Dom w Norwegii: ekologiczny z widokiem na fiord

0
461
Słońce i morze na południowym wybrzeżu Norwegii. Zdjęcie:

Gdy Norwegia złagodziła ograniczenia dotyczące koronawirusa i obniżyła stopy zadłużenia, rynek mieszkaniowy wzrósł, odnotowując rekordowe dane dotyczące sprzedaży latem.

Nowoczesny dom na południowym wybrzeżu Norwegii za 1,9 MLN USD (17 MLN NOK).

Ten czteropokojowy dom położony jest na wzgórzu w miejscowości Stavern, popularnej letniej miejscowości na wybrzeżu Vestfold w południowej Norwegii. Zaprojektowany przez architekta Rune Breili i zbudowany w 2016 roku dom o powierzchni 3423 stóp kwadratowych ma wiele energooszczędnych funkcji, w tym panele słoneczne, okablowanie inteligentnego domu, oświetlenie LED i ogrzewanie podłogowe.

Z przeszklonego górnego poziomu i tarasu na dachu roztacza się panoramiczny widok na Larviksfjorden, długi na pięć mil fiord, którego nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Larvik. Co najmniej cztery latarnie morskie można zobaczyć z głównego apartamentu na piętrze, powiedział Knut Leinaes, pośrednik i partner Leinaes & Partners.

Granitowe schody prowadzą do głównego wejścia, które jest osłonięte drewnianą obudową Accoya. Drewno, które jest również używane w większości elementów zewnętrznych domu, jest traktowane jako wyjątkowo trwałe.

Drzwi otwierają się na wyłożony kafelkami hol i korytarz. Po prawej stronie znajduje się otwarta część dzienna z dębowymi parkietami, białymi ścianami i pośrodku przeszklonymi schodami z drewnianymi stopniami, które wydają się unosić w powietrzu. Na jednym końcu pokoju znajduje się mała jadalnia, a po przeciwnej stronie większy stół jadalny i salon. Przesuwne szklane drzwi otwierają się na taras biegnący wzdłuż domu.

Salon na górnym poziomie domu zapewnia maksymalny widok na wodę przez ścianę z oknami sięgającymi od podłogi do sufitu o długości prawie 4 m. Drzwi po obu stronach pomieszczenia otwierają się na oddzielne tarasy na dachu. Zdjęcie: Courtesy of Inviso

Kuchnia, usytuowana przy bocznej ścianie, wyposażona jest w meble wykonane na zamówienie przez duńskiego rzemieślnika Multiform, z elegancką białą szafką i wyspą z wbudowaną płytą indukcyjną. Szklane drzwi otwierają się na duże patio z zadaszonym stanowiskiem do grillowania.

Korytarz prowadzi do trzech sypialni, z których wszystkie mają wyjście na taras. Sypialnie mają wspólną dużą łazienkę z błyszczącą podłogą.

Drugi salon na górnym poziomie maksymalizuje widok na wodę przez ścianę z oknami sięgającymi od podłogi do sufitu o długości prawie 4 m. Drzwi po obu stronach pomieszczenia otwierają się na oddzielne tarasy na dachu. Naprzeciw salonu znajduje się główny apartament, z podobną ścianą okien, garderobą, wanną z umywalką i dużą kabiną prysznicową. Wolno-stojąca wanna do kąpieli jest umieszczona w pobliżu okien w sypialni.

Niższy poziom domu, na którym znajduje się pokój rodzinny, piwnica na wino, mała łazienka, pralnia i magazyn, jest dostępny z przylegającego garażu na dwa samochody.

Posiadłość o powierzchni 0,19 akra ma ozdobne nasadzenia pośród naturalnych wychodni skalnych. Leinaes powiedział, że dom położony jest przy ślepej uliczce w dzielnicy mieszkalnej, około mili od kilku plaż, a także sklepów, restauracji i kawiarni w Stavern. Lotnisko TORP Sandefjord znajduje się około 25 minut jazdy na północny wschód.

Leinaes powiedział, że populacja Stavern, licząca około 5000 osób, gwałtownie rośnie latem, i wiele osób mieszka w Oslo, około 90 minut stąd. Oprócz plaż, atrakcje obejmują historyczną bazę morską, w której obecnie znajdują się galerie sztuki i muzea, oraz nadmorska ścieżka biegnąca wzdłuż wody przez ponad 20 mil, kończącą się w mieście Helgeroa.

Czytaj: Fotograf spotkał rzadkiego białego renifera w Norwegii

Kuchnia, usytuowana przy bocznej ścianie, wyposażona jest w meble wykonane na zamówienie, w tym elegancką białą szafkę i wyspę z wbudowaną płytą indukcyjną. Szklane drzwi otwierają się na duże patio. Zdjęcie: Courtesy of Inviso

Przegląd rynku

Norweski rynek mieszkaniowy w ostatnich latach był prawie nieruchomy, ze skromnym rocznym wzrostem cen wynoszącym około 3 procent, powiedział Henning Lauridsen, dyrektor generalny Eiendom Norge, krajowego stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami. Ale gdy kraj złagodził ograniczenia dotyczące koronawirusa, rynek się ruszył.

Na początku września średnie ceny sprzedaży w całym kraju wzrosły o 4,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a centrum populacji w Oslo wykazało wzrost o 6%. Pan Lauridsen przypisywał silniejszy wzrost cen skokowi popytu wynikającemu z historycznie niskich stóp procentowych kredytów hipotecznych wynoszących około 1,5 procent. Norweski bank centralny kilkakrotnie obniżał w tym roku podstawową stopę procentową, aby pobudzić aktywność gospodarczą w obliczu pandemii.

