Dom pod Warszawą został uznany za jeden z najładniejszych na świecie

0
288
Źródło: 81.waw.pl

Podwarszawski dom z pewnej perspektywy wygląda jak ułożone w rzędzie książki, z innej jak monumentalny posąg wśród drzew.

Co spodobało się jurorom konkursu The International Design Awards 2021 w budynku w Polski? To, że „dom staje się lasem” jak napisali w uzasadnieniu.

Studio projektowe 81waw.pl ma co świętować. Ich projekt domu rodzinnego został doceniony w prestiżowym konkursie, wygrywając rywalizację z 80 innymi budynkami z całego świata.

Międzynarodowy konkurs The International Design Awards (IDA) od 2007 r. wyróżnia projektantów w dziedzinie architektury, wnętrz, produktów, grafiki i mody.

Dom otoczony sosnami

Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż z pracowni architektonicznej 81.waw.pl dostali do zagospodarowania bardzo długą, ale dosyć wąską działkę. Inwestorowi zależało, aby dom wkomponował się w otaczający go sosnowy las tak, by nie zaburzał harmonii krajobrazu.

Czytaj: Mural w Warszawie pochłania smog, oczyszczając powietrze jak 720 drzew

Dlatego monumentalna bryła budynku została podzielona na mniejsze prostopadłościany, a w miejscach łączeń wstawiono okna, aby w domu było jak najjaśniej. Krótsze krawędzie elewacji obłożono drewnopodobnymi materiałami, aby budynek lepiej wkomponował się w otoczenie. Resztę wykończono szarym tynkiem.

Zdjęcie: 81.waw.pl

Front budynku nie posiada okien, dzięki czemu budynek ma bardzo wyjątkowy charakter. Charakterystyczny jest również obniżony wjazd do garażu podziemnego. Tył budynku jest zupełnym kontrastem. Jest pełno szkła, przestronny taras i piękny widok na ogród i las. Taka lokalizacja to marzenie każdego, kto chce uciec od zgiełku miasta i żyć bliżej kojącej natury.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Po wejściu do domu znajdziemy się w przestronnym, dwukondygnacyjnym holu, który graniczy przeszkleniem z wewnętrznym półpatio, ponieważ jedną ścianą otwiera się na otoczenie. Pozostałe ściany są w pełni przeszklone, wpuszczając tym samym trochę lasu do domu oraz doświetlając tę część budynku. Tworzy to niesamowitą harmonię oraz pokazuje, jak blisko natury można mieszkać i żyć w zgodzie z nią powiedziała Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Czytaj: Niewidzialny dom pod Warszawą

Zdjęcie: 81.waw.pl