Dlaczego nasze twarze wyglądają inaczej zaraz po przebudzeniu?

0
100
Co powoduje obrzęk twarzy rano? Zdjęcie: pl.freepik.com

Wszyscy znają to uczucie, właśnie się obudziłeś i jesteś gotowy, aby rozpocząć dzień, wtedy spoglądasz w lustro i widzisz, że Twoja twarz wygląda przerażająco inaczej niż przed pójściem spać.

Twoje oczy i twarz wyglądają na opuchnięte, skóra jest pełna zmarszczek i pomimo nocnego odpoczynku wyglądasz na dziwnie zmęczonego. Obrzęk twarzy rano może być denerwujący, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez cały dzień.

Ale dlaczego tak się dzieje i dlaczego tak regularnie?

Ostatecznie istnieje wiele różnych powodów, dla których może to się zdarzyć, od odwodnienia po złe nawyki żywieniowe/styl życia. Nawet pozycja, w której śpisz, może mieć wpływ na to, jak wyglądasz po przebudzeniu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Spanie

Według Medical News Today, dla wielu osób budzenie się z opuchniętą twarzą wynika z normalnego zatrzymywania płynów przez noc – ale może to być bardziej zauważalne, jeśli osoba śpi za mało lub za dużo.

Leżenie powoduje, że płyn odpoczywa i gromadzi się wokół twarzy, a pozycja śpiąca może również to zaostrzać. Na przykład spanie twarzą do dołu może powodować taki efekt.

Na szczęście, gdy wstaniesz i spędzisz trochę czasu w pozycji pionowej, nadmiar płynu spłynie, a Twoja twarz wraca do normy.

Według jednej z ekspertek pozycja podczas snu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których budzisz się z opuchniętą twarzą.

Dermatolożka dr Purvisha Patel powiedziała, że spanie twarzą do dołu może mieć szkodliwy wpływ na wygląd skóry po przebudzeniu.

Powiedziała: „Grawitacja wygrywa, kiedy śpimy na brzuchu z twarzą w poduszce”.

Wyjaśniła, że ​​płyn limfatyczny w Twoim ciele gromadzi się w dół podczas snu, co może prowadzić do „opuchniętych worków pod oczami i opuchlizny”.

Aby temu przeciwdziałać, Patel zaleca spanie na plecach lub poleca uniesienie twarzy poduszką.

Istnieje wiele różnych stylów życia i nawyków żywieniowych, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoją skórę, takich jak wysokie spożycie alkoholu, palenie papierosów, nieregularne nawyki snu, nadmierna ekspozycja na słońce i niski poziom aktywności.

Inne możliwe przyczyny to alergie, płacz poprzedniej nocy i niewystarczająca ilość snu.

Każdy z nich może utrudnić organizmowi odpoczynek i regenerację w nocy oraz może odwodnić organizm, zmniejszyć krążenie i/lub spowodować uszkodzenie komórek skóry.

Czytaj: Krakowscy specjaliści na liście najbardziej wpływowych naukowców na świecie

Makijaż

Zasypianie z makijażem może powodować reakcję skórną zwaną kontaktowym zapaleniem skóry, która może prowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia lub obrzęku twarzy i oczu.

Większość przypadków nie jest powodem do niepokoju, ale każdy, kto ma poważne objawy, takie jak obrzęk oczu lub problemy z otwieraniem oczu, potrzebuje pomocy medycznej.

Żywność

Spożywanie pewnych pokarmów w nocy lub wieczorem czasami prowadzi do dodatkowego obrzęku rano.

Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie pokarmów bogatych w sód może powodować zatrzymanie przez organizm większej ilości wody. Ten wzrost sodu zwykle sprawia, że ludzie są spragnieni, więc piją więcej, ale organizm nie uwalnia tej dodatkowej wody z moczem. Zamiast tego woda zbiera się w różnych obszarach, w tym na twarzy.

Niektóre typowe produkty spożywcze o wysokiej zawartości sodu, których należy unikać, obejmują:

 • fast food, takie jak hamburgery, frytki i pizza
 • wędliny przetworzone, takie jak bekon i pepperoni
 • sushi, szczególnie z sosem sojowym
 • frytki, nachos i precle

Alkohol

Niektórzy ludzie budzą się z opuchniętymi twarzami po nocy picia alkoholu.

Alkohol powoduje, że osoba więcej oddaje mocz, co może powodować łagodne odwodnienie. W odpowiedzi organizm może zatrzymywać wodę tam, gdzie może, na przykład na twarzy.

