Dlaczego ręce drętwieją i co z tym zrobić?

0
331
Częste drętwienie rąk i nóg może mieć rożne przyczyny.

Statystyki pokazują, że częstotliwość wizyt u lekarzy z powodu drętwienia palców, a nawet całej kończyny wzrosła kilkakrotnie w ciągu ostatniej dekady.

Drętwienie rąk to bardzo nieprzyjemne uczucie, które pojawia się u osób, które wykonują różne zawody i w różnym wieku. Stanowi temu towarzyszy utrata wrażliwości, mrowienie, niemożność poruszania ręką.

Problem ten wynika z faktu, że nerwy zapewniające wrażliwość są ściskane przez otaczające je struktury: mięśnie, więzadła, powięź. Ten stan nie jest normą.

Jaka jest przyczyna tego zjawiska i co zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnego mrowienia w dłoniach?

Drętwienie często wprowadza w błąd i człowiek zaczyna szukać przyczyny bezpośrednio w dłoni lub palcach. Ale w rzeczywistości problem jest znacznie wyżej i dalej- w okolicy szyi.

Wraz z przemieszczeniem kręgów, napięciem mięśni i tkanek miękkich szyi, które występują dopiero po urazie czaszki, dochodzi do ucisku pni nerwowych z nerwów kręgowych szyjnych, które idą w kierunku ręki. Ludzie często zauważają, że jeden palec lub jego część lub grzbiet dłoni, lub odwrotnie, powierzchnia dłoniowa staje się odrętwiała. Wynika to z tego, który korzeń nerwowy, jaka jego część, jest naruszony.

Wyobraź sobie: jest gruby kabel telefoniczny i z jakiegoś powodu ten kabel jest uszkodzony. Niektóre z przewodów, które przez niego przechodzą, są skrzyżowane. W ten sposób abonenci, do których trafiło to okablowanie, zostali odcięci. W ludzkim ciele nie występuje cięcie, ale kompresja, mimo to znaczenie pozostaje takie samo: lokalizacja drętwienia jest związana z dotkniętą częścią nerwu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Sytuacja pogarsza się, jeśli doszło do lokalnego urazu – na przykład zwichnięcia nadgarstka. Praca z monotonnym obciążeniem zwiększa napięcie mięśni, co oznacza odrętwienie.

Drętwienie rąk należy leczyć poprzez złagodzenie skurczu mięśni. Główne metody to rozciąganie i rozgrzewanie. Są to zabiegi, które musimy regularnie wykonywać, aby utrzymać dobrą formę – sport, stretching (rozciąganie), łaźnia parowa i sauna.

Głównym czynnikiem terapeutycznym wpływającym na samą naturę tej choroby jest efekt osteopatyczny. Zdarza się, że są pacjenci z 20 letnim drętwieniem rąk. Budzą się w nocy z bólu, zwracają się do specjalistów, ale sytuacja się nie zmienia. Wynika to z faktu, że próbują walczyć niewłaściwymi metodami. Po 3 sesjach leczenia osteopatycznego, drętwienie dłoni całkowicie zniknęło. To po raz kolejny dowodzi, że to wcześniejsze urazy, które spowodowały przemieszczenie kości czaszki i kręgosłupa, są przyczyną, która następnie prowadzi do drętwienia rąk.

Czytaj: Startuje Lodowisko Malta

Zespół cieśni nadgarstka

Osoby, które w pracy muszą spędzać dużo czasu przy komputerze lub grając na instrumentach muzycznych, często borykają się z tak zwanym zespołem cieśni nadgarstka. W kanale utworzonym przez kości i ścięgna nerwy i naczynia krwionośne przechodzą do ręki. A jeśli staw nadgarstkowy przez długi czas znajduje się w wymuszonej nietypowej pozycji, a w tym czasie mięśnie pracują, wówczas tkanki otaczające kanał są napięte, a kanał może zacząć się zwężać. To z kolei kompresuje przechodzące przez nią struktury, zwłaszcza nerwy.

Nerwy zapewniające wrażliwość i ruch reagują na ucisk, dlatego po dłuższej pracy w tej pozycji w dłoni może pojawić się ból, drętwienie i osłabienie.

Szkodliwy efekt takiego wymuszonego ułożenia ręki nasila się, jeśli osoba doznała wcześniejszego urazu nadgarstka, gdy np. upadła na rękę, a ręka była jednocześnie ostro wygięta. Podczas takich upadków więzadła i mięśnie podtrzymujące staw nadgarstkowy są ostro i mocno rozciągane, a kości tworzące staw zostają przemieszczone z ich pozycji. Staw zaczyna poruszać się po niewłaściwych osiach.

Czytaj: Dlaczego Twoje ręce drętwieją, kiedy śpisz i jak to zmienić?

W celu złagodzenia stanu i zmniejszenia obciążenia stawu nadgarstkowego osobom pracującym z myszą komputerową poleca się stosowanie podkładki żelowej pod nadgarstek. Warto również zakupić ergonomiczną klawiaturę – pisząc na niej nie obciążysz tak bardzo rąk.

Ale stosowanie jakichkolwiek bandaży jest bezwzględnie przeciwwskazane: spowalnia to krążenie w stawie, sprzyja obrzękowi i jeszcze większemu uciskowi nerwu. Możesz użyć suchego ciepła, ogrzać staw wełnianymi szalikami, nałożyć żele i maści zawierające ekstrakty roślinne i chondroitynę.