Do końca 2020 roku Chiny zakażą stosowania toreb plastikowych we wszystkich większych miastach

0
395
Zdjęcie: Shutterstock

Chiny odgrywają dużą rolę w przyczynianiu się do zanieczyszczenia odpadami z tworzyw sztucznych.

Zaczynając od plastikowych odpadów wyrzucanych na wysypiskach, po worki zwisające z drzew, po przedmioty jednorazowego użytku na drogach wodnych – ten poważny problem środowiskowy wymaga drastycznego rozwiązania.

Rząd chiński uznaje to i niedawno ogłosił wytyczne dotyczące ograniczenia liczby plastików jednorazowego użytku, które zaśmiecają krajobraz.

Rząd zamierza zakazać biodegradowalnych toreb plastikowych, sztućców i słomek we wszystkich większych miastach do końca 2020 r. oraz wszystkich źródeł plastikowych śmieci w Pekinie, Szanghaju i innych „zamożnych prowincjach przybrzeżnych” do końca 2022 roku. Zakaz w całym kraju ma nastąpić do końca 2025 r.

„Korzystanie z tworzyw sztucznych, zwłaszcza produktów jednorazowego użytku, stale rośnie”, wyjaśnia Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform. „Konieczne jest silniejsze kompleksowe planowanie i systematyczne wdrażanie w celu usunięcia zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych”.

Co to oznacza dla firm? Restauracje przestaną dostarczać klientom jedzenie w plastikowych pojemnikach i co roku będą zmniejszać liczbę plastikowych artykułów jednorazowego użytku o 30%.

Do 2025 r. w pokojach hotelowych nie będzie już bezpłatnych plastikowych artykułów jednorazowego użytku. Wszystko to ma na celu ograniczenie 60 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych produkowanych przez Chiny w każdym roku.

Kraj ten najbardziej zanieczyszcza naszą planetę tworzywami sztucznymi.

Czytaj: Największe wysypisko śmieci w Chinach jest już pełne – 25 lat przed terminem

Zakaz plastikowych produktów jednorazowego użytku jest tylko jedną inicjatywą, którą rząd chiński podjął w celu ograniczenia swojego udziału w zanieczyszczeniu środowiska. Od 2018 r. Chiny nie zezwalają na import tworzyw sztucznych i innych surowców wtórnych z innych krajów; a w 2008 r. zakazano produkcji ultra-cienkich toreb plastikowych.

Źródło: IFL Science!New York Times

Czytaj: MORZE PLASTIKU, KTÓRE STWORZYLIŚMY.

Czytaj: Planeta czy Plastik? Szokująca seria zdjęć National Geographic