Dwie kanadyjskie czapy lodowe Arktyki całkowicie zniknęły

0
357
views
Temperatury na wyspie Ellesmere rosną w bardzo niebezpiecznym tempie. Zdjęcie: OUTDOORSMAN/SHUTTERSTOCK

Ostatnie zdjęcia satelitarne wykonane przez NASA ujawniły niepokojący rozwój wydarzeń w Arktyce, dwie czapy lodowe w Nunavut w Kanadzie całkowicie się stopiły.

Nowe zdjęcia satelitarne z NASA pokazują, że czapy lodowe w Zatoce Świętego Patryka w Kanadzie całkowicie zniknęły.

Położone na płaskowyżu Hazen na wyspie Ellesmere czapy lodowe w Zatoce Świętego Patryka były przedmiotem badań w czasopiśmie The Cryosphere w 2017 roku, które podkreśliło szybkie tempo ich kurczenia się.

W badaniu porównano pionowe zdjęcia lotnicze czap lodowych wykonane w ciągu 60 lat, ujawniając, w jaki sposób obejmowały one obszar odpowiednio 7,48 km kwadratowych i 2,93 km kwadratowych w 1959 roku. Do 2015 roku, jednak każdy z nich zmniejszył się do zaledwie 5 procent tej wielkości.

Czytaj: Czy będziemy świadkami wyginięcia niedźwiedzi polarnych?

cnn.com

„Nie mogę powiedzieć, że byłem strasznie zaskoczony, ponieważ wiedzieliśmy, że tak się stanie, ale stało się to naprawdę szybko” – powiedział CNN Mark Serreze, dyrektor National Snow and Ice Data Center. Serreze jest współautorem artykułu z 2017 roku, w którym oszacowano, że czapy lodowe znikną w ciągu pięciu lat.

Naukowcy szacują, że lodowce, które prawdopodobnie powstały około 5000 lat temu, byłyby znacznie większe między XVI a XIX wiekiem, czyli okresem znanym jako „mała epoka lodowcowa”.

Bardzo wysokie temperatury latem 2015 r. skróciły żywotność czap lodowych w Zatoce Świętego Patryka. „Naprawdę widać było, że topniały w oczach. I ten upał tak naprawdę nie ustał. Robi się coraz cieplej, już jest za ciepło” – powiedział Serreze CNN.

W pobliżu nieistniejących już czap lodowych Zatoki Świętego Patryka znajdują się inne lodowce, takie jak czapy lodowe Murray i Simmons, które znajdują się na większej wysokości. One również znacznie się zmniejszyły.

„Zrobię kolejną przepowiednię, że za dekadę także tych czap lodowych nie będzie” – powiedział Serreze.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Skutki zmian klimatycznych w Arktyce

Według Serreze małe czapy lodowe w Arktyce są bardzo wrażliwymi wskaźnikami skutków zmian klimatycznych.

„Jest coś, co nazywa się „wzmocnieniem Arktyki”, co odnosi się do obserwacji – a nie teorii – że Arktyka ociepla się w znacznie szybszym tempie niż reszta globu, od dwóch do czterech razy szybciej,” powiedział Serreze.

Czynnikami są cieplejsze fale upałów i fale zimna, które nie są tak zimne, jak w przeszłości.

„Zaczynamy widzieć wszystkie te rzeczy razem”. Serreze powiedział CNN.

Zniknięcie czap lodowych w Zatoce Świętego Patryka jest „wykrzyknikiem dla tego, co dzieje się w Arktyce” – dodał Serreze.

Tom Neumann, szef Cryospheric Sciences Lab w NASA Goddard, dokładniej wyjaśnił zjawisko „wzmocnienia Arktyki” i wpływ tego zjawiska na wzrost temperatury.

„Ponieważ lód morski Arktyki cofał się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ta pokrywa lodowa, która jest bardzo odblaskowa i odbija światło słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną, stopiła się i odsłoniła wodę oceaniczną, która jest znacznie ciemniejsza i pochłania energię słoneczną, dzięki czemu ocean staje się cieplejszy – powiedział Neumann CNN.

To z kolei powoduje, że atmosfera staje się cieplejsza, co jest zasadniczo cyklem sprzężenia zwrotnego, według Neumanna.

Neumann, który bada pokrywę lodową Ziemi za pomocą satelitów, powiedział CNN, że topnienie lodowców półkuli północnej jest procesem ciągłym, który pogorszył się w ostatnich latach.

„Od około 1990 roku tempo kurczenia się tych lodowców naprawdę przyspieszyło” – powiedział Neumann.

W zeszłym roku zniknięcie lodowca Okjökull na Islandii było pierwszym przypadkiem, w którym lodowiec stopił się z powodu zmiany klimatu.

Neumann powiedział CNN, że czapy lodowe Zatoki Świętego Patryka nie będą ostatnimi lodowcami, które znikną, i chociaż były one stosunkowo małe, ich utrata jest powodem do niepokoju.

„Powinniśmy się tym przejmować, ponieważ chociaż jest to mały lodowiec gdzieś w Arktycznej Kanadzie, łącznie wszystkie te lodowce przyczyniają się do wzrostu poziomu morza” – powiedział CNN.

Neumann zauważył, jak znaczące postępy w technologiach monitorowania satelitarnego pozwalają naukowcom dowiedzieć się o wiele więcej o zmianach zachodzących na Ziemi w wyniku globalnego ocieplenia.

„Mamy teraz znacznie lepsze narzędzia, aby lepiej przewidywać zmiany tych czap lodowych” – powiedział Neumann.

Czytaj: Lodowce topnieją szybciej niż przewidywano.