Dlaczego powstrzymywanie się od stolca może siać spustoszenie w ciele?

0
395
Zaparcia nawykowe (popularnie nazywane zatwardzeniem) to dolegliwość, która jest świadomym powstrzymywaniem się od oddawania stolca. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dlaczego powstrzymywanie się od wypróżniania może siać spustoszenie w Twoich wnętrznościach? Gastroenterolog wyjaśnia wszystko dokładnie.

Nałogowe odkładanie chęci wypróżnienia i spowalnianie „czasu przejścia” jelit może wiązać się z większym ryzykiem problemów, takich jak rak jelita, uchyłkowatość (małe woreczki błony śluzowej jelita wystające przez ścianę jelita) czy hemoroidy.

Jak często powinniśmy się wypróżniać? Jeśli wpiszesz to pytanie w Google, prawdopodobnie znajdziesz odpowiedź od trzech razy dziennie do raz na trzy dni. Ale to pozostawia miejsce na znaczne zróżnicowanie. Prawdziwa odpowiedź brzmi: kiedy czujesz potrzebę.

W rzeczywistości, nawykowe odkładanie chęci wypróżnienia i spowolnienie „czasu przejścia” jelit może wiązać się z wyższym ryzykiem problemów, takich jak rak jelita, uchyłkowatość (małe woreczki wyściełające jelito wystające przez ścianę jelita) czy hemoroidy.

Dlatego złota zasada gastroenterologii polega na tym, aby zawsze zwracać uwagę na to, aby nie wstrzymywać wypróżniania się, gdy pojawia się chęć.

Na początku XX wieku fizjolodzy ustalili, że jedzenie jest silnym bodźcem otwierającym jelita i nazwali to odruchem żołądkowo-kolkowym. Często jest najsilniejszy po poście, a więc po śniadaniu.

Niemowlęta na ogół opróżniają jelita, gdy pojawia się taka potrzeba. Jednak gdy tylko możemy podejmować decyzje za siebie – mniej więcej w tym samym wieku zaczynamy chodzić – uczymy się tłumić w sobie chęć wypróżnienia się.

Nauka kontrolowania swoich jelit jest ważnym krokiem rozwojowym, ale niektórzy z nas posuwają się za daleko; odkrywamy, że czasami możemy sprawić, że ta potrzeba chwilowo zniknie, jeśli zignorujemy ją na jakiś czas, ponieważ teraz nie wydaje się, że jest to dogodny moment.

Ale nawykowe tłumienie tego popędu może wiązać się z objawami takimi jak: zaparcia, bóle brzucha, zmienne i nieprzewidywalne nawyki jelit, wzdęcia, pierdy, wolniejsze przechodzenie materii przez nasze jelita.

Wiemy, jak często chodzimy do toalety, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę z naszego „całego czasu przejścia jelit”. Innymi słowy, ile czasu potrzeba, aby pozostałości z jedzenia, które spożywasz, wydostały się na drugi koniec.

Ten czas pasażu jest ważny, ponieważ problemy z nagłym parciem (nagła, szalona potrzeba wypróżnienia się), biegunka i zaparcia mogą być oznakami powolnego pasażu.

Jest prosty sposób na zmierzenie tego; połknij garść surowych ziaren kukurydzy cukrowej, a następnie wypatruj żółtych ziaren w kupie. Ile czasu powinno zająć im pojawienie się w toalecie? Powinno to trwać od ośmiu do 24 godzin.

Czytaj: Najlepszy naturalny środek przeczyszczający, który oczyści jelita

Dłuższy czas tranzytu

Nikt nie twierdzi, że powinieneś opróżniać jelita, gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Ale przyzwyczajenie się do odkładania tego oznacza, że pozostałości z jedzenia, które spożywasz, pozostają w Twoim ciele dłużej niż powinny. Twój czas tranzytu wydłuża się, a jakość życia pogarsza się.

Średnio produkujemy około sześciu ton odchodów w naszym życiu, składających się z wody, bakterii, substancji azotowych, węglowodanów, niestrawionej materii roślinnej i lipidów (tłuszczów).

Im dłużej ta mieszanka rzeczy w nas siedzi, tym bardziej jest podatna na fermentację i rozkład. Powoduje to wytwarzanie nie tylko pierdów, ale także substancji chemicznych znanych jako metabolity, które następnie stykają się z wyściółką jelit i mogą zostać wchłonięte.

Pomysł na samozatrucie się okrężnicą nie jest nowy. Od czasów starożytnych Greków uważano, że produkty przemiany materii w jelitach przyczyniają się do zachwiania równowagi czterech płynów ciała (krew, żółć, czarna żółć i flegma), które są kluczowe dla dobrego zdrowia.

Kellogg’s, amerykańska międzynarodowa korporacja w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku, opracowała płatki śniadaniowe, aby radzić sobie zarówno z zaparciami.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

Dłuższy czas przejścia wiąże się z wyższym ryzykiem poważnych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak: rak jelita grubego, polipy okrężnicy, uchyłkowatość, kamienie żółciowe i hemoroidy.

Niedawne zainteresowanie mikrobiomem powiązało również dysbiozę (lub zmiany w bakteriach żyjących w naszych jelitach) z powolnym tranzytem. Tak więc powolny tranzyt może być również związany z szerszym zakresem chorób związanych z dysbiozą żołądkowo-jelitową.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdrowy nawyk

Możesz poprawić swoje nawyki jelitowe, zwiększając ilość błonnika i płynów w swojej diecie i regularnie ćwicząc.

Niektórzy ludzie nawet stosują terapię poznawczo-behawioralną w celu poprawy funkcji jelit.

Co najważniejsze, kiedy Twoja okrężnica daje ci znać, że powinieneś iść do toalety, powinieneś jej słuchać i nie zwlekać ani chwili.

Powyższy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Zawsze zwracaj się o poradę do swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących Twojego stanu zdrowia.