Długoterminowa pogoda na kwiecień i maj. Będziecie zaskoczeni

0
400
Zdjęcie: pixabay.com

IMGW opublikował długoterminową pogodę na kwiecień i maj. Sprawdźmy, czego możemy się spodziewać.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę pogody na kwiecień i maj, dotyczącą spodziewanych temperatur i opadów deszczu.

Jak się okazuje, mroźnie może być nawet do połowy przyszłego tygodnia. Dopiero pod koniec kwietnia możemy spodziewać się około 20°C. Tegoroczna majówka będzie już zwiastowała ciepłe lato.

IMGW poinformował, że na podstawie kilku modeli – IMGW-Reg, IMGW-Bayes oraz WRF-CFS – synoptycy przygotowali długoterminową prognozę pogody na okres od 20 marca do 18 maja.

W tym okresie temperatury będą się bardzo zmieniać, jednak w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna wynosić tyle, ile wynosiła miesięczna temp. powietrza w latach 1981-2010.

Czytaj: W tych 8. miejscach w Europie wiosna jest najpiękniejsza

Instytut zauważa, że miesięczna suma opadów w prawie całej Polsce najprawdopodobniej kształtować się będzie powyżej normy wieloletniej w kwietniu. Na Warmii, Kujawach i w południowej części Ziemi Lubuskiej możliwa suma opadów w normie.

Taka czeka nas pogoda w kwietniu. Zdjęcie: IMGW

Mrozy do połowy kwietnia

Według modelu IMGW-Reg średnia miesięczna temperatura na terenie prawie całej Polski kształtować się będzie poniżej normy wieloletniej. Jednak wyjątek w tym modelu stanowi Dolny Śląsk, gdzie prognozowana jest średnia temperatura w zakresie normy.

Model IMGW-Bayes zakłada, że średnia temperatura na obszarze całego kraju osiągnie wartość powyżej normy wieloletniej lub będzie się zawierać w jej zakresie. Temperatury powyżej normy mogą wystąpić na Pomorzu Środkowym i Zachodnim, Suwalszczyźnie, Podlasiu, południowej części Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie i Śląsku.

Czytaj: Wiosna tuż tuż! Żurawie wracają do Polski

Instytut podaje również, że według modelu WRF-CFS w najbliższych tygodniach nastąpi stopniowe ocieplenie w całym kraju. „Ujemne i bliskie zera wartości temperatury minimalnej prognozowane są do końca marca, natomiast lokalnie (w górach oraz na północnym wschodzie) nawet do połowy kwietnia . Od trzeciej dekady kwietnia temperatura minimalna powinna rosnąć i mieścić się w zakresie od 0 do 10 st.” – podano.

Jaka pogoda będzie w majówkę?

Do końca drugiej dekady kwietnia maksymalna temperatura w całej Polsce będzie mieścić się w zakresie 6-16 st., a w kolejnych dekadach od 10 do 20 st. W pierwszych dniach maja temperatura powietrza w centralnej części kraju może osiągnąć nawet 22 st.

johannesfloe.com – Art to remember