Dlaczego nie pamiętamy rzeczy, które wydarzyły się do 4 roku życia

0
513

Mówią, że nasze osobowości ukształtowały się w dzieciństwie, ale jak ironiczne jest to, że prawie nic nie pamiętamy z naszych wczesnych lat?

Zjawisko to można zastosować do prawie wszystkich ludzi, a nawet ma oficjalne określenie – amnezja dziecięca. Dorastając, zapominamy o ludziach, wydarzeniach, a nawet miejscach, które napotkaliśmy jako dzieci.

Wciąż jest wiele aktywnych badań na ten temat, dziś podsumowaliśmy poniżej najważniejsze informacje.

Czym jest amnezja dziecięca i kiedy się pojawia?

Amnezja dziecięca to niezdolność dorosłych do przypomnienia sobie szczegółów wydarzeń, a nawet całych wydarzeń, które miały miejsce przed ukończeniem 4 roku życia.

Niektórzy badacze poszli nawet dalej i odkryli, że dzieci przed 7 rokiem życia są w stanie zapamiętać „60% lub więcej wydarzeń z wczesnego życia”, podczas gdy 8- i 9-latkowie mogą pamiętać tylko 40%. To pozwoliło im zdać sobie sprawę, że przechodząc przez różne etapy naszego rozwoju, tym mniej pamiętamy z tego, co go poprzedziło.

Nasze wspomnienia są ściśle związane z naszą zdolnością do mówienia.

Jedna z teorii wyjaśniających, dlaczego nie przechowujemy wspomnień niemowląt, jest taka, że nie mogliśmy wtedy komunikować się werbalnie. Kiedy pobieramy pamięć, używamy słów i możemy je opisać bardzo szczegółowo, co wymaga języka. Większość dzieci nie zaczyna mówić przed ukończeniem drugiego roku życia, więc po prostu nie są w stanie stworzyć spójnej pamięci.

Czytaj: Poznań jako pierwsze miasto dofinansuje in vitro

Rozwój naszego mózgu odgrywa ogromną rolę.

Teraz porozmawiamy o biologicznym wyjaśnieniu amnezji dziecięcej. Kiedy dorastamy, nasze mózgi wykonują wiele ciężkich prac, więc w jednym z badań stwierdzono, że „kiedy mózgi są zajęte hodowaniem wielu nowych komórek, nie przechowują wspomnień, które w innym przypadku byłyby długotrwałe”.

Ponadto nie możemy nawet fizycznie przypomnieć sobie codziennych wydarzeń sprzed 3-4 lat, ponieważ nasza pamięć epizodyczna jeszcze się nie włączyła. Dlatego możemy mieć abstrakcyjne wspomnienia, takie jak park, do którego często chodziłeś, ale nie to, do której lodziarni zabrała Cię wtedy mama.

Czytaj: Jak poprawić pamięć u dzieci – 10 skutecznych sposobów

Nasi rodzice zmieniają sposób, w jaki przypominamy sobie pewne wydarzenia.

Inne badanie sugeruje, że nasi rodzice są w stanie zmienić narrację naszego dzieciństwa. Pomyśl o tym, mamy tendencję do lepszego trzymania się pamięci, jeśli nam ktoś o tym przypomina, dlatego pamiętamy wydarzenia, które nasi rodzice uważają za ważne.

To samo badanie wykazało, że dzieci inaczej wspominają to samo wydarzenie po omówieniu go z ojcami, a inaczej z matkami. Dzieci są wrażliwe, więc ważne jest, aby pomóc im zachować tylko dobre wspomnienia i je prawidłowo postrzegać.

Wszystko sprowadza się do tego, co wywarło na nas trwałe wrażenie.

Psycholog dziecięcy mówi, że ostatecznie dzieci zachowują wspomnienia pełne emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. To odkrycie pozwala nawet małym dzieciom składać zeznania naocznych świadków w sądzie. Więc są szanse, że jeśli potrafisz przypomnieć sobie wczesne wspomnienie, to właśnie ono ma dla Ciebie największe znaczenie i wywołuje silną reakcję emocjonalną.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org