Dlaczego psy faktycznie merdają ogonami?

0
404
Zdjęcie: pixabay.com

Ogon z łatwością może określić stan emocjonalny psa, ale jego merdanie nie zawsze świadczy o tym, że zwierzak jest wesoły. 

Oprócz radości merdanie ogonem może oznaczać, że zwierzę jest niepewne, złe, defensywne i może zostać pobudzone. W takim przypadku lepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ zwierzę może postrzegać je jako agresję i podejmować działania odwetowe. 

Wysoko uniesiony ogon mówi o strachu i dyskomforcie, ale też o pobudzeniu czy pewności siebie. 

Pies odczuwający negatywne emocje, takie jak strach, stres, niepewność czy przygnębienie, opuści nisko ogon lub podkuli go między nogami, blokując w ten sposób wydzielany zapach. 

Swobodnie idący pies z lekko opuszczonym ogonem oznacza, że pies jest zaciekawiony miejscem i czujny.

Czytaj: Badanie wykazało, że tętno psa przyspiesza, gdy mówisz mu „Kocham Cię”

Treserka psa również nie zaleca patrzenia psu w oczy, ponieważ może to uznać za naruszenie jej przestrzeni.

Pies, który odwraca wzrok lub mruży oczy, wykazuje uległość. I nie zawsze jest to pozytywna emocja: możliwe, że pies martwi się o interakcję z Tobą i o swoje bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, że ze względu na różnorodność rasową, psy mogą trzymać swobodnie ogon w różnych pozycjach i nie zawsze ruchy ogona będą tak klarowne.

Czytaj: Naukowcy odkryli na Syberii ciało 18 000 – letniego szczeniaka

Naukowcy zajmujący się badaniem psich mózgów, zupełnie przypadkiem odkryli zależność pomiędzy odczuwanymi przez psa emocjami, a wychylaniem ogona w prawą bądź w lewą stronę. I tak, pozytywne emocje takie jak radość, zainteresowane czy pobudzenie, powodują u psów machanie ogonem w prawą stronę (są to emocje, za które odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu). Natomiast negatywne emocje, takie jak strach czy niepewność, odznaczają się silniejszymi machnięciami w lewym kierunku (za które odpowiada prawa półkula).

Do zrozumienia tego, co pies chce przekazać oraz co czuje, nie wystarczy jednak sama obserwacja ruchów ogona. Zawsze należy zwrócić uwagę na całe ciało psa oraz wszystkie sygnały, które wysyła.

johannesfloe.com – Art to remember