Dwa światy na jednym zdjęciu. Te fotografie głośno krzyczą prawdę o dzisiejszym świecie!

0
806

Co się dzieje z tym światem? W jednej części świata są wojny, a w innej części można relaksować się w SPA. Dlaczego jest tyle głodujących dzieci, skoro co roku marnujemy tyle jedzenia? Dlaczego pomimo XXI wieku nadal akceptowane jest obrzezanie dziewczynek?

Coraz bardziej mnożą się podziały i społeczne nierówności. Zapewne i wśród naszych czytelników znajdą się osoby, które pamiętają czasy, kiedy to nawet Polska była oddzielona „żelazną kurtyną” od bogatego zachodu. Dzieci marzyły o słodyczach i prawdziwej czekoladzie. W Boże Narodzenie w domach pachniało pomarańczami, bo tylko wtedy można było je skosztować. Nasz świat już od dawna nie jest spójny.

W Polsce jest już dobrze. Niestety w wielu państwach jest coraz gorzej. Wojna zabiera ludziom dorobek całego życia, dach nad głową, a dzieciom zabiera marzenia, że mogą liczyć na spokojne, lepsze jutro. Chęć bycia wolnym odbiera uchodźcom życie. Umierają oni z wycieńczenia lub toną, próbując przepłynąć na lepszy brzeg. To są rzeczy, które nie powinny w ogóle istnieć. Każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznie i nie bać się o swoje życie.

Kombinujemy jak polecieć w Kosmos, chcemy zasiedlać nowe planety, a nie potrafimy poradzić sobie ze swoją jedyną planetą, na której mieszkamy od tylu lat. Przez naszą lekkomyślność i głupotę cierpią zwierzęta. W wielu częściach świata brakuje czystej wody, nie mówiąc już o jedzeniu. Jest tyle głodujących dzieci, a w USA połowa produkowanej żywności trafia do śmieci.

Te oraz wiele innych strasznych różnic widzi i zestawia ze sobą turecki fotograf Uğur Gallenkuş. Te fotografie otwierają oczy na dzisiejszy świat. To przemyślany i ostry komentarz ze strony Uğura Gallenkuşa.

1.Jemen

Czteroletni konflikt między rządem Jemenu wspieranym przez Arabię Saudyjską a rebeliantami Huthi powiązanymi z Iranem pchnął już zubożony kraj na skraj głodu, pozostawiając wielu ludzi, których nie stać na jedzenie i wodę, a 5,2 miliona dzieci jest zagrożonych głodem.

zdjęcie: instagram.com

2. Syria

70-letni Abu Omar pali fajkę i siedzi w swojej zniszczonej sypialni, słucha muzyki na swoim winylowym odtwarzaczu, gramofonie, w syryjskim Aleppo.

zdjęcie: instagram.com

3. Indie

Ludzie zbierają się, aby zdobyć wodę z ogromnej studni w wiosce Natwarghad w stanie Gujarat w zachodnich Indiach 1 czerwca 2003 roku.

zdjęcie: instagram.com

4. Kabul

Afgańska kobieta siedzi obok rannego dziecka w szpitalu dziecięcym Indira Gandhi po potężnym zamachu bombowym w Kabulu.

zdjęcie: instagram.com

5. Morze Śródziemne

Migranci czekają na uratowanie przez członków hiszpańskiej organizacji pozarządowej Proactiva Open Arms, po tym, jak opuścili Libię, próbując dotrzeć do Europy na zatłoczonej gumowej łodzi. Aż dziw, że chcemy latać w Kosmos i zasiedlać kolejne planety, gdy nie potrafimy sobie poradzić z bałaganem, który panuje na naszej.

zdjęcie: instagram.com

6. Rohingja

12-letnia Kurshida trzyma swój rysunek w „przyjaznej dla dzieci przestrzeni” CODEC i UNICEF 21 września 2017 r. w Bazar Cox w Bangladeszu. Kurshida uciekła do Bangladeszu ze wsi Bourashidapara w Birmie prawie miesiąc temu. Jej rysunek przedstawia scenę, której była świadkiem podczas ucieczki z wioski: wojsko strzelało, jej dom został podpalony, jej siostrzenica zabita przez wojskowych podczas snu, a nowo narodzona siostra zastrzelona. Helikopter zrzucał bomby, a sąsiadów zastrzelono podczas próby ucieczki.

Z dziećmi stanowiącymi około 60 procent 420 000 Rohinjów, uciekło do Bangladeszu. Schronili się w prowizorycznych namiotach. Radzimy poczytać o Rohinjach, to naród bez państwa i imienia prześladowany przez wojsko oraz podobno bardzo pokojowo nastawionych do świata buddystów. 

zdjęcie: instagram.com

7. Cyrk

Były lew cyrkowy, który nie ma oka, siedzi w klatce w Limie w Peru.
Gdy nie był już potrzebny, pozbyto się go, jak zbędnej rzeczy. Walka z cyrkiem trwa, a ludzie powoli zaczynają się od niego odwracać, Proces jednak trwa, a ofiary ludzkich rozrywek nadal cierpią tresury i prześladowania. Wciąż nie mogą żyć na wolności, tam, gdzie ich miejsce, zamykane w ciasnych klatkach. 

zdjęcie: instagram.com

8. Południowy Sudan

4-letnia Vickie trzyma w ustach szczotkę do włosów i idzie do Kuluby w Ugandzie w obozie przejściowym, 31 marca 2017 roku wojna domowa w Sudanie Południowym zabiła dziesiątki tysięcy ludzi i wypędziła ponad 1,5 miliona ludzi w ciągu ostatnich trzech lat lat, tworząc największy na świecie kryzys uchodźczy. A to i tak mniej ważne niż MetGala2019.

zdjęcie: instagram.com

9. Syria

Dziewięcioletni Alladin zbiera zużytą amunicję, aby ją sprzedać i zarobić na chleb. Zdjęcie zrobione w Aleppo w Syrii.

zdjęcie: instagram.com

10. Syria

Syryjski chłopiec siedzi na zniszczonym czołgu w Syrii w 2015 roku.

