Dlaczego Twoje ręce drętwieją, kiedy śpisz i jak to zmienić?

0
388

Większość z nas doświadczyła budzenia się w środku nocy tylko po to, by zdać sobie sprawę, że nasze ramię lub dłoń odrętwiały.

Czasami odczuwamy również kłucie, tak jakby małe „szpilki” przeszywały naszą skórę. Terminem medycznym określającym ten stan jest parestezja, ale dlaczego tak się dzieje i czy powinniśmy się tym przejmować?

Chcemy pomóc Ci dobrze się wyspać, dostarczając informacji o tej chorobie i dzieląc się wskazówkami, jak uniknąć irytującego mrowienia. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się, kiedy drętwienie można uznać za poważny objaw medyczny.

Zastrzeżenie: należy pamiętać, że ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych. W celu uzyskania fachowej porady lub diagnozy należy zgłosić się do lekarza.

National Institute of Neurological Disorders and Stroke twierdzi, że parestezja może wystąpić w różnych częściach ciała. Występuje bez ostrzeżenia i zwykle jest wyzwalana przez utrzymujący się nacisk na nerwy. Parestezja jest na ogół nieszkodliwa, gdy jest przemijająca, ale często może być objawem choroby podstawowej.

Możliwe przyczyny parestezji:

  • Pozycja do spania

Spanie na brzuchu z rękami poniżej ciała, leżenie na plecach z rękami pod głową lub drzemanie na boku i skręcanie ręki to złe pozycje do spania, które mogą powodować nadmierny nacisk na nerwy. Powoduje to zakłócenie przepływu krwi, a nasz układ nerwowy reaguje uczuciem mrowienia.

  • Uciśnięty nerw

Nerw łokciowy biegnie od barku do łokcia i odpowiada za zapewnienie czucia naszym dłoniom. Ból nadgarstka, słaby chwyt i drętwienie ręki to możliwe objawy uciśnięcia lub ściśnięcia nerwu łokciowego. Ból zwykle ustępuje samoistnie, ale jeśli trwa dłużej niż 2 dni, należy udać się do lekarza.

  • Niedobór witaminy B12

Witamina B12 – naturalnie występująca w mięsie, rybach, drobiu i produktach mlecznych – utrzymuje nasze nerwy i komórki krwi w zdrowiu. Brak witaminy B12 w organizmie może powodować problemy z nerwami, które mogą objawiać się mrowieniem lub osłabieniem.

Czytaj: Kobieta po 40-tce potrzebuje witaminy B12 jak powietrza! 14 niepokojących oznak jej niedoboru

  • Stres i niepokój

Kiedy jesteśmy niespokojni lub zestresowani, nasz organizm aktywuje reakcję walki lub ucieczki, w której hormony stresu są uwalniane do wybranych miejsc, aby poprawić naszą zdolność radzenia sobie z postrzeganym zagrożeniem.

Ta fizjologiczna reakcja polega na przekierowaniu przepływu krwi do innych części ciała, które są bardziej istotne dla naszego przetrwania. Zmniejszone krążenie w niektórych obszarach powoduje uczucie mrowienia.

Stres może również powodować napięcie w naszych mięśniach, co może powodować mrowienie.

Czytaj: Wpływ stresu na Twoje ciało i umysł

  • Podstawowe warunki medyczne

Przewlekła parestezja może być również objawem choroby wpływającej na układ nerwowy organizmu. Jeśli drętwieniu towarzyszy osłabienie mięśni lub inne objawy, najlepiej natychmiast zgłosić się do lekarza lub pracownika służby zdrowia.

Czytaj: Wszystkie krakowskie służby ratunkowe pod jednym numerem.

Jak uniknąć lub zminimalizować parestezje:

  • Potrząś swoją rękę.

Czucie ramienia zwykle powraca, gdy tylko ucisk zostanie usunięty, ale potrząsanie ręką może pomóc zwiększyć przepływ krwi.

Możesz także wyciągnąć ręce do góry, kołysać głową na boki i poruszać ramionami w górę i w dół, aby uwolnić napięcie w szyi i rozluźnić nerwy.

  • Popraw swoją pozycję do spania.

Ułóż odpowiednio ręce i dłonie, unikając zaginania ich pod tułowiem. Staraj się trzymać nadgarstki prosto, aby zapewnić płynny przepływ krwi. Śpij z ramionami po bokach, zamiast unosić je nad głową, aby zapobiec odcięciu krążenia krwi w kierunku dłoni.

Unikaj pozycji płodowej, ponieważ zgięte ramiona i łokcie mogą wywierać nacisk na nerwy.

  • Podczas snu używaj opaski na nadgarstek lub ręcznika.

Szyny lub szelki pomagają utrzymać nadgarstki prosto, więc nie musisz się martwić o ich zgięcie podczas snu. Możesz również owinąć ręcznik wokół łokcia i zabezpieczyć go bandażem, aby zapobiec jego złożeniu.

  • Podejmij zdrowy tryb życia.

Regularne ćwiczenia poprawiają ogólny stan układu sercowo-naczyniowego i pomagają w krążeniu krwi. Dobre nawyki żywieniowe mogą również pomóc nam uniknąć niedoborów witamin i zminimalizować ból nerwów.

  • Szukaj pomocy medycznej.

W przypadku ciężkich lub przewlekłych objawów należy skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić, czy drętwienie lub uczucie kłucia jest spowodowane istniejącym stanem chorobowym, i omówić odpowiednie leczenie lub leki.

  • Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze, które wymagają natychmiastowej uwagi.

Nagłe drętwienie może być również oznaką udaru, więc jeśli parestezji towarzyszą zawroty głowy, paraliż, trudności w mówieniu, utrata równowagi i silny ból głowy, poszukaj pomocy w nagłych wypadkach.

johannesfloe.com – Art to remember