Ekrany telefonów i tabletów powinny być ZABRONIONE dzieciom poniżej 6. roku życia, radzi psycholog

0
106
Smartfony zmieniają nam dzieci. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Rodzice powinni zakazać używania telefonów, tabletów i komputerów dzieciom poniżej szóstego roku życia, radzi psycholog. Dr Álvaro Bilbao mówi, że ekrany telefonów i innych urządzeń powinny „stopniowo” trafiać do rąk dzieci.

Dzieci, które regularnie wpatrują się w ekrany smartfonów, tabletów i komputerów, są bardziej drażliwe, mają gorszą koncentrację i pamięć niż dzieci, które ich nie używają, zgodnie z dowodami przytoczonymi przez neuropsychologa dr Álvaro Bilbao.

W swojej książce „Zrozumieć mózg twojego dziecka” (Understanding Your Child’s Brain) stwierdza: „Ekrany rzeczywiście powinny być obecne w życiu dziecka, ponieważ są częścią naszego życia, ale moim zdaniem lepiej, aby stopniowo trafiały do rąk dziecka.”

„Powinno to nastąpić, gdy ich mózg rozwinie się nieco bardziej pod względem emocjonalnym, a także poprawi swoją zdolność do samokontroli”.

„Innymi słowy, od szóstego roku życia”.

Badania wskazują, że dzieci, które spędzają więcej czasu przed ekranami, są bardziej narażone na problemy behawioralne lub depresję dziecięcą.

Według nowej książki, dzieci te mogą też uzależnić się niezdrowo od urządzeń z ekranami i stracić zainteresowanie innymi czynnościami, które są korzystniejsze dla ich rozwoju.

Czytaj: 7 sposobów, w jakie smartfon może szkodzić zdrowiu

Dr Bilbao, który szkolił się w Johns Hopkins Hospital w USA, pisze: „Nie mam żadnych aplikacji dla dzieci na moim telefonie komórkowym ani tablecie.”

„Czasami moje dzieci korzystają z telefonu komórkowego, aby przeglądać zdjęcia z naszych wakacji.”

„Czasami oglądamy z nimi piosenkę i uczymy się ruchów tanecznych, ale one nie bawią się w gry.”

„Ograniczamy też ich czas przed telewizorem”.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że dzieci poniżej piątego roku życia powinny mieć nie więcej niż godzinę dziennie przed ekranem, zalecając jednocześnie całkowity zakaz korzystania z ekranów dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

Czytaj: Rodzicu, zadbaj o dziecięcy mózg! Wprowadź Domowe Zasady Ekranowe

wad

Brak postów do wyświetlenia