Dziwne i cudowne fakty dotyczące śnienia

0
531

Sny, które są jednym z najdziwniejszych wydarzeń w życiu codziennym, są szczególnie trudne do zbadania, ponieważ, aby zapytać kogoś o jego sen, trzeba go obudzić.

Oto kilka zabawnych faktów na temat snów.

1. Mężczyźni i kobiety śnią inaczej

Nieważne, jak dużo Cię łączy z Twoją drugą połówką, badania sugerują, że istnieją istotne różnice w sposobie snu Twojego partnera/Twojej partnerki. Wydaje się, że kobiety znacznie lepiej zapamiętują swoje sny, ale niestety częściej i intensywniej doświadczają koszmarów. Męskie sny wydają się być nieco bardziej przyziemne i, co nie powinno być zaskoczeniem, łatwiej o nich zapomnieć.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

2. Ludzie troszkę mogą kontrolować swoje sny

Świadomy sen to sen, w którym śpiący jest świadomy tego, że śni, a czasami mówi się, że śpiący może świadomie wstawiać rzeczy do swoich snów. Badanie z 2017 roku sięgnęło nieco głębiej i zasugerowało, że szereg technik z prawdziwego świata może pomóc ludziom kontrolować ich późniejszy sen.

Badania wykazały, że trzy proste strategie – budzenie się o określonej godzinie w nocy, wyobrażanie sobie siebie w świadomym śnie i zwracanie uwagi na swoje otoczenie w ciągu dnia – spowodowały, że 17% ludzi doświadczyło świadomego snu w ciągu jednego tygodnia.

Czytaj: Niedobór tej substancji powoduje bóle głowy, migreny, zmęczenie, senność, zaparcia, problemy trawienne

3. Około 12 procent ludzi ma sny czarno-białe

Chociaż prawie wszyscy śnią w kolorze (niewielka mniejszość jest całkowicie daltonistami), mała, ale znaczna część śpiących na świecie śni w staromodnym monochromatycznym kolorze. Nikt nie wie na pewno, dlaczego, ale jedno badanie powiązało to zjawisko ze starszymi ludźmi dorastającymi z czarno-białymi telewizorami i mediami.

4. Każdy ma sny

Ludzkie płody mogą zacząć śnić w łonie matki (nawet przed pojawieniem się snu REM), podczas gdy każdy właściciel psa, który widział, jak jego zwierzak biegał w powietrzu podczas drzemki, może powiedzieć ci, że pies zdecydowanie śni.

Osoby niewidome także śnią wzrokowo po utracie wzroku (chociaż badania sugerują, że z czasem to zanika), podczas gdy osoby niewidome od urodzenia mają podobnie żywe sny z innymi zmysłami, takimi jak słuch i węch.

5. Nadal nie wiemy, dlaczego śnimy

„Ostatniej nocy śniło mi się, że hamburger jadł mnie!”

Naukowcy zadają sobie pytanie jak i dlaczego śnimy od wieków. Jest bardzo wiele teorii. Na przykład, że sny utrwalają wspomnienia w mózgu, działają jako zastępcy trudnych problemów z życia, trenują umysł, aby reagować na niebezpieczeństwo lub działają jako pomoc w budzeniu kreatywności.

Jedna, żadna lub wszystkie z tych sugestii mogą być w różnym stopniu prawdziwe. Naukowcy wciąż nie mają jednej, pewnej teorii.

Źródło: rte.ie

Czytaj: Najgłębszy basen na świecie powstaje w polskim mieście