Ekstremalne zbliżenie Słońca – najbardziej szczegółowe zdjęcie, jakie kiedykolwiek wykonano

0
319
Ekstremalne zbliżenie Słońca. Źródło: Twitter

Jason Guenzel dodał na Twitterze zdjęcie Słońca. I nie jest to byle jakie zdjęcie. To najbardziej szczegółowe zdjęcie Słońca, jakie kiedykolwiek zrobiono.

Jason Guenzel opublikował zdjęcie przedstawiające część Słońca z niespotykanymi wcześniej szczegółami.

Zdjęcie pokazuje wzór turbulentnej „wrzącej” plazmy pokrywającej całe Słońce.

Parę ciekawostek dotyczących Słońca

W ciągu historii ludzkości obawiano się i czczono Słońce. Słusznie. To, co nasi przodkowie wiedzieli na podstawowym poziomie, to to, że Słońce zapewnia istotny składnik większości życia na Ziemi.

Bez energii dostarczanej przez światło słoneczne roślinność nie może rosnąć, a bez roślinności zwierzęta nie mają źródła pożywienia. Jednak dzisiaj wiemy, że nasi przodkowie nie mieli pojęcia, jak daleko sięga zasięg oddziaływania Słońca.

Wraz ze wzrostem naszej wiedzy naukowej wzrasta również nasze zrozumienie, że Ziemia jest zaledwie częścią większej struktury, którą znamy jako Układ Słoneczny. Odkryliśmy również, że chociaż inne planety i ciała Układu Słonecznego mogą nie posiadać życia, Słońce jest na nie równie wpływowe.

Czytaj: Jaskinia lodowa na Islandii oświetlona zachodzącym słońcem. Niesamowity widok

Fakty dotyczące Słońca – co to jest Słońce?

Słońce jest gwiazdą w centrum naszego Układu Słonecznego. Jest to wielka kula gazu i plazmy, która wytwarza własną energię poprzez fuzję jądrową w swoim jądrze. Jako nasza jedyna gwiazda jest jedynym naturalnym źródłem światła w całym Układzie Słonecznym.

Planety, planety karłowate, asteroidy, komety i inne obiekty w Układzie Słonecznym krążą wokół Słońca. Jedynymi wyjątkami są księżyce, które z kolei okrążają planety, planety karłowate, a nawet asteroidy. Jednak księżyce są również zależne od Słońca, tak jak każdy inny obiekt.

Słońce dostarcza nam światła i energii, których potrzebujemy do życia na Ziemi. Rano, gdy wschodzi słońce, rozpoczynamy również nasze codzienne czynności.

W nocy, po zachodzie Słońca, to Księżyc świeci najjaśniej na niebie. Księżyc Ziemi nie wytwarza jednak własnego światła. Świeci dzięki światłu, które odbija od Słońca.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wpływ Słońca na nasze życie jest wszechogarniający. Co najważniejsze, umożliwia fotosyntezę, czyli sposób, w jaki rośliny wytwarzają pożywienie. Słońce jest również odpowiedzialne za wiatr, zmiany pogody, prądy oceaniczne i prawie wszystko, co umożliwia życie na Ziemi.

Mimo że Słońce jest dla nas najważniejszą gwiazdą, jest po prostu zwykłą gwiazdą. W rzeczywistości jest to tylko jedna z miliardów gwiazd w samej Drodze Mlecznej. Jednak to nie czyni ją mniej interesującą.

Wysłano wiele misji w celu bliższego zbadania Słońca. Na czele floty stoi sonda Parker Solar Probe, która przeszła do historii jako pierwszy statek kosmiczny, który „dotknął” Słońca.

