Dlaczego w dzieciństwie tak ważne jest słuchanie bajek?

0
466
Dzieci, które lubią czytać, mają trzy razy bardziej lepsze samopoczucie psychiczne niż te dzieci, które nie czytają.

Okazuje się, że nie wszyscy rodzice są świadomi, jak ważną rolę odgrywają bajki w życiu dzieci.

W Wielkiej Brytanii 25% rodziców przyznało się do tego, że nie czyta bajek dzieciom poniżej 5 roku życia, ponieważ jak twierdzą, bajki niczego ich nie uczą, źle uczą lub przerażają.

Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne – czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne – czytaj im więcej bajek – Albert Einstein

Wartość bajek:

1. Opowieści uczą dzieci pokonywania trudności.

Uczymy się od postaci z bajek nawet w życiu dorosłym. Bajkowi bohaterowie pomagają nam, ponieważ łączymy ich losy z własnym życiem, marzeniami, obawami i zastanawiamy się, jak byśmy zrobili na ich miejscu. Bajki pomagają dzieciom nauczyć się rozumieć świat i nawigować w życiu.

2. Bajki rozwijają odporność emocjonalną.

Bajki opowiadają o prawdziwych problemach, z jakimi boryka się prawie każda osoba, i przedstawiane jest to delikatnie, przy pomocy fantastycznych fabuł, w których bohater często triumfuje. Będąc w bezpiecznym środowisku domowym, dzieci powinny uświadomić sobie, że złe rzeczy mogą spotkać każdego i że nikt nie jest odporny na problemy, dlatego musimy odblokować potencjał naszych dzieci.

Zasadniczo istnieją dwie opcje: albo pomagamy im pompować „emocjonalne mięśnie”, aby dzieci mogły z nich korzystać w trudnych czasach, albo stale chronimy dzieci, czyniąc je tak słabymi, że nie są w stanie poradzić sobie z żadnym problemem w przyszłości.

Czytaj: 10 rzeczy, których warto nauczyć się w dzieciństwie, aby być szczęśliwym dorosłym.

3. Bajki zwiększają zasób słów.

Czytanie bajek dziecku uczy języka, rozwija słownictwo, daje dziecku swobodę w mówieniu. Bajki uczą myślenia, poprawiają koncentrację, ćwiczą pamięć. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu  wartości. 

4. Bajki usuwają granice międzykulturowe.

W wielu kulturach są opowieści wspólne dla wszystkich, np. Kopciuszek. Możemy przeczytać różne wersje, ale i tak wszyscy rozumiemy, że zawsze najważniejsze jest nadanie życiu sensu poprzez pewną historię i zawsze musi być nadzieja zwycięstwa dobra nad złem, niezależnie od narodowości czy koloru skóry.

5. Opowiadania uczą dzieci rozumieć strukturę opowieści.

Opowieści uczą rozumieć podstawy każdej historii – czas i miejsce akcji, postaci i fabułę, a także rozumieć różnicę między fikcją a literaturą faktu. Kiedy dziecko rozumie zasady opowieści, rozwija swoją zdolność do przewidywania i rozumienia znaczenia innych opowiadań, które czyta.

6. Bajki rozwijają wyobraźnię dziecka.

Pomagają w rozwiązywaniu problemów. Kształtują nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

7. Bajki dają cenne lekcje.

Bajki uczą odróżniania dobra od zła, rozwijają wrażliwość moralną. Rodzic powinien używać bajek, aby udzielać dziecku lekcji moralnej. Co dziecko może wynieść dla siebie z bajki o Kopciuszku lub Kocie w butach?

Wybierając bajkę dla dziecka musisz wziąć pod uwagę wiek i poziom rozwoju dziecka. Dwuletnim dzieciom nie czytamy „Roszponki” w oryginale. Użyj swojej logiki rodzicielskiej. Pozwól dzieciom również wyrazić własne opinie – mogą powiedzieć, czy uważają tę opowieść za zbyt przerażającą, czy nie.

Podczas czytania bajek należy wziąć pod uwagę porę dnia. Niektóre opowieści lepiej nie czytać przed snem. Lepiej przeczytać je po południu.

Nie trzeba wykluczać bajek z życia dziecka tylko dlatego, że niektóre z nich są przerażające.

Zawsze możesz znaleźć dostosowane wersje bajek, które są bardziej odpowiednie dla Twojego dziecka i rodziny.

Kiedy rodzice zachęcają swoje dzieci do czytania w domu, może to mieć duży wpływ na ich samopoczucie i sukces w szkole i poza nią.

Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość – Jim Trelease

Czytaj: TAK WYGLĄDA CENTRUM KRAKOWA I NOWA HUTA KIEDY GASNĄ ŚWIATŁA. WIDOK JEST NIEZWYKŁY! [WIDEO Z DRONA]

Zdjęcie główne: irishnews.com