Do czego może doprowadzić chowanie urazy?

0
490
Z czym wiąże się nieprzebaczenie i chowanie urazy? Zdjęcie: iStock

Dlaczego utrzymywanie urazy może spowodować chorobę fizyczną, a nawet skrócić życie?

Trzymanie urazy ma miejsce wtedy, gdy żywisz gniew, gorycz, urazę lub inne negatywne uczucia długo po tym, jak ktoś zrobił coś, co Cię skrzywdziło.

Wszyscy zostaliśmy przez kogoś skrzywdzeni w pewnym momencie naszego życia. Od rodziny po przyjaciół, od małżonków po współpracowników, na co dzień spotykamy się z różnymi typami osobowości – na pewno zdarzają się nieporozumienia.

Ale czasami te konflikty trafiają w sedno i są po prostu zbyt trudne do odpuszczenia. Wtedy zbyt łatwo jest rozwinąć urazę.

Chociaż nie zawsze lubimy to przyznać, chowanie urazy jest powszechnym sposobem, w jaki niektórzy ludzie reagują na poczucie, że zostali skrzywdzeni.

W naszej psychice ciekawą rolę odgrywają urazy. Czasami nie możemy odpuścić naszych zranionych uczuć, nawet jeśli tego chcemy, a innym razem po prostu nie jesteśmy gotowi na to. Tak czy inaczej, trzymanie urazy jest jak nagroda pocieszenia psychicznego – zostałeś skrzywdzony, więc teraz masz urazę.

Może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale to prawda. Trzymanie urazy to dla nas sposób na podświadomie poszukiwanie współczucia i empatii jako sposobu na zrekompensowanie negatywnych uczuć, których doświadczyliśmy w przeszłości – dlatego tak trudno jest odpuścić urazę. Problem polega na tym, że trzymanie się urazy i gniewu może w tej chwili wywołać pocieszające współczucie, ale urazy nie rozwiązują głównego problemu. Nie pomagają nam się z tego wyleczyć.

Czytaj: 5 objawów tłumionego gniewu

Uzdrowienie nigdy nie jest łatwym procesem, ale jest warte pracy. Badania wykazały, że trzymanie się negatywnych uczuć jest nie tylko szkodliwe dla Twojego stanu psychicznego, ale może również wpływać na Twoje zdrowie.

Bez względu na Twoje intencje lub przyczynę Twojej goryczy, chowanie urazy może w końcu zranić Cię tak samo, jak osoba, która ją zainspirowała.

Dowiedz się więcej o tym, jak utrzymywanie urazy może wpływać na Ciebie emocjonalnie, fizycznie i społecznie, a także jak zacząć odpuszczać urazy i radzić sobie z gniewem w zdrowszy sposób.

Od wczesnego dzieciństwa chowanie urazy jest jednym ze sposobów, w jaki ludzie reagują na negatywne uczucia i wydarzenia. Ta reakcja jest szczególnie powszechna, gdy myślisz, że ktoś zrobił coś celowo, bezdusznie lub bezmyślnie, aby Cię skrzywdzić, zwłaszcza jeśli wydaje się, że nie przejmuje się tym lub nie próbuje przeprosić lub naprawić sytuację.

Jeśli masz niską samoocenę, słabe umiejętności radzenia sobie z sytuacją, byłeś zakłopotany bólem i/lub masz wybuchowy temperament, możesz być jeszcze bardziej skłonny do chowania urazy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż wszyscy możemy od czasu do czasu żywić urazę, niektórzy ludzie mogą być bardziej skłonni do kurczowego trzymania się urazy lub gniewu niż inni. Czasami chowanie urazy – i obwinianie innych – może być formą samoobrony. W tym samym duchu niektórzy ludzie mogą być bardziej świadomi tego, że podsycają uczucie goryczy niż inni, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy z roli, jaką odgrywają w utrzymywaniu gniewu przy życiu. Trwała gorycz może wyrosnąć z różnych problemów — zarówno dużych, jak i małych.

Na przykład, chowanie urazy może nastąpić w wyniku pozornie drobnych potknięć, takich jak niewskazanie Cię do drużyny, zajęcie preferowanego miejsca, nieuwzględnienie Cię w wiadomości grupowej, niezaproszenie Cię na wydarzenie, zadzwonienie do Ciebie i wypowiedzenie złego imienia, nie zauważanie nowej fryzury, patrzenie na Ciebie w dziwny sposób, a nawet po prostu wpadanie na Ciebie.