Ciekawostki o Słońcu

  • Słońce odpowiada za 99,86% masy Układu Słonecznego. Ma masę około 330 000 razy większą od masy Ziemi. To w trzech czwartych wodór, a większość pozostałej masy to hel.
  • Wewnątrz Słońca może zmieścić się ponad milion Ziemi. Gdybyś miał wypełnić puste Słońce kulistymi Ziemiami, zmieściłoby się w nim około 960 000. Jeśli jednak zmiażdżysz te Ziemie, aby upewnić się, że nie ma marnowanej przestrzeni, możesz zmieścić 1 300 000 Ziemi wewnątrz Słońca. Powierzchnia Słońca jest 11 990 razy większa od powierzchni Ziemi.
  • Pewnego dnia Słońce pochłonie Ziemię. Słońce będzie płonąć przez około 130 milionów lat po tym, jak spali cały wodór, zamiast spalać hel. W tym czasie rozszerzy się do takich rozmiarów, że pochłonie Merkurego, Wenus i Ziemię. Kiedy osiągnie ten punkt, stanie się czerwonym olbrzymem.
  • Energia wytworzona przez jądro Słońca to fuzja jądrowa. Ta ogromna ilość energii powstaje, gdy cztery jądra wodoru łączą się w jedno jądro helu.
  • Słońce jest prawie idealną sferą. Biorąc pod uwagę sam rozmiar Słońca, różnica w średnicy biegunowej i równikowej wynosi tylko 10 km – to sprawia, że jest to obiekt najbliższy idealnej sferze obserwowanej w przyrodzie.
  • Słońce porusza się z prędkością 220 km na sekundę. Znajduje się około 24 000–26 000 lat świetlnych od centrum galaktyki. Ponadto, Słońcu zajmuje około 225-250 milionów lat, aby ukończyć jedną orbitę centrum Drogi Mlecznej.
  • Słońce w końcu osiągnie wielkość Ziemi. Gdy Słońce zakończy swoją fazę czerwonego olbrzyma, zapadnie się. Jego ogromna masa zostanie zachowana, ale będzie miała objętość zbliżoną do Ziemi. Kiedy tak się stanie, będzie znany jako biały karzeł.
  • Światło dociera ze Słońca na Ziemię po ośmiu minutach. Średnia odległość od Słońca do Ziemi wynosi około 150 milionów km. Światło porusza się z prędkością 300 000 km na sekundę, więc podzielenie jednego przez drugie daje 500 sekund lub osiem minut i dwadzieścia sekund. Energia ta może dotrzeć na Ziemię w zaledwie kilka minut, ale podróż z jądra Słońca na jego powierzchnię zajmuje miliony lat.
  • Słońce jest w połowie swojego życia. W wieku 4,5 miliarda lat Słońce spaliło około połowy swoich zapasów wodoru i zostało mu wystarczająco dużo, aby kontynuować spalanie wodoru przez kolejne 5 miliardów lat. Obecnie Słońce jest żółtym karłem.
  • Zmienia się odległość między Ziemią a Słońcem. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia porusza się po eliptycznej orbicie wokół Słońca. Odległość między tymi dwoma waha się od 147 do 152 milionów km. Ta odległość między nimi to jedna jednostka astronomiczna (AU).
  • Słońce obraca się w tym samym kierunku co Ziemia. Patrząc od północy, Słońce obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, z zachodu na wschód, tak jak większość planet, z wyjątkiem Wenus i Urana.
  • Słońce obraca się szybciej na równiku niż w pobliżu biegunów. Nazywa się to rotacją różnicową.
  • Słońce ma silne pole magnetyczne. Kiedy energia magnetyczna jest uwalniana przez Słońce podczas burz magnetycznych, pojawiają się rozbłyski słoneczne, które widzimy na Ziemi jako plamy słoneczne. Plamy słoneczne to ciemne obszary na powierzchni Słońca spowodowane zmianami magnetycznymi. Powodem, dla którego wydają się ciemne, jest ich temperatura znacznie niższa niż otaczających je obszarów.
  • Temperatury wewnątrz Słońca mogą sięgać 15 milionów stopni Celsjusza. Energia jest wytwarzana w wyniku syntezy jądrowej w jądrze Słońca. To wtedy wodór zamienia się w hel. A ponieważ obiekty generalnie rozszerzają się, Słońce eksplodowałoby jak ogromna bomba, gdyby nie jego ogromne przyciąganie grawitacyjne.
  • Słońce generuje wiatry słoneczne. Są to wyrzuty plazmy (niezwykle gorące, naładowane cząstki), które powstają w warstwie Słońca zwanej koroną. Mogą podróżować przez Układ Słoneczny z prędkością do 450 km na sekundę.
  • Atmosfera Słońca składa się z trzech warstw: fotosfery, chromosfery i korony.
  • Słońce jest sklasyfikowane jako gwiazda żółtego karła. Jest to gwiazda ciągu głównego o temperaturze powierzchni od 5000 do 5700 stopni Celsjusza.
  • Zorza polarna jest spowodowana interakcją wiatrów słonecznych z ziemską atmosferą.

Czytaj: Słońce może odeprzeć demencję i udary: znaleziono związek z witaminą D

Słońce jako gwiazda

Słońce jest tak zwaną gwiazdą ciągu głównego. Jest to kula składająca się głównie z dwóch gazów — wodoru i helu.

Gwiazdy ciągu głównego mają dwie cechy.

Po pierwsze, musi mieć masę mieszczącą się w pewnym zakresie. Choć dyskutowany, ogólnie przyjmuje się, że zakres ten wynosi od około 1,4 x 1029 kg do 3,0 x 1032 kg. Ten zakres jest często opisywany jako co najmniej 75 mas Jowisza i nie więcej niż 150 mas samego Słońca.

