Dzień Kobiet – kiedyś i dziś

0
826
zdjęcie główne: palmiye.ro

Początek Dnia Kobiet

  • Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku.  Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Trochę historycznych ciekawostek

  • Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytności Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
  • Początki międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z robotniczych ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego poparcia dla praw wyborczych kobiet.
  • Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka, Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Tak też się stało.

PRZECZYTAJ TAKŻE: SEKS W ZWIĄZKU. DLACZEGO JEST TAK WAŻNY?

Dzień Kobiet współcześnie

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom, matkom, żonom, partnerkom kwiaty i drobne podarunki.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce święto było niezwykle popularne w okresie PRL.  W latach 70-tych do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Panie obdarowywane były goździkami, a potem tulipanami. Publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego. Obecnie corocznie organizowane są tzw. manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem, na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami dla kobiet są najczęściej kwiaty i słodycze.

źródło: tenor.com

PRZECZYTAJ TAKŻE WIELE CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW NA NASZEJ STRONIE f7city.pl