Czytaj: Wyniszczający alkoholizm ukazany za pomocą rzeźb

Przyczyny fizyczne i stan zdrowia

Miesiączka i niektóre problemy zdrowotne mogą powodować zatrzymanie płynów na twarzy.

Okres

Miesiączka często powoduje zatrzymanie płynów, a przed okresem kobieta może zauważyć obrzęk twarzy po przebudzeniu.

Kobieta może rozpoznać miesiączkę jako przyczynę obrzęku, jeśli występują również objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Alergie

Czasami rano obrzęk twarzy wynika z alergii na kurz, łupież lub pyłki wdychane w nocy. Osoba może nie zauważyć żadnych objawów, dopóki się nie obudzi.

Inne objawy reakcji alergicznej, takie jak przekrwienie, katar, kichanie, swędzenie lub łzawienie oczu mogą wskazywać, że alergie powodują obrzęki.

Czytaj: Wirusolog ostrzega osoby, które mają tę samą poduszkę od 2 lat

Infekcja zatok

Opuchnięta twarz rano może być oznaką infekcji zatok. Może również powodować:

 • ból i tkliwość w twarzy
 • czołowe bóle głowy
 • ból zębów
 • gorączkę
 • zatkany nos

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy, która polega na tym, że tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, dotyka około 20% populacji Polski w różnych grupach wiekowych.

Poza opuchlizną twarzy osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również doświadczyć:

 • przybranie na wadze
 • zmęczenie
 • słaba tolerancja na zimno
 • sucha skóra
 • rzednące włosy

Każdy, kto podejrzewa, że ma niedoczynność tarczycy, powinien porozmawiać z lekarzem, który może zlecić badanie krwi.

Zespół Cushinga

W niektórych przypadkach zespół Cushinga może powodować obrzęk twarzy z samego rana. Polega na zbyt wysokim poziomie kortyzolu w organizmie i często występuje jako efekt uboczny leków.

Zespół Cushinga może powodować obrzęk twarzy przez cały czas, ale może to być bardziej zauważalne rano.

Zapobieganie

W zależności od przyczyny, różne techniki pielęgnacji domowej i zabiegi medyczne mogą zmniejszyć lub zapobiec porannemu obrzękowi twarzy.

Opieka domowa

Rano można wypróbować następujące strategie:

 • Zimna woda – spryskanie twarzy zimną wodą lub zrobienie zimnego kompresu ręcznikiem może szybko zmniejszyć obrzęki.
 • Kawa lub herbata – nałożenie fusów po kawie lub namoczonej, schłodzonej torebki herbaty na opuchnięte obszary może pomóc stymulować skórę i zwężać naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęki. Pamiętaj, aby przetestować temperaturę przed nałożeniem fusów lub torebek herbaty na twarz!
 • Jadeitowe rolki – wałek jadeitowy to narzędzie, które delikatnie masuje twarz, aby promować krążenie i pomagać w odpływie płynu limfatycznego. Niektóre osoby, które regularnie używają rolek jadeitowych, twierdzą, że zmniejszają one również obrzęki.

Ćwiczenie

Pompowanie serca może promować krążenie w ciele, w tym na twarzy.

Szybki poranny jogging lub przejażdżka na rowerze pomaga niektórym osobom poczuć się mniej wzdętymi i bardziej rozbudzonymi, a także może zmniejszyć obrzęki.

Kremy, maski i inne produkty

Szereg produktów do twarzy ma na celu zmniejszenie obrzęków. Warto jednak pamiętać, że skóra twarzy może być wyjątkowo wrażliwa. Pamiętaj, aby unikać wszelkich znanych alergenów i przetestuj dowolny produkt na małym obszarze twarzy przed użyciem go w szerszym zakresie.

Zapobieganie

Rano nie zawsze udaje się zapobiec obrzękom twarzy, ale pomocne mogą być następujące strategie:

 • unikanie pokarmów bogatych w sód, szczególnie późnym wieczorem lub w nocy
 • unikanie węglowodanów rafinowanych w dalszej części dnia
 • nie jedzenie tuż przed snem
 • unikanie przespania
 • dążenie do spania na plecach
 • utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia przez cały dzień
 • unikanie napojów alkoholowych

Kiedy iść do lekarza

Opuchlizna twarzy rano zwykle nie jest powodem do niepokoju i ma tendencję do szybkiego zanikania.

Jeśli uciążliwe obrzęki utrzymują się po zmianie diety i stylu życia, dobrym pomysłem może być skonsultowanie się z lekarzem, który może wykryć alergię lub inny problem zdrowotny.

wad

Brak postów do wyświetlenia