Oczywiście urazy i przedłużająca się złość częściej wynikają z większych pomyłek, takich jak zapomnienie przez kogoś o urodzinach, nie pomaganie ci, gdy ich potrzebujesz, bezmyślne lub niegrzeczne komentarze lub zawiedzenie w inny bolesny sposób. Urazy również w naturalny sposób powstają z bardziej rażących wydarzeń, takich jak przypisywanie sobie zasług w pracy, kłamstwa, fałszywe oskarżenia, zapominanie lub ignorowanie czegoś ważnego.

Dodatkowo, czasami Ty i osoba, przez którą czujesz się skrzywdzony, możecie żywić do siebie urazy, co jeszcze bardziej zaostrza krąg goryczy, gniewu i obwiniania. Utrzymywanie urazy jest czasami związane z automatycznymi negatywnymi myślami ludzi i zniekształceniami poznawczymi.

Niektóre urazy mogą być stosunkowo krótkotrwałe, w końcu zostaną rozwiązane lub po prostu zanikną, podczas gdy inne mogą trwać przez całe życie. Jednak chociaż okazjonalny gniew, frustracja, rozczarowanie, poczucie bycia atakowanym, ignorowanym lub zawiedzionym lub inne negatywne uczucia wobec innych mogą być nieuniknioną rzeczywistością życia, radzenie sobie z nimi w pozytywny sposób jest niezbędne dla zdrowego dobrego samopoczucia — i trzymanie urazy zazwyczaj przynosi odwrotny skutek na tym froncie.

Czytaj: Łódź Design Festival w tym roku pod hasłem RE:GENERACJA

Czy trzymanie urazy jest szkodliwe?

Zasadniczo chowanie urazy nie jest dla Ciebie dobre. Wpędza Cię w złość i sprawia, że masz skłonność do uporczywych rozmyślań, zamiast iść naprzód ze swoim życiem. Możesz myśleć, że chowanie złej woli szkodzi osobie, na którą jesteś zły, ale ostatecznie to Ty cierpisz z tego powodu. Zasadniczo uraza hamuje Twoją zdolność radzenia sobie z problemem lub jego rozwiązania i sprawia, że tkwisz w przeszłości — uwięziony w nieprzyjemnym wydarzeniu lub interakcji, która powoduje niepokój.

Uraza nie rozwiąże Twojego problemu i jest bardzo mało prawdopodobne, że sprawi, że poczujesz się lepiej. Chociaż z pewnością niezdrowe jest nie odczuwanie lub nie przetwarzanie w pełni (i akceptowanie) swoich uczuć, badania pokazują, że skupianie się na negatywnych emocjach zamiast ich rozwiązywanie jest również szkodliwe — a nawet może powodować nieprzyjemne zachowanie i znacznie pogorszyć samopoczucie.

Trzymanie urazy może być szkodliwe i bolesne dla osoby, która ją nosi – podobnie jak ból, który ją zainspirował.

Noszenie urazy może zranić Twoje serce – dosłownie

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Emory wykazało, że zgorzkniali ludzie mieli wyższe ciśnienie krwi i częściej umierali z powodu chorób serca niż ludzie bardziej wyrozumiali.

Może to być spowodowane czymś, co nazywa się białkiem C-reaktywnym, które jest powiązane z chorobami serca i udarem. Kiedy doświadczamy negatywnych uczuć (które mogą wywołać konflikt), nasze ciała przygotowują się do walki. Przebywanie w tym stanie „walki” przez dłuższy czas może zwiększyć ilość białka C-reaktywnego w naszych krwioobiegach, potencjalnie zwiększając prawdopodobieństwo chorób serca.

Co więcej, przedłużające się poczucie urazy może również negatywnie wpłynąć na metabolizm, odpowiedź immunologiczną i funkcjonowanie narządów. Te uczucia również narażają Cię na większe ryzyko rozwoju depresji i lęku.

Skutki dla zdrowia psychicznego

Utrzymywanie urazy może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne na różne sposoby. Co najważniejsze, żywienie gniewu generalnie sprawi, że poczujesz się jeszcze bardziej zły. Zamiast zaakceptować i odejść od negatywnego doświadczenia lub znaleźć zadowalające rozwiązanie, trzymanie się może uwięzić Cię w pętli urazy, goryczy, beznadziejności, pustki lub wściekłości.

Mówiąc najprościej, skrywanie negatywnych uczuć w naturalny sposób sprawia, że jesteś bardziej narażony na te bardziej nieprzyjemne emocje i myśli, które mogą skierować Twoje nastawienie na negatywność, powoli lub szybko. A skupienie się na negatywnościach może pogorszyć ogólne samopoczucie.

Ciągłe przeżywanie negatywnego incydentu i emocji może być denerwujące, wyczerpujące i frustrujące, ponieważ nic nie zostanie rozwiązane ani zmienione, z wyjątkiem być może tego, że w końcu poczujesz się bardziej wściekły lub zraniony. W rzeczywistości badania pokazują, że rozmyślanie o nieprzyjemnym wydarzeniu sprawia wrażenie, jakby incydent miał miejsce znacznie niedawno, mimo upływu czasu.

