Ekstremalna alpejska piłka nożna rozgrywana na zboczach górskich

0
320

Ekstremalna piłka nożna alpejska jest rozgrywana tylko na najbardziej stromych zboczach górskich.

Jak sama nazwa wskazuje, alpejska piłka nożna jest odmianą najpopularniejszego na świecie sportu wyczynowego, który rozgrywany jest na stromych zboczach górskich, aby to utrudnić.

Czytaj: Alpy stają się coraz wyższe

Większość sportów wyczynowych odbywa się zwykle na równych boiskach, ale w przypadku alpejskiej piłki nożnej jednym z głównych warunków jest to, że boisko musi być strome. Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie, ale grupa fanów piłki nożnej w austriackich Alpach twierdzi, że to najlepszy sposób na uprawianie ich ulubionego sportu. Pomysł na ekstremalny futbol alpejski wpadli podczas Mistrzostw Świata 2014, oglądając nudny mecz i burząc mózgi, aby go nieco urozmaicić.

„Oglądaliśmy mecze i uznaliśmy je za bardzo nudne” – powiedział współtwórca futbolu alpejskiego, Franz Mair.

„Wtedy Peppi Knünz, twórca tego sportu – powiedział mi:” Sposób, w jaki grają, nie jest wystarczająco trudny i powinni spróbować biegać po naszych górach. Wtedy zabraknie im tchu…’ I wtedy pomyśleliśmy: ‘Może nawet nie będą w stanie grać – ale nam i naszym chłopakom się to udało!’”

Płaski teren jest bardzo trudny do znalezienia w Alpach, więc najczęściej jest używany do ważniejszych rzeczy niż gra w piłkę nożną. Teraz miejscowi są dumni z tego, że grają tylko w alpejską piłkę nożną.

Czytaj: Magia Alp w obiektywie Lukasa Furlana.

„Każdy może grać na płaskich boiskach” – mówi Alois Gantner, trener drużyny Supa Burschis. „W Montafon gramy tylko na najbardziej stromych stokach, jakie możemy znaleźć”.

Zasady ekstremalnego futbolu alpejskiego są takie same jak w regularnej wersji, z tą różnicą, że potrzeba silnych nóg i dużej wytrzymałości do walki z grawitacją na nierównym boisku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Twitter