Dlaczego zwlekasz i co możesz z tym zrobić?

0
336
Prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy na potem i ostatnią chwilę, rzadko kiedy wynika wyłącznie z lenistwa. Zdjęcie: iStock

Została tylko godzina na przesłanie zadania i bardzo się starasz, aby je wykonać, ale wygląda na to, że nie zdążysz na czas. Kiedy jesteś przekonany, że nie będziesz w stanie tego dokończyć, zaczynasz obwiniać siebie za marnowanie czasu wcześniej i za to, że nie zacząłeś pracować, kiedy mogłeś.

Wszyscy doświadczyliśmy tego typu sytuacji chociaż raz w życiu, gdy do ostatniej chwili unikaliśmy pracy z kilku powodów. Mogliśmy stracić czas, czytając wielokrotnie e-maile, nie decydując, jakie działania należy podjąć, chodząc na przerwy kawowe lub kończąc zadania, które można było zrobić później.

Jak właściwie nazywa się ten rodzaj zachowania lub zjawiska unikania zadania?

Zjawisko to nazywa się „prokrastynacją”. Mówiąc najprościej, zwlekanie to proces, w którym osoba decyduje się robić inne rzeczy zamiast zadania, które powinien wykonać priorytetowo. Przyczyną opóźnienia zadania może być bezczynność lub niechęć osoby do podjęcia pracy.

Czy Ty też zwlekasz z wieloma rzeczami?

Według Piers Steel, badacza i mówcy, prawie 95% populacji świata zwleka w pewnym stopniu, ale tutaj pytanie brzmi, czy Ty również zwlekasz, a jeśli tak, w jakim stopniu?

Jeśli zwlekasz przez długi czas, może to spowodować utratę motywacji i depresję, co będzie szkodliwe zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Oto kilka oznak osoby, która zwleka; dopasuj je do swojego zachowania, aby dowiedzieć się, czy Ty również zwlekasz, czy nie:

  • Wykonywanie zadań, które są mało ważne, podczas gdy zadania bardzo ważne wciąż czekają na rozwiązanie;
  • Zadanie z listy rzeczy do zrobienia od dawna nie jest zakończone;
  • Wielokrotne sprawdzanie e-maili, ale nie odpowiadanie na nie;
  • Idziesz na kawę / herbatę zaraz po rozpoczęciu ważnego zadania;
  • Oczekiwanie na uzyskanie „właściwego nastroju”, aby rozpocząć określone zadanie.

Jeśli większość z tych opisów pasuje do Twojego zachowania, jesteś jedną z tych osób, które dużo zwlekają.

pl.freepik.com

Dowiedz się, dlaczego zwlekasz

Teraz, gdy zostało potwierdzone, że nie jest ci obca prokrastynacja, następnym krokiem powinno być ustalenie, dlaczego oddajesz się temu złemu nawykowi.

Niektórzy ludzie unikają określonego zadania, ponieważ czują, że jest ono nudne, podczas gdy inni robią to, ponieważ mają wątpliwości co do swoich umiejętności i obawiają się niepowodzenia.

Niektórzy ludzie unikają określonego zadania, ponieważ obawiają się, że uda im się je wykonać, i wtedy zostaną im przydzielone trudniejsze zadania. Jeszcze jednym powodem może być niewłaściwe podejmowanie decyzji, ponieważ osoba może być zdezorientowana, jak zacząć lub co zrobić, co ostatecznie spowoduje uniknięcie zadania w obawie przed zrobieniem czegoś źle.

Czytaj: We Wrocławiu choinka rozbłysła „Światełkami nadziei”

4. Szkodliwe skutki prokrastynacji

Jeśli dana osoba zwleka przez długi czas, istnieje szansa, że zostanie oderwana od pracy, co może prowadzić do depresji i utraty pracy. W rzeczywistości, zgodnie z badaniami, prokrastynacja nie jest już tylko złym nawykiem, ale wskazuje na problem zdrowotny, ponieważ lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresja i ADHD są związane z prokrastynacją. Badania mówią również, że zwlekanie może również skutkować poważnym stresem i chorobami.

Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się prokrastynacji:

5. Proś o przebaczenie od siebie

Powinieneś wybaczyć sobie zwlekanie w przeszłości i obiecać sobie, że nie powtórzysz błędu w przyszłości. Badanie wykazało, że wybaczenie błędów popełnionych w przeszłości pomaga człowiekowi poczuć się pozytywnie i zwiększa szansę na ich uniknięcie.

