Dowiedz się, jak zachować zdrowe zęby i chronić je przed próchnicą

0
229
Co robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby? Zdjęcie: pl.freepik.com

Ludzie myślą, że kilka sekund rano ze starą używaną szczoteczką i odrobiną pasty do zębów wystarczy, aby chronić zęby, ale tak nie jest, informuje lekarka.

Zamiast chodzić do dentysty na regularne kontrole, ludzie często odwiedzają go, gdy mają problem lub gdy sytuacja wymknęła się spod kontroli. Chociaż problem próchnicy jest powszechny, można go uniknąć, a ludzie muszą wiedzieć, co mogą zrobić, aby utrzymać higienę jamy ustnej i ratować zęby.

Według dr Diksha Tahilramani Batra, bezbolesnej dentystki, protetyczki, implantologa i specjalistki od projektowania pięknego uśmiechu, higiena jamy ustnej jest subiektywna.

„To niesamowite, że myślimy, że kilka sekund rano ze starą używaną szczoteczką i odrobiną pasty do zębów wystarczy, aby chronić zęby przed wszystkimi rzeczami, na które narażamy je później w ciągu dnia — od słodyczy po palenie, a nawet rzeczy, które nigdy nie powinny trafić do naszych ust” – mówi.

Czytaj: Naukowcy łączą słabą higienę jamy ustnej z chorobami metabolicznymi

Lekarka dodaje, że ważne jest, aby pamiętać, że jama ustna jest „tania w utrzymaniu”, ale ponieważ jest ona narażona na tak wiele, ważne jest, aby dbać o nią.

„Wystarczy tylko odpowiednia rutyna higieniczna z odpowiednimi narzędziami”, dodaje, wymieniając:

  • szczoteczkę na baterie,
  • pastę do zębów chroniąca zarówno zęby, jak i dziąsła,
  • irygator do zębów, który może pomóc w czyszczeniu zębów w międzyczasie,
  • środek do czyszczenia języka, który utrzymuje niskie stężenie bakterii w ustach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dr Batra mówi, że fluor jest również niezbędny w produktach dentystycznych.

„Fluor, chociaż czasami błędnie przedstawiany w mediach, ma określone korzyści profilaktyczne i jest ważnym składnikiem produktów do higieny jamy ustnej, gdy jest stosowany w odpowiednim stężeniu. Pamiętaj, aby sprawdzić zawartość płynu do płukania jamy ustnej i pasty do zębów, aby mieć fluor, który może zapewnić dodatkową ochronę jamy ustnej, tworząc powłokę odpychającą bakterie i zachowując wapń w zębach” – mówi.

Czytaj: Urokliwy Park Szwedzki w Krakowie – idealne miejsce na spacer

Ostrzega, że demineralizację należy leczyć, zanim stanie się ubytkiem, wyjaśniając, że szkliwo zębów jest jedną z najtwardszych substancji na świecie, ustępując jedynie diamentom.

„Powstawanie ubytków odbywa się w procesie zwanym demineralizacją, na który wpływ ma czas przebywania pokarmu, stężenie wytwarzanych bakterii oraz kwaśne produkty uboczne, które zaczynają wypłukiwać szkliwo zębów. Jeśli proces ten zostanie wykryty wcześnie, można go nawet odwrócić, a ząb można odbudować bez wiercenia”, podsumowuje ekspertka.