Dobre uczynki mogą być najlepszym lekarstwem na depresję i lęki

0
197
Okazuje się, że zwykła życzliwość ratuje życie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nowe badanie opublikowane w Journal of Positive Psychology wykazało, że osoby cierpiące na objawy depresji lub lęku mogą leczyć się, robiąc dobre uczynki dla innych.

Masz depresję? Wykonanie aktów życzliwości może pomóc. Najnowsze badanie wykazało, że wykonywanie aktów dobroci doprowadziło do poprawy, której nie zaobserwowano w dwóch innych technikach terapeutycznych stosowanych w leczeniu depresji lub lęku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio podzielili 122 osoby na trzy grupy.

Dwie grupy zostały przydzielone do technik często stosowanych w terapii poznawczej (CBT) w celu depresji: planowanie działań społecznych lub ponownej oceny poznawczej (identyfikacja negatywnych wzorców myślowych, a następnie przeglądanie myśli).

Członkowie trzeciej grupy zostali poinstruowani, aby wykonywać trzy akty dobroci dziennie przez dwa dni w tygodniu.

Uczestnicy postępowali zgodnie z instrukcjami przez dziesięć tygodni.

Wyniki pokazały, że uczestnicy we wszystkich trzech grupach wykazywali wzrost zadowolenia z życia oraz zmniejszenie objawów depresji i lęku.

Jednak grupa wykonująca akty dobroci doprowadziła do poprawy niewidocznej w dwóch pozostałych grupach.

„Wyniki te są zachęcające, ponieważ sugerują, że wszystkie trzy interwencje badawcze skutecznie zmniejszają stres i poprawiają satysfakcję” – powiedział współautor badania, David Cregg.

„Ale akty życzliwości osób z trzeciej grupy nadal wykazywały przewagę zarówno nad działaniami społecznymi, jak i ponowną oceną poznawczą, sprawiając, że ludzie czuli się bardziej związani z innymi ludźmi, co jest ważną częścią dobrego samopoczucia”.

Czytaj: Życzliwość może polepszyć zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne

Co najważniejsze, technika aktów dobroci była jedyną testowaną interwencją, która pomogła ludziom poczuć większą więź z innymi.

„Więzi społeczne są jednym ze składników życia najsilniej kojarzonych z dobrym samopoczuciem. Wykonywanie aktów dobroci wydaje się być jednym z najlepszych sposobów promowania tych więzi” – powiedział Cregg.

Czytaj: Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

Ponadto, wyniki pokazały, że grupa aktów dobroci wykazała większą poprawę niż grupa ponownej oceny poznawczej pod względem zadowolenia z życia i objawów depresji i lęku.

Autorzy zauważyli, że samo uczestnictwo w zajęciach społecznych nie poprawiło poczucia więzi społecznej w tym badaniu.

„Jest coś szczególnego w okazywaniu życzliwości, co sprawia, że ludzie czują się związani z innymi. Nie wystarczy po prostu przebywać z innymi ludźmi, uczestniczyć w zajęciach społecznych” – powiedziała współautorka Jennifer Cheavens.

Czytaj: Życzliwość wymaga inteligencji: dlaczego życzliwi ludzie są mądrzejsi niż wszyscy inni

Niektóre z aktów życzliwości, o których później mówili uczestnicy, obejmowały pieczenie ciasteczek dla przyjaciół, proponowanie podwiezienia przyjaciela i zostawianie karteczek samoprzylepnych dla współlokatorów ze słowami zachęty.

„Coś tak prostego, jak pomaganie innym ludziom, może wykraczać poza inne metody leczenia, pomagając leczyć ludzi z depresją i lękami” – dodał Cregg.