Dobra nowina w historii, 16 grudnia

0
441

250 lat temu w Bonn w Niemczech urodził się Ludwig van Beethoven, jeden z najbardziej podziwianych kompozytorów w historii muzyki zachodniej. Setki sonat, uwertur, muzyki kameralnej i symfonii pianisty należą do najczęściej wykonywanych przez wszystkich muzyków, zarówno klasycznych, jak i innych.

Nawet gdy cierpiał na coraz większą głuchotę w 1812 r. i stał się prawie całkowicie głuchy w 1814 r., kontynuował radykalne innowacje w zakresie formy i ekspresji muzycznej aż do śmierci w 1827 r.

W szczególności jego ostatnia, IX Symfonia, z mocną chóralną adaptacją wiersza „Oda do radości ”, była pierwszym ważnym przykładem symfonii wykorzystującej głosy i najwyższym osiągnięciem w historii muzyki.

Jego radosną premierą było pierwsze od 12 lat wystąpienie na scenie kompozytora, po rezygnacji z koncertowania; sala była pełna entuzjastycznej publiczności i wielu muzyków. Po jej zakończeniu kontralt Caroline Unger podeszła i odwróciła Beethovena, aby ten zobaczył dzikie okrzyki publiczności podczas pięciu owacji na stojąco, których nie mógł usłyszeć.

Więcej dobrych wiadomości z tego dnia:

  • Herbatka bostońska – członkowie konspiracyjnej organizacji Synowie Wolności przebrani za Indian Mohawk wdarli się na statki i wrzucali skrzynki z herbatą do portu w Bostonie, aby zaprotestować przeciwko podatkom na herbatę (1773).
  • Brytyjscy posłowie głosowali przeważającą większością za zniesieniem kary śmierci (1969).
  • Jean-Bertrand Aristide wybrany na prezydenta w pierwszych demokratycznych wyborach na Haiti (1990).
  • Ustawa CAN-SPAM z 2003 r. została podpisana w prawie USA, ustanawiając pierwsze krajowe standardy wysyłania komercyjnych wiadomości e-mail i wymagającej egzekwowania przez Federalną Komisję Handlu (2003).
  • Ron Paul, prawie nieznany kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, zebrał w Internecie rekordową kwotę w ciągu jednego dnia – ponad sześć milionów dolarów w 24 godziny – od głównie drobnych darczyńców, wprowadzając Amerykanów w nowy sposób finansowania kandydatów oddolnych online, bez potrzeby za wsparcie dużej partii (2007).
  • Dziś jest Dzień Niepodległości Kazachstanu i Dzień Pojednania w RPA.

Czytaj: W Poznaniu rusza akcja “Zgotujmy razem trochę dobra”

16 grudnia 1775 roku urodziła się angielska powieściopisarka Jane Austen – z talentem do pisania opowiadań, sztuk teatralnych i poezji. Już w wieku zaledwie 12 lat arystokratka pisała takie klasyki jak Duma i uprzedzenie, Rozważna i romantyczna oraz Emma.

Źródło: goodnewsnetwork.org

Książki ukazywały romantyzm angielskiej wsi, ale także zjadliwą krytykę społeczną i ironię. Być może widzieliście filmy nagrodzone Oscarem na podstawie tych książek.

Chociaż nigdy nie wyszła za mąż, Austen zaręczyła się – na jedną noc. 27-letnia autorka przyjęła propozycję niezręcznego, społecznie nieudolnego mężczyzny o 5 lat od niej młodszego i następnego dnia zmieniła zdanie…

32 lata temu film Rain Man, z udziałem Dustina Hoffmana i Toma Cruise’a, miał premierę w Nowym Jorku. Film zdobył cztery Oscary – za najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy reżyser (Barry Levinson) i dla najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Hoffmana. Najbardziej dochodowy film przez cały rok, przedstawiał zgrabnego sprzedawcę samochodów, Charliego Babbitta (Cruise), który dowiedział się, że jego ojciec zmarł.

Źródło: goodnewsnetwork.org

Charlie wraca do domu i odkrywa, że ma autystycznego brata Raymonda (Hoffman), a cała rodzinna fortuna w wysokości 3 milionów dolarów zostaje pozostawiona instytucji psychiatrycznej, w której mieszka Raymond. Zmotywowany pieniędzmi ojca Charlie wyprowadza go z ośrodka i zaczyna odwozić z powrotem do Los Angeles. Wyprawa terenowa braci ostatecznie zmienia ich życie.

Kilka ciekawostek na temat tego, kto pierwotnie miał odgrywać kluczowe role: scenariusz został wysłany do Billa Murraya, któremu zaproponowano tytułową rolę – z Dustinem Hoffmanem. Mickey Rourke również dostał rolę, ale ją odrzucił.

Czytaj: Kobieta grająca na harfie w lesie przyciągnęła jelenia, któremu spodobała się muzyka

Również 51 lat temu Hello Dolly! z Barbrą Streisand w roli głównej trafiło na wielkie ekrany w całej Ameryce. Romantyczną komedię muzyczną, opartą na produkcji na Broadwayu, wyreżyserował legendarny Gene Kelly, z udziałem Waltera Matthau i Louisa Armstronga (którego nagranie tytułowej piosenki stało się singlem numer jeden pięć lat wcześniej).

Źródło: goodnewsnetwork.org

Film opowiada historię Dolly Levi, swatki o silnej woli, która podróżuje do Yonkers w stanie Nowy Jork, aby znaleźć partnerkę dla skąpego „dobrze znanego niezamężnego pół-milionera” Horacego Vandergeldera. Film zdobył trzy Oscary za najlepszą reżyserię artystyczną, najlepszą ścieżkę dźwiękową i najlepszy dźwięk oraz był nominowany do kolejnych czterech Oscarów, w tym za najlepszy film.

Wydarzenia z Polski:

  • Ukazały się pierwsze wydania „Gazety Poznańskiej” i „Trybuny Ludu” (1948).
  • W Gdańsku oddano do użytku Halę Olivia (1972).
  • Premiera pierwszego odcinka serialu Dyrektorzy w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego (1975).
  • Rozpoczęło nadawanie Radio Gniezno (1996).
  • W Suwałkach odnotowano krajowe rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne (1054 hPa) w 1997 roku.

johannesfloe.com – Art to remember