Dodatkowo, jeśli ostatecznie przesadzasz z doświadczeniem lub problemem w swoim umyśle, co jest dość powszechne, akt utrzymywania urazy może nawet stać się bardziej bolesny niż samo wydarzenie. I niestety, jest to samookaleczenie, które prawdopodobnie tylko pogorszy Twoje samopoczucie.

Nagromadzona uraza i nieocenzurowana wewnętrzna wściekłość stwarzają możliwość dodatkowego stresu, niepokoju, postawy obronnej, agresji i negatywności, co może również zwiększyć skłonność do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak:

 • lęk;
 • agresywne zachowanie;
 • depresja;
 • rozregulowanie emocjonalne;
 • inne zaburzenia nastroju;
 • samookaleczanie lub myśli samobójcze.

Naukowcy wykazali, że niezdrowa regulacja emocjonalna, obwinianie innych, tłumienie emocji i trzymanie się tych negatywnych uczuć, wszystko to rodzi więcej negatywnych uczuć. Z drugiej strony przebaczenie i akceptacja często prowadzą do bardziej stabilnego emocjonalnie sposobu myślenia, mniej stresu i zdrowszego samopoczucia.

Skutki dla zdrowia fizycznego

Badania pokazują, że trzymanie się gniewu, a nie reagowanie przebaczeniem i/lub pójście dalej, może mieć również poważne negatywne skutki dla zdrowia fizycznego, prawdopodobnie z powodu dodatkowego stresu, jaki wywołuje chowanie urazy.

Przewlekły stres może powodować szereg niekorzystnych skutków zdrowotnych dla organizmu.

Wiadomo, że bóle głowy, bezsenność, rozstrój żołądka, choroby serca i astma występują częściej u osób żyjących w wysokim poziomie stresu, szczególnie u tych, którzy nie reagują dobrze na zmiany lub trudne sytuacje. Znalezienie produktywnych sposobów na uwolnienie się od gniewu, frustracji i innych form stresu, takich jak odpuszczenie urazy, może złagodzić te objawy.

Wykazano również, że nadmiar gniewu wpływa niekorzystnie na funkcje poznawcze i wykonawcze. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że umiejętności podejmowania decyzji są osłabione u osób z wysokim poziomem gniewu. Pamięć i postrzeganie rzeczywistości również mogą być negatywnie kojarzone z trzymaniem urazy.

Efekty społeczne

Utrzymywanie urazy może mieć również duży wpływ na Twoje życie towarzyskie. Gorzka reakcja na krzywdzące sytuacje może spowodować separację członków rodziny, zrujnować przyjaźnie lub w inny sposób ograniczyć liczbę osób, z którymi się spotykasz.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że zminimalizowanie lub zakończenie niektórych relacji, szczególnie jeśli uważasz, że są toksyczne dla Twojego dobrego samopoczucia, może być dobrą rzeczą.

Mimo to poświęć trochę czasu, aby ocenić, czy nie reagujesz przesadnie lub czy można zastosować inny środek, aby uzdrowić rozłam, zanim odetniesz kogoś ze swojego życia. Weź również pod uwagę, że wpływ żywienia urazy może rozprzestrzenić się na wiele relacji poza osobą, na którą jesteś wściekły, włączając w to innych, którzy mogą nie aprobować faktu, że nie porzucisz swoich gniewnych uczuć.

Jeśli ludzie myślą o Tobie jako o osobie, która regularnie żywi urazę, mogą być mniej skłonni do kontaktów z Tobą.

Ponadto, jeśli masz dzieci, zrozum, że modelujesz to zachowanie. Rutynowe trzymanie się goryczy zamiast przetwarzania negatywnych uczuć poprzez przebaczenie, akceptację, rozwiązywanie konfliktów lub inne zdrowsze metody radzenia sobie uczy Twoje dzieci tego samego.

Skłonność do chowania urazy

Zarówno badania naukowe, jak i niepotwierdzone dowody wskazują na to, że niektórzy ludzie są bardziej skłonni do chowania urazy niż inni. Ludzie skłonni do zazdrości, wrażliwości, niedojrzałości, negatywności i kontroli impulsów mogą być bardziej skłonni do chowania urazy. Czynniki kulturowe, styl życia, rodzicielskie, środowiskowe, genetyczne i inne mogą również wpływać na skłonność danej osoby do żywienia urazy.

