Ecovado – przyjazne dla środowiska sztuczne awokado

0
186
Świat oszalał na punkcie awokado. Ten mały zielony owoc ma obecnie niezliczoną rzeszę fanów na całym świecie. Zdjęcie: Pixabay

Ecovado – przyjazne dla środowiska sztuczne awokado, o którym prawdopodobnie nie słyszeliście.

Awokado jest jedną z najbardziej energochłonnych i zasobożernych roślin uprawianych na całym świecie, ale najwyraźniej można wybrać bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę o nazwie „ecovado”.

Popularność awokado gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad, a Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że rocznie na całym świecie spożywa się około 5 miliardów kilogramów awokado. Jednak ten znaczny wzrost popytu wiązał się z ogromnymi kosztami dla środowiska. Lasy zostały wycięte, aby zrobić miejsce dla plantacji awokado, a źródła wody zostały wyssane przez to, co powszechnie uważane jest za jedną z najbardziej niezrównoważonych upraw. To właśnie ten niepokojący rozwój zainspirował stworzenie „ecovado”, bardziej zrównoważonej alternatywy dla awokado.

Zdjęcie: Arina Shokouhi

Ecovado jest dziełem Ariny Shokouhi, świeżo upieczonej absolwentki londyńskiej szkoły Central Saint Martins. Połączyła siły z Jackiem Wallmanem, naukowcem zajmującym się żywnością z Centrum Innowacji Żywności Uniwersytetu Nottingham, aby wymyślić substytut awokado. Było to ogromne wyzwanie, ponieważ w projekcie mogli korzystać wyłącznie ze składników pozyskiwanych lokalnie.

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić ecovado od prawdziwego awokado. Ma bardzo podobną skórę, tyle że w rzeczywistości jest zrobiony z wosku pszczelego i zabarwiony barwnikiem spożywczym. Kremowe wnętrze fałszywego owocu składa się głównie z bobu, orzechów laskowych, jabłek i oleju rzepakowego, które według Shokouhi są bardzo zbliżone do kremowego miąższu awokado.

Czytaj: 6 powodów potwierdzonych medycznie, aby jeść awokado

Zdjęcie: Pixabay

„Smak awokado jest dość subtelny i ogólnie jest najczęściej opisywany jako „kremowy”” – powiedziała Shokouhi dla magazynu Dezeen. „Z drugiej strony bób może zawierać sporo gorzkich związków zwanych garbnikami i może mieć smak fasoli spowodowany lipooksygenazą. Aby zredukować goryczkę, zmniejszyliśmy w recepturze ilość bobu. Smak awokado został opisany jako „orzechowy”. Użyliśmy więc kremowych orzechów laskowych, które zagwarantowały dużą ilość tłuszczu, zwiększając kremowość”.

Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech

Jeśli chodzi o pestkę ecovado, Arina Shokouhi eksperymentowała z wieloma opcjami, w tym z kulami wykonanymi z drewna lub papieru z recyklingu, ale ostatecznie zdecydowała się na najbardziej nieskomplikowane rozwiązanie – duży cały orzech (orzech włoski, kasztan lub orzech laskowy).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Arina Shokouhi

Ecovado było ostatnim projektem Shokouhi. Został zaprojektowany z myślą o rynku brytyjskim, przy użyciu składników, które były łatwo dostępne na poziomie lokalnym. Lepsze warianty można zatem stworzyć gdzie indziej, na przykład w regionach, które mają łatwy dostęp do oliwy z oliwek (tłuszcz bardzo podobny do awokado).