Niskie stawki dodatkowo napędzały aktywność na zawsze ruchliwym sierpniowym rynku, powiedział: „Większość ludzi spędza tu wakacje w lipcu, więc przed wakacjami jest dużo ruchu na rynku mieszkaniowym i to samo się dzieje w sierpniu.”

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Podobnie jak większość krajów na świecie, Norwegia doświadczyła gwałtownego spadku sprzedaży domów wiosną, gdy rząd zamknął gospodarkę. Sprzedaż zaczęła się zmieniać w maju, a w zeszłym miesiącu 9 964 sprzedanych mieszkań ustanowiło rekord w sierpniu, według danych Eiendom Norge.

Na dzień 14 września w Norwegii, z populacją 5,4 mln, odnotowano 12 277 przypadków COVID-19 i 265 zgonów – to zdecydowanie najniższy wskaźnik zgonów na mieszkańca w Skandynawii – według Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Otwarta część dzienna ma dębowe parkiety, białe ściany, a pośrodku znajdują się przeszklone schody z drewnianymi stopniami, które wydają się unosić w powietrzu.
Zdjęcie: Courtesy of Inviso

Zgodnie z najnowszymi danymi Statistics Norway, krajowego instytutu statystycznego, w 2019 r. istniejące domy jednorodzinne w Norwegii sprzedawano za średnio 25 691 koron za metr kwadratowy (265 dolarów za stopę kwadratową). Nowe domy sprzedawano za średnio 37 417 koron za metr kwadratowy (385 dolarów za stopę kwadratową). W Oslo cena domu wynosiła średnio 61 729 koron za metr kwadratowy (635 dolarów za stopę kwadratową).

Ceny są wyższe w Oslo, nadmorskiej stolicy z około 700 000 mieszkańcami, z powodu rosnącej liczby ludności i niewystarczającej podaży mieszkań, powiedział Lauridsen. Według Norweskiego Urzędu Statystycznego liczba ukończonych domów jednorodzinnych w okolicy Oslo spadła do najniższego od ośmiu lat poziomu w 2019 r., podczas gdy nowo ukończone budynki wielomieszkaniowe spadły w 2019 r. po kilku latach wzrostów.

Tętniący życiem rynek miasta spowodował, że wojny przetargowe stały się bardziej powszechne – powiedział Anders Nykkelmo Solem, dyrektor generalny i partner w PrivatMegleren Gamle Oslo. Jego agencja niedawno zorganizowała przetarg na dwupokojowe mieszkanie w coraz modniejszej wschodniej części Oslo, który przyciągnął 160 osób. „Cena wywoławcza wynosiła 4,1 miliona koron norweskich (453 000 dolarów), a ostatecznie wyniosła ponad 5 milionów” – powiedział.

Powiedział, że mieszkania w jednym z nowszych osiedli mieszkaniowych po wschodniej stronie lub blisko centrum miasta kosztują znacznie więcej, zbliżając się do 100 000 koron za metr kwadratowy (1025 dolarów za stopę kwadratową).

Krajowy rynek domów wypoczynkowych jest również bardzo silny, a nadmorskie i górskie lokalizacje odnotowują rekordową sprzedaż, powiedział Lauridsen. „Tego lata bardzo niewielu Norwegów wyjechało z kraju; większość została w domu – powiedział. „Tak wielu kupuje domki zamiast jechać do Paryża, Nowego Jorku czy innych miejsc, do których kiedyś jeździli”.

Dom posiada dwa tarasy na dachu, po jednym z każdej strony. Zdjęcie: Courtesy of Inviso

Kto kupuje w Norwegii?

Zdecydowana większość kupujących to Norwegowie lub osoby, które mają jakieś związki zawodowe lub rodzinne z Norwegią, powiedział Leinaes.

W Oslo zagraniczni nabywcy pochodzą zwykle ze Szwecji, Danii i, z najwyższej półki, z Chin, powiedział Solem.

„Ale 90 do 95 procent kupujących to Norwegowie, a obecnie wielu młodych ludzi po dwudziestce kupuje z powodu niskich stóp procentowych” – powiedział. „Nigdy wcześniej tego nie widzieliśmy”.

Czytaj: Pierwsza podwodna restauracja w Norwegii

Podstawy zakupów

W Norwegii nie ma ograniczeń co do zagranicznych nabywców, a obcokrajowcy z norweskich banków mogą korzystać z kredytów hipotecznych – powiedział Lauridsen. Cudzoziemcy muszą przed zakupem wystąpić do rządu o nadanie numeru identyfikacyjnego.

Jeden agent nieruchomości działa zarówno w imieniu kupującego, jak i sprzedającego, i jest prawnie zobowiązany do ochrony praw obu, powiedział Lauridsen. Sprzedawca płaci prowizję w wysokości od 1,5 do 2,5 proc. Prawnicy nie są powszechnie zaangażowani w transakcje zakupu.

W głównym apartamencie znajduje się narożnik z wysokimi oknami, garderoba oraz wanna z umywalką i dużą kabiną prysznicową. W pobliżu okien umieszczona jest wolnostojąca wanna do kąpieli. Zdjęcie: Courtesy of Inviso
Zdjęcie: Courtesy of Inviso
Zdjęcie: Courtesy of Inviso
Zdjęcie: Courtesy of Inviso
Zdjęcie: Courtesy of Inviso
Zdjęcie: Courtesy of Inviso
Zdjęcie: Courtesy of Inviso

Źródło: nytimes.com