Osoby z pewnymi typami osobowości i cechami mogą być bardziej skłonne do angażowania się w tę reakcję na gniewne lub gorzkie uczucia. W rzeczywistości Ci, którzy są bardziej empatyczni, odporni, mają lepszą zdolność do samoregulacji i mają silniejsze umiejętności radzenia sobie, są mniej skłonni do chowania urazy. Co ciekawe, badania pokazują również, że pewne nawyki związane ze stylem życia, w tym regularne ćwiczenia, mogą również sprawić, że będziesz bardziej podatny na przebaczenie i elastyczność.

Ponadto ludzie, którzy są bardziej drażliwi i niestabilni emocjonalnie, częściej żywią gniewne uczucia i obwiniają innych, zamiast rozważać własną odpowiedzialność w danej sytuacji. W rzeczywistości osoby z różnymi schorzeniami psychicznymi, w tym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), częściej wykazują zachowania zakorzenione w gniewie i drażliwości, które mogą sprawić, że będą bardziej skłonni do chowania urazy.

Ostatecznie niektórzy ludzie mogą być po prostu przywiązani (lub ciężko pracować), aby odreagować zranienia lub zająć się nimi bezpośrednio, podczas gdy inni są bardziej podatni na rozgoryczenie. Niektóre z tych rozbieżności mogą być poza Twoją kontrolą, ale istnieją również strategie, które ludzie mogą zastosować, aby opracować zdrowsze mechanizmy zarządzania gniewem i radzenia sobie z tym.

Wskazówki, jak pozwolić odejść urazom

Jeśli odkryjesz, że zamiast pozwalasz odejść, trzymasz się goryczy i urazy, pomocne może być porozmawianie z doradcą – a nawet z przyjacielem lub ukochaną osobą. „Wyjście z głowy” może pomóc ci oczyścić powietrze i wymyślić plan poszukiwania lepszego rozwiązania. Rozmowa z terapeutą o konfliktach może dać ci wgląd w to, dlaczego żywisz urazy i pomóc ci rozwinąć umiejętności skuteczniejszego reagowania na trudne lub bolesne sytuacje.

Dodatkowo, zanim wyciągniesz pochopne wnioski lub potępisz czyjeś zachowanie, może pomóc postawić się na miejscu drugiej osoby. Weź pod uwagę, że Twoje najgorsze podejrzenia mogą nie być do końca trafne. W rzeczywistości często czyjeś negatywne działania wcale nie dotyczą Ciebie. Może po prostu mieli naprawdę zły dzień. Może źle zrozumieli to, na co liczyłeś, że zrobią, lub pech nagromadził się pomimo ich dobrych intencji.

Zainwestuj czas w naukę i ćwiczenie pozytywnych umiejętności radzenia sobie, takich jak prawdziwe wybaczenie tym, którzy Cię skrzywdzili i ćwiczenie zdrowych technik radzenia sobie ze stresem, w tym:

 • Akceptacja tego, co się stało, Twoich uczuć i tego, co możesz zrobić, aby zadośćuczynić.
 • Branie pod uwagę swoją rolę i to, co mógłbyś mieć i co mógłbyś zrobić inaczej.
 • Kultywowanie empatii dla siebie (i celu swojej urazy).
 • Odwracanie uwagi — obejrzyj film, czytaj książkę, rysuj lub cokolwiek, co lubisz, co odwraca uwagę od tego, co Cię niepokoi.
 • Spróbowanie jogi.
 • Ćwiczenie, ruszanie się.
 • Skupianie się na pozytywnych rzeczach.
 • Wystarczająca ilość snu.
 • Nauka umiejętności radzenia sobie z gniewem.
 • Odpuszczanie przeszłości.
 • Słuchanie perspektywy drugiej osoby.
 • Życie w chwili obecnej (lub uważność).
 • Przygotowanie planu zamknięcia uwzględniającego obie strony.
 • Pośredniczenie.
 • Ćwiczenie oddychania regenerującego.
 • Zamiast oceniać swoje uczucia, akceptować je i przetwarzać.
 • Wyznaczanie zdrowych granic.
 • Spędzanie czasu z bliskimi lub zwierzakiem.
 • Rozmowa ze wspierającymi przyjaciółmi.

Ostatecznie, chociaż ważne jest przetwarzanie emocji godnych urazy, trzymanie się tych uczuć jest zazwyczaj niezdrowe dla wszystkich zaangażowanych. Pęd do przebaczenia lub unikanie radzenia sobie z niewygodnymi sytuacjami również nie są dobrymi rozwiązaniami.

Zamiast tego staraj się uporządkować trudne wydarzenia i uczucia, jednocześnie, jeśli to konieczne, daj sobie trochę czasu na żałobę, wściekłość lub tarzanie się w tych złych emocjach. Tylko nie pozwól, aby Twoje metody radzenia sobie z przykrym incydentem stały się długotrwałym stanem istnienia. Zamiast tego postaraj się rozwiązać problem i przejść dalej.