Jak wynika z 30-letniego badania, bycie grubym jako dziecko może zwiększać ryzyko demencji w starszym wieku.
Badania sugerują, że dzieci z nadwagą mogą być bardziej podatne na demencję w starszym wieku.
Badanie 1200 dzieci, które były obserwowane przez 30 lat, wykazało, że szczuplejsza młodzież miała lepsze umiejętności myślenia w późniejszym życiu.
Naukowcy uważają, że ich ulepszone zdolności poznawcze mogą chronić ich przed ograbieniem ich wspomnień na starość.

Wskaźniki otyłości wśród dzieci gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich kilku dekad, a nawet jedna trzecia dzieci jest otyła przed rozpoczęciem szkoły średniej.
Wzrost – obserwowany również u dorosłych – został obwiniony przez dietę typu fast food i siedzący tryb życia.
Obecnie nie ma lekarstwa na demencję, jest to ogólny termin używany do opisania szeregu postępujących zaburzeń neurologicznych.
Ale nie ma też sprawdzonego sposobu na zapobieganie utracie pamięci.
Zachowanie zdrowia i aktywność fizyczna w średnim wieku były wielokrotnie łączone z zapobieganiem demencji.
Czytaj: Zdrowy styl życia może znacznie zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera
Nowe badania, opublikowane w Journal of Science and Medicine in Sport, sugerują, że efekt ochronny może rozpocząć się jeszcze wcześniej w życiu.
Główna autorka, profesor Michele Callisaya z Uniwersytetu Monash w Melbourne, powiedziała, że odkrycia wspierają strategie zdrowia publicznego w celu zmniejszenia wskaźników otyłości u dzieci.
„Opracowywanie strategii… jest ważne, ponieważ może przyczynić się do poprawy wydajności poznawczej w wieku średnim” – powiedziała.
„Badania wskazują również, że strategie ochronne przed przyszłym pogorszeniem funkcji poznawczych mogą wymagać rozpoczęcia już we wczesnym dzieciństwie.”
Twierdziła, że jest to „po to, aby mózg mógł wytworzyć wystarczającą rezerwę na rozwijające się stany, takie jak demencja”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Badanie, które rozpoczęło się w 1985 roku, przetestowało 1244 dzieci, jak szybko potrafią przebiec 1,6 km, jak daleko potrafią skakać, jak szybko potrafią biec na 50 metrów i ile pompek są w stanie zrobić w ciągu 30 sekund.
Dzieciom pobrano również proporcje od talii do bioder, aby zmierzyć ich otyłość lub szczupłość.
Uczestnicy zostali ponownie przetestowani między 2017 a 2019 rokiem, kiedy mieli 40 lat — ale tym razem pod kątem zdolności poznawczych.
Testy oceniały czas reakcji, pamięć i rozpiętość uwagi.
Naukowcy odkryli, że ci, którzy byli sprawniejsi i szczuplejsi jako dzieci, uzyskiwali wyższe wyniki w quizach, biorąc pod uwagę ich szybkość przetwarzania i uwagę.
Czytaj: Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko demencji
Autorzy stwierdzili, że jest to znaczące, ponieważ spadek wydajności poznawczej w średnim wieku jest powiązany z większym prawdopodobieństwem łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych i pełnoobjawowej demencji w starszym wieku.
Uważa się, że bycie sprawnym jako dziecko poprawia zdrowie układu krążenia poprzez utrzymywanie w dobrym stanie naczyń krwionośnych, które odżywiają mózg.
Dane z tego roku pokazały, że odsetek otyłych czterolatków i pięciolatków wzrósł o 46 procent między 2019/20 a 2020/21.
Wskaźniki wzrosły z jednego na 10 dzieci otyłych w pierwszym roku nauki do jednego na siedem.
Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

WHO alarmuje, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.
Obecnie w Polsce jest od 360 tys. do 470 tys. osób z demencją. Przewiduje się, że do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 1,5 mln.
Szacuje się, że dziś tylko na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy.
Oczekuje się, że do 2050 roku liczba przypadków demencji na całym świecie potroi się, przy czym przewiduje się, że 153 miliony ludzi będzie żyło z tą chorobą w ciągu dziesięcioleci.
Czytaj: Demencja potroi się na całym świecie do 2050 roku
Co to jest demencja? To zabójcza choroba, która obrabia cierpiących z ich wspomnień.
Demencja to ogólny termin używany do opisania szeregu postępujących zaburzeń neurologicznych (tych wpływających na mózg), które wpływają na pamięć, myślenie i zachowanie.
Istnieje wiele różnych rodzajów demencji, z których najczęstszą jest choroba Alzheimera.
Niektórzy ludzie mogą mieć kombinację rodzajów demencji.
Niezależnie od tego, jaki typ zostanie zdiagnozowany, każda osoba doświadczy demencji na swój własny, niepowtarzalny sposób.
Demencja jest problemem globalnym, ale najczęściej obserwuje się ją w bogatszych krajach, gdzie ludzie prawdopodobnie dożywają bardzo późnej starości.
Wraz ze wzrostem wieku osoby wzrasta ryzyko rozwoju demencji.
Wskaźniki diagnozy poprawiają się, ale uważa się, że wiele osób z demencją nadal pozostaje niezdiagnozowanych.
Czy jest na to lek?
Obecnie nie ma lekarstwa na demencję.
Jednak nowe leki mogą spowolnić postęp choroby, a im wcześniej zostanie zauważona, tym skuteczniejsze są terapie.