Dolly Parton rozdaje darmowe książki dzieciom poniżej 5 roku życia

0
65
Dolly Parton i jej Biblioteka Wyobraźni zmienia świat na lepsze. Zdjęcie: Dolly Parton's Imagination Library/Facebook

Opisując współczesną superbohaterkę, Dolly Parton pasuje do tego opisu. Od płacenia za mundurki studenckie lub chór, po oferowanie czesnego w college’u dla wszystkich pracowników Dollywood, kultowa muzyczka jest zajęta licznymi działaniami filantropijnymi.

Czytaj: Dolly Parton dawała 500 dolarów uczniom, którzy ukończyli szkołę średnią

Teraz jeden z jej najbardziej znanych projektów, Imagination Library (Biblioteka Wyobraźni), który rozpoczęła w 1995 roku, aby zwiększyć umiejętność czytania i pisania w hrabstwie Sevier, we wschodniej części stanu Tennessee, gdzie piosenkarka dorastała. W połowie 2023 roku, projekt rozpocznie się w Kalifornii.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Program alfabetyzacji Dolly Parton zostanie rozszerzony na Kalifornię, dostarczając darmowe książki milionom dzieci miesięcznie.

Gubernator Gavin Newsom niedawno podpisał umowę partnerską z Dollywood Foundation, która zapewni wszystkim dzieciom w wieku poniżej 5 lat w Kalifornii bezpłatny dostęp do książek.

Do tej pory Biblioteka Wyobraźni przekazała ponad 186 milionów książek w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Irlandii i Wielkiej Brytanii; a wraz z uchwaleniem ustawy senackiej 1183, Kalifornia będzie 15. stanem, który przystąpi do programu. Dzięki temu ponad 2,4 miliona dzieci w Kalifornii będzie mogło co miesiąc otrzymywać pocztą bezpłatną książkę.

„Jestem bardzo podekscytowana ogromnym poparciem dla udostępnienia mojej Biblioteki Wyobraźni każdemu dziecku w Kalifornii!” – powiedziała Dolly. „Chcę podziękować senatorowi Shannon Grove i senatorowi Toni Atkins za zainspirowanie ogromnego wsparcia ze strony ustawodawców z Kalifornii oraz gubernatorowi Gavinowi Newsomowi za entuzjastyczne podpisanie tej ustawy. Dziś jest niesamowity kamień milowy dla dzieci i rodzin w całym stanie! Nadal mamy dużo pracy do wykonania, ale razem możemy zaszczepić w dzieciach w całej Kalifornii miłość do czytania, która pozostanie na całe życie”.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

Kalifornijskie dzieci poniżej piątego roku życia będą mogły rozpocząć program w czerwcu 2023 roku.

„Badania pokazują, że wczesne czytanie oferuje wiele korzyści dla rozwoju dziecka w pierwszych pięciu latach życia” – wyjaśnia Imagination Library w oficjalnym oświadczeniu.

„Zainteresowanie dzieci książkami i inspirowanie do wspólnego czytania w rodzinie pomaga rozwijać umiejętności językowe i zapamiętywanie oraz pobudza wyobraźnię dziecka. Badania pokazują, że małe dzieci, które mają kontakt z książkami i które często czytają wcześnie, są lepiej przygotowane do przedszkola i osiągają lepsze wyniki w nauce”.

W szczególności program ten pomoże dotrzeć do dzieci mieszkających na obszarach wiejskich i w społecznościach o ograniczonym dostępie do bibliotek.

„Dorastając w domu, w którym nie było dużo pieniędzy, w południowo-zachodniej Wirginii, moi rodzice nauczyli mnie, że książki są moim biletem do zwiedzania świata” — dodaje przewodniczący Senatu Pro Tem Toni Atkins. „Głęboka miłość do czytania i uczenia się to największy dar, jaki kiedykolwiek mi dali — to wyjątkowe móc przekazać to dzieciom w całej Kalifornii. A możliwość zrobienia tego we współpracy z moim przyjacielem, senatorem Grove, i moją idolką muzyki country, Dolly Parton, to tylko wisienka na torcie”.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił, że Dolly Parton rozda bezpłatne książki wszystkim dzieciom poniżej piątego roku życia w Kalifornii w ramach swojego programu Biblioteki Wyobraźni, począwszy od czerwca 2023 roku.

Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną i uczy myślenia. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dziś Biblioteka Wyobraźni Dolly Parton działa w pięciu krajach. W programie zarejestrowanych jest prawie 1,9 miliona dzieci, a sumarycznie rozdano ponad 163 miliony książek.

Program działa na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, a w lutym 2019 do tego grona dołączyła Irlandia.

Według założeń Biblioteki Wyobraźni Dolly Parton, każde zarejestrowane dziecko będzie otrzymywać raz w miesiącu książkę aż ukończy pięć lat, czyli rodzic zapisujący swoją pociechę w momencie jej urodzenia zapewnia dziecku sześćdziesiąt darmowych książek. Te są wysyłane bez żadnych dodatkowych opłat prosto do domów zgłoszonych dzieci. Stan majątkowy rodziców nie ma tu żadnego znaczenia.