Dzisiaj trwa policyjna akcja „Telefony”

0
663
zdjęcie: edition.cnn.com

Dzisiaj policjanci w całym kraju prowadzą akcję „Telefony” „Na drogę wyjechało około 5 tysięcy policjantów, którzy przez cały dzień będą kontrolować kierowców pod kątem używania telefonów bez zestawów głośnomówiących.

Około 5 tys. policjantów wyjedzie w piątek na drogi w całej Polsce w ramach akcji „Telefony” – poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Policjanci w całym kraju prowadzą dziś akcję „Telefony” i skupiają się na osobach, które w czasie jazdy samochodem korzystają w telefonu. I nie ma się co oszukiwać, takich osób jest coraz więcej.

Chodzi o takie sytuacje, jak trzymanie słuchawki w dłoni, wybieranie numeru lub co gorsza pisanie wiadomości tekstowej. Dziś grozi za to mandat i punkty karne. Kontrole trwają od 6 rano do 22.

– Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na to, czy przypadkiem telefony nie są wykorzystywane niezgodnie z przepisami. Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów – przypomina podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP na łamach portalu www.tvp.info.

Policjant informuje także, że podczas takich ogólnopolskich akcji policjanci wykrywają kilkakrotnie więcej wykroczeń niż podczas normalnego dnia służby. Kierowcy miejcie się dziś na baczności!

Instytut Transportu Samochodowego uświadamia kierowców, że używanie telefonów komórkowych w trakcie jazdy jest bardzo niebezpieczne i stwarza zagrożenie na drodze. W czasie jazdy automatycznie obniża się zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu i negatywnie wpływa to też na czas reakcji podczas hamowania, utrzymywania bezpiecznej odległości i właściwej reakcji na sytuacje na drodze.

Prowadząc pojazd kierowca musi się wszystkiego spodziewać i być czujnym cały czas. Nagłe skupienie się na telefonie komórkowym sprawia, że możemy coś przeoczyć i w kilka sekund może wydarzyć się tragedia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: LISTA STACJI, KTÓRE WPADŁY PODCZAS KONTROLI W 2018 ROKU. PODSUMOWANIE UOKIK-U – f7dobry.com

ITS szacuje, że kierowca na każdy przejechany 1 kilometr jazdy musi podjąć od 8 do 12 decyzji, mając często mniej niż pół sekundy. Rozmawiając przez telefon komórkowy, kierowca może wprowadzić się w stan euforii lub stresu, co sprawia, że mózg bombardowany jest większą liczbą informacji, co wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdu.

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich i brytyjskich naukowców wynika, że osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy w trakcie jazdy stwarza takie samo zagrożenie jak osoba po spożyciu alkoholu dochodzącym nawet do 1 promila.

Według statystyk rządu Stanów Zjednoczonych, w 2015 roku zginęło w tym kraju na drogach 3 tysiące 477 osób tylko dlatego, że ktoś kierujący autem korzystał z komórki.

Dekoncentracja za kierownicą zwiększa ryzyko wypadku – tego nie trzeba nikomu tłumaczyć.

RadioZET.pl/PAP/JŚ/businessinsider.com.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl