Dumny ojciec krokodyl wozi ponad 150 swoich dzieci na barana

0
410
Samiec gawial opiekuje się i pilnuje swoich dzieci w National Chambal Wildlife Sanctuary, Uttarpradesh, Indie.

Indyjski fotograf przyrody Dhritiman Mukherjee spędził ostatnie 20 lat poświęcając swoje życie dokumentacji i ochronie zwierząt. Spędzając ponad 280 dni w roku w terenie, widział wiele niesamowitych chwil. Ostatnio jego spektakularne zdjęcie przedstawiające zagrożonego wyginięciem krokodyla przewożącego swoje dzieci „na barana” w wodzie wzbudziło duże zainteresowanie w Internecie.

Zdjęcie Mukherjee przedstawia gawiala, który wozi na sobie ponad 150 swoich dzieci. Zdjęcie znalazło się niedawno na wysoko ocenianej liście prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year organizowanego przez londyńskie Muzeum Historii Naturalnej.

Zdolność Mukherjee do uchwycenia tej szczególnej chwili jest tym bardziej intrygująca, gdy weźmie się pod uwagę, że gawial jest gatunkiem krytycznie zagrożonym.

Gawialy to jedne z największych żyjących krokodyli. Ten starożytny gatunek, wyłaniający się z północnego subkontynentu indyjskiego, został po raz pierwszy przedstawiony ponad 4000 lat temu. Niestety, w latach trzydziestych XX wieku jego populacja dramatycznie spadła, a do lat osiemdziesiątych w Indiach i Pakistanie wdrożono programy hodowli w niewoli. Mimo to gawial nadal walczy z powodu utraty siedlisk i wyczerpywania się zasobów.

Być może te zmagania sprawiają, że fotografia Mukherjee jest tak krzepiąca. Tutaj widzimy ojca, który wozi na barana swoje miesięczne dzieci. Z pewnością odwalił kawał dobrej roboty, aby pomóc populacji, która spadła z 20 000 w południowej Azji do prawie 1000 na małym, skoncentrowanym obszarze.

„Ten samiec sparował się z siedmioma lub ośmioma samicami i widać, że było to bardzo zaangażowane” – mówi Mukherjee. „Zwykle gawial jest dość płochliwym krokodylem w porównaniu z krokodylami słonowodnymi i bagiennymi. Ale ten był bardzo opiekuńczy i jeśli podejdę zbyt blisko, to mnie zaatakuje. To może być bardzo agresywne”.

Czytaj: Fotografowie uwiecznili 5 gepardów przemierzających rzekę pełną krokodyli

Na szczęście fotograf pozostał w bezpiecznej odległości i był w stanie uchwycić tę rodzinną chwilę. Chociaż krokodyle nierzadko noszą swoje młode, sposób, w jaki gawial sobie radzi, jest nieco inny. Krokodyle zwykle używają ust do transportu swoich dzieci. Jednak według Patricka Campbella, starszego kustosza gadów w Muzeum Historii Naturalnej, kształt pyska gawiala uniemożliwia to. Dlatego uciekają się do innych środków, takich jak pozwolenie im przylgnąć do głowy i pleców, aby się poruszać.

Ten dumny ojciec gawial opiekujący się swoimi dziećmi to z pewnością piękny sposób na zobaczenie walki o przetrwanie swojej rodziny, nawet w warunkach odbiegających od idealnych.

johannesfloe.com – Art to remember

Dhritiman Mukherjee zrobił to piękne zdjęcie zagrożonego wyginięciem krokodyla niosącego swoje dzieci w indyjskim National Chambal Sanctuary.

Jeden samiec łączy się w pary z siedmioma-ośmioma samicami, a następnie opiekuje się wszystkimi dziećmi. Na zdjęciu jest około 150 dzieci.

Zobacz więcej najlepszych zdjęć utalentowanego fotografa przyrody.

Humbak i cielę w stanie spoczynku na Oceanie Indyjskim na wyspie Reunion.
Krasek (ptak) polujący na owady przed stadem słoni w Parku Narodowym Corbett w Indiach.
Samiec kalifornijskiego lwa morskiego patroluje ogromną grupę sardynek w Los Islotes w Baja California w Meksyku.
Rzadka i zagrożona wyginięciem dzika pantera śnieżna w górach Ladakh w Himalajach w Indiach.
Kormoran nurkujący w dół i próbujący polować w Los Islotes w Baja California w Meksyku.
Las wodorostów pod zamarzniętym białym morzem zimą w arktycznej Rosji.

Dhritiman Mukherjee: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: Wielkopolska Solidarność prosi premiera o pomoc dla Portu Lotniczego Ławicy