości znika, wiele kobiet zostaje babciami – to przesłania problemy osobiste. Jeśli zaczniesz uprawiać sport w tym wieku, nie osiągniesz szybkiego rezultatu: potrzebujesz długotrwałego treningu, dużo siły i cierpliwości, wiele kobiet się poddaje już na samym początku.

Mężczyźni statystycznie częściej uprawiają sport, a wielu z nich chodzi na siłownię od wielu lat. Są bardziej aktywni fizycznie i dlatego wyglądają młodziej.

Kobiety są pod silną presją stereotypów i kampanii reklamowych przeciwko starzeniu się.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Trudno czuć się młodo i pięknie, gdy na każdym kroku w TV i Internecie ze wszystkich stron ludzie mówią, że trzeba stosować produkty przeciw starzeniu się przez 20 lat, bo inaczej starzenia nie da się zatrzymać. Firmy kosmetyczne zarabiają ogromne pieniądze na naszych lękach i drodze do wiecznie młodego wyglądu.

Dla zwykłej kobiety nie jest przyjemne oglądać, że współczesne gwiazdy w wieku 40, 50, a nawet 60 lat wyglądają jak młode nimfy. Mówią o tym na każdym kroku – trudno nie zauważyć takich rzeczy i nie porównywać się z Angeliną Jolie, Salmą Hayek czy Jennifer Lopez. Jednak starzenie się jest procesem naturalnym i nie powinnyśmy uciekać się do wszelkiego rodzaju leków i zabiegów przeciw starzeniu, próbując zatrzymać czas.

Pomyśl o swojej reakcji, gdy ktoś próbował odgadnąć Twój wiek i podał troszkę za dużo. Czujemy się skrępowane i zawstydzone. Oczywiście z tego powodu wiele kobiet, szczególnie tych podatnych na opinie innych osób, doświadcza silnego stresu, a to też nie sprzyja młodemu wyglądowi.

Źródło: otoz.com.ua

Czytaj: We Wrocławiu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Roślin!