11. Syria

Uszczęśliwienie dzieci jest bardzo proste. Dziecko otrzymało pomoc w Syrii.

zdjęcie: instagram.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 powodów, dla których ten świat nie potrzebuje równości, tylko sprawiedliwości.

12. Liberia

Dziecko-wojownik z bronią w wojskowym ośrodku szkoleniowym podczas wojny secesyjnej w Liberii.

zdjęcie: instagram.com

13. Bangladesz

Na dole ręce uchodźców są wyciągnięte, gdy starają się o datki w obozie w Balukhali 18 września 2017 roku w Bazar Cox w Bangladeszu. Na górze zawodnicy USA podnoszą puchar kobiet w Pucharze Świata po finałowym meczu kobiet FIFA Mistrzostwa Świata kobiet we Francji między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Holandią na Stade de Lyon, 7 lipca 2019 roku w Lyonie we Francji.

zdjęcie: instagram.com

14. Irak

Dzieci przesiedlonej syryjskiej rodziny uchodźców używają kostki brukowej jako poduszki w Erbil w Iraku w 2013 roku.

zdjęcie: instagram.com

15. Irak

Dzieci były widoczne na ulicy, gdy dym wydobywający się ze studni naftowych został podpalony przez terrorystów Daesh, aby ograniczyć wzrok pilotów sił koalicyjnych i podpalić studnie po odbiciu przez armię Iraku miasta Al Qayyarah w Mosulu w Iraku 25 października 2016 roku. Czarny dym wpływa bardzo niekorzystnie na ludzkie życie w mieście.

zdjęcie: instagram.com

16. Jemen

Jemeński chłopiec stąpa po śladzie zabrudzonej krwi na podłodze przed meczetem po zabójstwie szejka Mohammeda Al-Zabhaniego, w trzecim mieście kraju Taeza w dniu 14 maja 2018 roku.

zdjęcie: instagram.com

17. Świat zna różne zabawy, jedni puszczają bańki, inni burzą miasta

zdjęcie: instagram.com

18. Pakistan

Klasa całkowicie zniszczona po ataku talibów w Swabi w Pakistanie. Sierpień 2012.

zdjęcie: instagram.com

19. Uchodźcy

Według ONZ jest 71 milionów uchodźców na całym świecie. 71 milionów ludzi z dala od ojczyzny z powodu wojny, głodu, ucisku i niestabilności. Rozwiązanie niektórych z tych problemów leży w naszych rękach. Ucieczka nie jest stałym rozwiązaniem dla uchodźców, ale czasami jest to jedyna opcja na przetrwanie. Wierzę, że możemy rozwiązać ten problem. Możliwe jest stworzenie bardziej znośnego świata z empatią, miłością, sprawiedliwością, sztuką, nauką i edukacją. W ten sposób można uniknąć kryzysów. W ten sposób możemy wyeliminować i zatrzymać czynniki przyczynowe. Dopóki istnieje bigoteria, ignorancja i chciwość, problemy te będą się utrzymywać. Dziś nie jesteś uchodźcą, ale nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro.

zdjęcie: instagram.com

20. Damaszek

Bomby spadają z myśliwca MIG-23. na wschód od stolicy Damaszku.

zdjęcie: instagram.com

21. Nie kupuj, adoptuj

zdjęcie: instagram.com

22. Gaza

Protesty przeciwko przeprowadzce ambasady USA do Jerozolimy. Protestujący Palestyńczycy biorą udział w starciach z wojskami izraelskimi, w pobliżu granicy z Izraelem we wschodniej części miasta Gaza, 13 kwietnia 2018 roku. Podczas protestów dziesiątki osób zginęło, a tysiące zostało rannych przez pożar Izraela.

zdjęcie: instagram.com

23. Afganistan

Dzieci ponoszą brutalne koszty niekończącej się wojny. Gdy 10 dzieci z tej samej rodziny chodziło do szkoły w zeszłym roku, natknęło się na niewybuchową bombę moździerzową – powszechny widok w Afganistanie, gdzie wciąż toczy się wojna między talibami a wspieranymi przez USA siłami narodowymi. Ciekawe dzieci, nie zdając sobie sprawy z tego, co to jest ani jakie stanowi niebezpieczeństwo, podniosły urządzenie i zabrały je do ciotki. A potem przedmiot eksplodował. Troje dzieci i starszy krewny zginęło, a pozostałe siedem straciło co najmniej jedną kończynę. To tylko jedno wydarzenie. Jest tysiące osób cywilnych i dzieci, które zostały zabite lub są kalekie w wyniku ataków terrorystycznych talibów oraz ataków lotniczych sił krajowych wspieranych przez USA.

zdjęcie: instagram.com

24. Dzień Dziecka

23 kwietnia został ogłoszony Dniem Dziecka przez Ataturka, założyciela nowoczesnej Turcji. Pokój i miłość są możliwe dzięki empatii, wykształconym i dzieciom, które przeżyły swoje dzieciństwo. Jest to niemożliwe w przypadku nienawiści, ignorancji i bigotów. Pomyśl o tym.

zdjęcie: instagram.com

25. Kopanie

Wiele innych fotografii Uğura Gallenkuşa znajdziesz na jego profilu na Instagramie.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl