Droga, na której samochody elektryczne ładują się podczas jazdy

0
233
Zdjęcie: Twitter

Pierwsza na świecie zelektryfikowana droga, która ładuje akumulatory jadących nią samochodów osobowych i ciężarowych, została otwarta w Szwecji.

Około 2 km kolei elektrycznej zostało osadzonych na drodze publicznej w pobliżu Sztokholmu, ale rządowa agencja drogowa już opracowała krajową mapę przyszłej ekspansji.

Szwedzki cel, jakim jest osiągnięcie niezależności od paliw kopalnych do 2030 roku, wymaga 70% redukcji w sektorze transportu.

Smartroad Gotland to bezprzewodowa droga elektryczna, ładująca elektryczne ciężarówki i autobusy na drodze publicznej. Opracowano unikalny projekt, aby utorować drogę do globalnego wdrożenia dróg elektrycznych.

Transport drogowy odpowiada za prawie jedną piątą rocznego światowego zużycia ropy. Jednym z rozwiązań, które ma potencjał, aby osiągnąć cel, jakim jest transport wolny od paliw kopalnych, są drogi elektryczne, które bezprzewodowo ładują pojazdy podczas ich jazdy. Ta technologia jest już „w drodze” w Visby w Szwecji, w unikalnym projekcie demonstracyjnym Smartroad Gotland.

Jak to działa?

Indukcyjna infrastruktura elektryczna pod asfaltem ładuje pojazdy podczas jazdy, za pośrednictwem odbiornika elektrycznego zamontowanego pod pojazdem. System jest kompatybilny ze wszystkimi typami pojazdów elektrycznych. Smartroad Gotland zainstalował 1,6 km drogi elektrycznej na odcinku 4,1 km między miastem Visby a lotniskiem Visby.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Transport wolny od paliw kopalnych i inne korzyści związane ze zrównoważonym rozwojem

Ta wiodąca na świecie technologia oferuje możliwość znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na paliwa kopalne, przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza i hałasu na obszarach miejskich.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Poza umożliwieniem transportu wolnego od paliw kopalnych i zrównoważonej mobilności, drogi elektryczne oferują wiele innych korzyści przyczyniających się do zrównoważonego transportu w przyszłości:

  • Stosowanie mniejszych akumulatorów w pojazdach.
  • Wspólna infrastruktura ładowania.
  • Wysokie wykorzystanie.
  • Brak lęku przed zasięgiem.
  • Wysoka efektywność energetyczna.
  • Niższa masa pojazdu, a więc mniejsze zużycie na drogach.

Czytaj: Mężczyzna jechał na rowerze z Indii do Szwecji — z miłości

Część szwedzkiego planu działania na rzecz redukcji emisji CO2

Projekt jest realizowany przez konsorcjum dla Smartroad Gotland, pod przewodnictwem Electreon AB. Jest finansowany przez Szwedzką Administrację Transportu (Trafikverket) w ramach strategii dróg elektrycznych szwedzkiego rządu mającej na celu zmniejszenie emisji CO2 z transportu drogowego.

wad

Brak postów do wyświetlenia