Dzieci uczą się lepiej, gdy piszą ręcznie niż za pomocą klawiatury

0
459
Nauka przy pomocy komputera staje się coraz bardziej popularna, ale pisanie ręczne jest bardziej efektywne. Zdjęcie: DRAGON IMAGES/SHUTTERSTOCK

Komputery ukształtowały sposób, w jaki działamy w prawie każdym aspekcie naszego codziennego życia, a po pandemii COVID-19 nauka szkolna także ewoluowała. Coraz więcej dowodów sugeruje jednak, że uczenie się przez pisanie na klawiaturze po prostu nie jest tak skuteczne, jak pisanie długopisem.

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii zbadali, czy dzięki używaniu klawiatury uczymy się tak samo jak przez pisanie ręczne.

Opublikowany w Frontiers in Psychology artykuł prowadzony przez profesor Audrey van der Meer sugeruje, że pisanie odręczne i rysowanie skutkowały przetwarzaniem na wyższym poziomie w mózgu w porównaniu z pisaniem na klawiaturze.

johannesfloe.com – Art to remember

Zespół monitorował obszary aktywności mózgu ważne dla pamięci i uczenia się nowych informacji. 12 dzieci (w wieku 12 lat) i 12 młodych dorosłych osób zostało zaopatrzonych w elektroencefalogram o dużej gęstości (HD EEG) i poproszono ich o użycie pióra cyfrowego na ekranie dotykowym. Zamiast tradycyjnego pióra do papieru użyto pióra cyfrowego.

Mimo wykonywania podobnych zadań, aktywność mózgu dorosłych korzystających z tradycyjnego pióra była bardziej aktywna w porównaniu do grupy piszącej piórem cyfrowym. Dzieci wykazały podobne wyniki, ale w mniejszym stopniu.

„Korzystanie z długopisu i papieru daje mózgowi więcej „haczyków”, na których można zawiesić wspomnienia. Pisanie ręczne powoduje znacznie większą aktywność w częściach sensomotorycznych mózgu. Wiele zmysłów jest aktywowanych przez naciśnięcie pióra na papierze, poprzez litery, które piszesz i dźwięk, który wydajesz podczas pisania. Te doświadczenia zmysłowe tworzą kontakt między różnymi częściami mózgu i otwierają mózg na naukę. Wtedy lepiej się uczymy i lepiej pamiętamy ”- powiedziała Van der Meer w oświadczeniu.

Czytaj: Efekt Thatcher: psycholog pokazała, jak łatwo jest oszukać nasze mózgi odwróconymi twarzami

Zgodnie z wcześniejszymi pracami i badaniami z 2005 roku profesor Van der Meer ma nadzieję, że jej badania przyniosą pozytywne zmiany w sposobie uczenia się dzieci w przyszłości. Uważa, że należy zachęcać dzieci do pisania i rysowania na wczesnym etapie rozwoju oraz że „należy wdrożyć krajowe wytyczne, aby zapewnić dzieciom przynajmniej minimalne szkolenie z pisania”.

Zarówno dzieci, jak i dorośli uczą się więcej i lepiej pamiętają dzięki pisaniu ręcznemu. Tak więc wybór pisma odręcznego zamiast używania klawiatury zapewnia najlepszą naukę i pamięć.

Czytaj: We Wrocławiu aplikacja pokaże wolne miejsca postojowe