6. Usuń przeszkody na swojej drodze

Wiesz już, że za każdym razem, gdy przydzielane jest ci nowe zadanie, tracisz czas na sprawdzanie e-maili i odwiedzanie serwisów społecznościowych, zamiast pracowanie nad tym zadaniem. Kiedy więc otrzymasz nowe zadanie, upewnij się, że nie odwiedzasz portali społecznościowych, a szanse na rozproszenie uwagi znacznie się zmniejszają.

7. Rozpoczęcie to połowa wygranej bitwy

Ponieważ mówią, że rozpoczęcie gry to połowa wygranej bitwy, upewnij się, że cokolwiek się stanie, natychmiast przystąpisz do pracy nad zadaniem. Gdy zaczniesz zadanie, Twój nastrój poprawi się i zobaczysz, że łatwiej jest skupić się na pracy, zamiast rozpraszać się przez portale społecznościowe i e-maile.

pixabay.com

8. Podziel swoje zadanie na części

W większości przypadków boimy się ogromnego rozmiaru zadania i zaczynamy się martwić, jak wykonamy je w terminie. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego strachu jest podzielenie zadania na części lub fazy i kończenie go etap po etapie. Zachowaj termin dla każdej fazy, aby zakończyć je na czas. W ten sposób praca nad zadaniem stanie się łatwa, a także usunie strach.

9. Wybierz odpowiednie środowisko

Musisz mieć zdyscyplinowane podejście do pracy, a środowisko w miejscu pracy powinno być wolne od rozpraszania uwagi. Podczas pracy trzymaj się z dala od rodziny, przyjaciół, telewizji lub muzyki, aby móc skupić się na pracy i nie rozpraszać myśli. Możesz wybrać środowisko do pracy zgodnie ze swoimi wymaganiami i wygodą, ale zachowaj zdyscyplinowane podejście.

10. Ceń osiąganie małych celów

Ponieważ już poprosiliśmy Cię o podzielenie zadania na części lub fazy i wykonanie odpowiedniej pracy, powinieneś upewnić się, że zakończysz każdy etap w wyznaczonym terminie, a także trochę świętować po jego zakończeniu. To nie tylko sprawi, że będziesz szczęśliwy, ale także zwiększy Twoją pewność siebie w pracy nad kolejnym etapem.

pixabay.com

11. Utrzymuj realistyczne cele

W życiu bardzo ważne jest wyznaczanie celów, ale cele powinny być realistyczne i osiągalne. Jeśli wyznaczysz nierealistyczne cele, będziesz smutny, że ich nie osiągniesz, a to jeszcze bardziej Cię zdemoralizuje. Z drugiej strony, osiąganie realistycznych celów poprawi Twoje morale i będziesz bardziej pewny siebie podczas wykonywania swojej pracy.

pixabay.com

12. Poproś kogoś, aby Cię dalej sprawdzał

Samokontrola to najlepszy sposób na śledzenie swoich działań, ale czasami, gdy czujesz, że możesz stracić koncentrację, poproś kogoś, aby przyszedł i sprawdzał Cię w regularnych odstępach czasu. Ta osoba może być Twoją bliską osobą lub powiernikiem z biura, ale upewnij się, że jest wystarczająco odpowiedzialna, aby Cię kontrolować.

Czytaj: Zrób to teraz! Czyli dlaczego i jak nie odwlekać ważnych spraw.

13. Wykonuj najtrudniejsze zadania, kiedy masz najświeższy umysł

Niezależnie od tego, czy pracujesz najlepiej rano, czy po południu, to jest pytanie, które musisz sobie zadać i dowiedzieć się, kiedy jesteś najbardziej produktywny. Zachowaj ten czas na wykonanie najtrudniejszych zadań, ponieważ zwiększy to szanse na wykonanie tych zadań.

pixabay.com

14. Wybierz właściwą rozmowę wewnętrzną

Rozmawianie ze sobą to dobry nawyk, ale musisz uważać na to, co mówisz. Na przykład, jeśli ciągle powtarzasz, że „nie będę zwlekać”, może to być dla Ciebie szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ nasz umysł ma tendencję do przyciągania tych rzeczy, których każesz mu unikać. Zamiast negatywnych rozmów, powinieneś mówić o swojej pracy w pozytywny sposób.

iStock

15. Powtórz sobie wszystkie punkty, aby uniknąć zwlekania

Aby uchronić się przed wpadnięciem w nawyk zwlekania w przyszłości, pamiętaj o powyższych strategiach i stosuj je do codziennej rutyny. Jeśli spróbujesz zrozumieć, zobaczysz, że prokrastynacja polega na emocjach; jeśli możesz je skutecznie kontrolować, nie będziesz zwlekasz, ale jeśli nie możesz ich kontrolować, emocje kontrolują Ciebie.

Źródło: wordpress.com

johannesfloe.com – Art to remember