Dlaczego po zjedzeniu posiłku warto wybrać się na 10-minutowy spacer?

0
215
Spacer po posiłku? To bardzo dobry pomysł. Zdjęcie: Pixabay

Po posiłku łatwo poczuć zmęczenie, ale to najlepszy czas na spacer. Czemu? To wszystko ma związek ze stabilizacją poziomu insuliny i cukru we krwi.

Chociaż jedzenie jest niezbędne, aby dostarczyć ci potrzebnej energii, często czujesz się zmęczony i ospały po zjedzeniu pysznego, obfitego posiłku. Niektórzy eksperci uważają, że czas po posiłku to najlepszy czas na krótki spacer.

Według badań przeprowadzonych na początku tego roku, spacery z intensywnym światłem po posiłku mogą ustabilizować poziom insuliny i cukru we krwi. Wykazano, że nawet dwuminutowy spacer po jedzeniu ma pozytywne skutki w porównaniu do siedzenia po posiłku.

Zapobieganie skokom cukru we krwi jest ważne, nawet jeśli nie żyjesz z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2; może obniżyć ryzyko cukrzycy i chorób serca, a ponieważ badania pokazują, że wzrost poziomu cukru we krwi następuje w ciągu 90 minut od zjedzenia posiłku, najlepiej jest poruszać się w tym czasie.

Objawy wysokiego poziomu cukru we krwi

Wysoki poziom cukru we krwi może być inny dla każdego, ale częstymi objawami mogą być uczucie pragnienia, zmęczenie, stres i konieczność pójścia do toalety. Jeśli uda ci się zmniejszyć przedłużone stężenie cukru we krwi po jedzeniu, możesz zmniejszyć częstotliwość tych objawów i poprawić swoją energię, zdolności poznawcze (myślenie) i atletyczne oraz ogólny nastrój.

Nie wierz nam jednak tylko na słowo. Posłuchaj kilku ekspertów, którzy powiedzieli o zaletach krótkiego spaceru po jedzeniu.

Czytaj: Urokliwy Park Szwedzki w Krakowie – idealne miejsce na spacer

Zdjęcie: pl.freepik.com

Paula Chinchilla, dietetyczka diabetologiczna, mówi, że spacerowanie przez 10 minut po jedzeniu to zdecydowanie dobra rada. Mówi: „W ten sposób zapobiegasz skokom glukozy po jedzeniu i pomagasz ustabilizować poziom glukozy. Wiele osób boryka się z wysokimi skokami glukozy po posiłkach – głównie jeśli zawierają duże ilości węglowodanów lub posiłek jest szybciej wchłaniany.”

Korzyści chodzenia przez dokładnie 10 minut

Ale dlaczego 10 minut, a nie, powiedzmy, pół godziny czy nawet 45 minut, zwłaszcza jeśli próbujesz osiągnąć cel 10 000 kroków dziennie?

  • Zbyt mocne ćwiczenia po jedzeniu mogą powodować mdłości

Cóż, po pierwsze, jeśli będziesz się zbytnio wysilać, możesz później poczuć się trochę chory, a ponieważ nie powinieneś wykonywać żadnych intensywnych ćwiczeń przez dwie godziny po jedzeniu, najlepiej unikać robienia zbyt dużo.

  • Krótsze spacery są bardziej osiągalne

Zatem najlepszy może być lekki i krótki spacer – jest również łatwiej osiągalny i brzmi mniej uciążliwie niż dłuższy spacer, co jest dobre dla motywacji.

  • Robienie zbyt dużo może skutkować niskim poziomem glukozy we krwi

„Nie zrobiłabym długiego spaceru ani intensywnej aktywności (dłuższej niż 10 minut), ponieważ może to skutkować niskim poziomem glukozy we krwi u osób (cukrzyków typu 1), które stosują insulinę. Ale ludzie, którzy przyjmują leki doustne lub mają stan przedcukrzycowy, mogą nadal korzystać z dłuższych spacerów” – powiedziała Chinchilla.

A jeśli nie możesz wyjść na krótki spacer, Chinchilla zaleca: „Dla ludzi, którzy są w domu, możesz posprzątać dom po posiłkach, ponieważ pomaga to również uzyskać ten sam efekt”.

Czytaj: 10 powodów, dla których warto codziennie spacerować. Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy

Dr Anna Forbes, lekarka medycyny integracyjnej, mówi: „Poziom glukozy (cukru) i insuliny we krwi to ważne wskaźniki zdrowia sercowo-metabolicznego. Kiedy poziom glukozy we krwi wzrasta, stymuluje to uwalnianie insuliny, hormonu, który pomaga dostarczać glukozę do komórek tam, gdzie jest potrzebna. Tak więc wyższy poziom glukozy we krwi prowadzi do wyższego poziomu insuliny.”

„Styl życia, który zapewnia stabilną równowagę cukru we krwi przez tak długi czas, jak to możliwe, jest optymalny. Prostą interwencją w styl życia, która pomoże to osiągnąć, jest krótki spacer po posiłku. Krótkie chodzenie pozwala mięśniom na bardziej aktywne zaangażowanie, a mięśnie z kolei wchłaniają część dodatkowej glukozy z posiłku, co skutkuje niższym poziomem cukru we krwi po jedzeniu. Efekt jest taki, że zamiast gwałtownego wzrostu i „załamania się” poziomu cukru we krwi, będzie on stopniowo rosnąć i spadać – jest to łatwiejsze dla organizmu”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podobnie jak Chinchilla , dr Forbes mówi, że po jedzeniu nie należy przesadzać.

Mówi: „Stanie po jedzeniu też ma swoje zalety, ale nie jest tak znaczące jak chodzenie ze względu na zwiększone użycie mięśni. Należy jednak pamiętać, że szybkie chodzenie lub bardziej energiczne ćwiczenia nie są zalecane bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ mogą zakłócać trawienie. Badania sugerują, że optymalny czas chodzenia po jedzeniu to 10-15 minut, ale nawet kilka minut przynosi znaczące korzyści”.

Czytaj: Spacery w lesie najlepszym lekarstwem i sposobem na stres

Ponieważ zaleca się, abyśmy wykonywali od 30 do 45 minut ćwiczeń dziennie, spacer po każdym posiłku (tj. 15 minut trzy razy dziennie) może pomóc w osiągnięciu naszych celów cardio i ma dodatkową zaletę w postaci obniżenia poziomu cukru we krwi.

Jeśli następnie uzupełnisz to treningami mięśniowymi dwa razy w tygodniu, to voila – masz aktywny tryb życia, który pomoże ci zachować formę i stać się silniejszym.