Gdy burze stają się silniejsze, może być możliwe utrzymanie większej liczby drzew, jeśli zostaną posadzone bliżej siebie.
Drzewa rosnące blisko siebie mogą przetrwać potężne burze i zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wiatr, wspierając się nawzajem.
Nasza wiedza na temat tego, jak wiatr uszkadza drzewa, została ograniczona przez brak rzeczywistych eksperymentów wykorzystujących prędkości wiatru obserwowane w niszczycielskich cyklonach.
Kana Kamimura z Uniwersytetu Shinshu w Japonii wraz z kolegami monitorowała dwie różne działki japońskich cedrów, z których jedna została przerzedzona, aby ocenić, czy zapewnienie poszczególnym drzewom większej przestrzeni do wzrostu czyni je bardziej podatnymi na uszkodzenia powodowane przez wiatr, kiedy tajfun Trami niespodziewanie uderzył na początku września 2018 roku.
„Założyłam akcję w 2017 roku, a tajfun przyszedł w 2018 roku, i połowa mojej działki została zniszczona” – mówi Kamimura. „Tak więc badanie jest trochę szczęśliwe, ale także trochę pechowe”.
Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej
Kamimura i jej zespół zmierzyli siły naprężenia odczuwane przez drzewa przed, w trakcie i po tajfunie, a także zbadali powstałe szkody. Na działce, która nie została przerzedzona, zachowały się wszystkie drzewa, podczas gdy rzadsza działka straciła wiele.
Naukowcy uważają, że ciasne odstępy pomogły chronić drzewa na działce, które nie zostały przerzedzone poprzez rozpraszanie siły wiatru.
Odkryli również, że drzewa, które spadły na przerzedzoną działkę, nie upadły natychmiast, ale z czasem, jak kawałek metalu, który był wielokrotnie wyginany w tę i z powrotem, zanim w końcu się złamał.
„Jeśli znajdujesz się na obszarze o wysokim ryzyku uszkodzenia przez wiatr, naprawdę chcesz zarządzać lasem w inny sposób”, mówi Barry Gardiner z Europejskiego Instytutu Lasów Sadzonych we Francji, który był jednym z autorów badania.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
„Myślę, że większą uwagę trzeba poświęcić zarządzaniu lasami w czasach zmiany klimatu i wzmożonych ekstremalnych wiatrów”, mówi Yadvinder Malhi z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który nie był zaangażowany w badanie.
Ważne będzie przeprowadzenie większej liczby eksperymentów z różnymi ilościami przerzedzania, mówi Kamimura. „Jeżeli uda nam się znaleźć sposób na to, ile drzew powinniśmy usunąć, będzie to bardzo pomocne dla leśników zarządzających lasami”.
Czytaj: Dlaczego ludzie malują pnie drzew na biało?