Drugim i najważniejszym warunkiem jest obecność syntezy jądrowej. Fuzja jądrowa to proces, w którym dwa lżejsze jądra atomowe łączą się ze sobą, tworząc cięższe jądro atomowe. W kontekście gwiazd wodór jest lżejszy, a hel cięższy.

Czytaj: Witamina D może pomóc chronić kobiety przed rakiem jajnika

Dlaczego Słońce jest ważne?

Zdjęcie: pl.freepik.com

Słońce jest ważne z wielu powodów. Planety, asteroidy, komety i inne obiekty astronomiczne pozostają na swoich orbitach z powodu grawitacji Słońca. Jako największy obiekt w Układzie Słonecznym utrzymuje wszystko na swoim miejscu.

Słońce i Ziemia

Na Ziemi wpływ Słońca jest bardzo istotny. Napędza życie na naszej planecie i bez niego nie byłoby nas.

Zarówno rośliny, jak i zwierzęta potrzebują pożywienia od Słońca. Rośliny wytwarzają żywność w procesie fotosyntezy. Wraz z wodą i dwutlenkiem węgla Słońce pomaga roślinom wytwarzać glukozę. Glukoza to rodzaj cukru, który służy jako pokarm dla roślin.

Oprócz tego kolejnym produktem fotosyntezy jest tlen, który wydzielają rośliny. Z kolei my, ludzie, wdychamy tlen, który jest dla nas bardzo ważny do życia. Dlatego rośliny są często nazywane „płucami świata”.

Rośliny w oceanach, takie jak fitoplankton i wodorosty, również wykorzystują światło słoneczne do fotosyntezy. Dzięki nim ocean produkuje ponad połowę tlenu na świecie. Ocean pochłania również dużą część dwutlenku węgla na Ziemi.

Słońce jest również głównym czynnikiem wpływającym na system pogodowy na Ziemi, a także prądy w naszych oceanach. Ciepło słoneczne jest rozprowadzane na Ziemi nierównomiernie. Obszary wokół równika otrzymują więcej bezpośredniego światła słonecznego, więc są cieplejsze niż miejsca w pobliżu biegunów.

Ciepło z równika porusza się w kierunku biegunów i wytwarza prądy. Ten ruch transportuje składniki odżywcze w oceanach i pomaga regulować klimat.

Czytaj: Droga Mleczna, która wygląda jak obca planeta

Słońce i ludzie

Dla nas, ludzi, cykl dnia i nocy jest podstawą naszego codziennego działania. Jesteśmy uważani za istoty dzienne, ponieważ jesteśmy aktywni w ciągu dnia. Wschód słońca sygnalizuje początek naszego dnia, a zachód słońca mówi nam, że czas odpocząć.

Oprócz regulacji naszego zegara biologicznego Słońce ma również bezpośredni wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. Dobrze wpływa na kości i poprawia samopoczucie.

Nasze ciała wytwarzają witaminę D poprzez bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne. Słońce pomaga również w produkcji serotoniny, hormonu, który poprawia nastrój i sprawia, że czujemy się bardziej energiczni. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy, umiar jest tutaj kluczowy, ponieważ zbyt duża ekspozycja na słońce może również prowadzić do oparzeń słonecznych.

Charakterystyka Słońca

  • Wiek: 4,6 miliarda lat
  • Typ: Żółty karzeł (G2V)
  • Masa: 1 989 100 000 000 000 000 000 miliardów kg (333 060 x Ziemia)
  • Średnica: 1 392 684 km (109 x Ziemia)
  • Obwód na równiku: 4 370 005,6 km
  • Temperatura powierzchni: 5500 °C
  • Temperatura wewnętrzna: 15 milionów ° C
  • Skład: 72% wodór, 26% hel
  • Produkcja energii: promieniowanie słoneczne
  • Rotacja: 27 dni
  • Czas podróży w świetle słonecznym: 8 minut na dotarcie do Ziemi

Słońce jest gwiazdą średniej wielkości z klasyfikacją gwiazdową G2V lub żółtego karła. Jest ponad 300 000 razy masywniejsze od Ziemi i około 110 razy większe. Najgorętsze jest w samym jądrze, gdzie temperatura sięga milionów stopni Celsjusza.

Jako gwiazda ciągu głównego, Słońce wytwarza energię, zamieniając wodór w hel. Ponad 70% jego składu stanowi wodór, a 26% to hel. Pozostałe gazy to śladowe ilości tlenu, węgla, żelaza, neonu, azotu, krzemu, magnezu i siarki.

Słońce wytwarza promieniowanie słoneczne, które dociera na Ziemię w około 8 minut. Merkuremu, najbliższej planecie, zajmuje to tylko 3,2 minuty. Tymczasem światło słoneczne potrzebuje 4 godzin, aby dotrzeć do Neptuna, najdalszej planety od Słońca.

Czytaj: Niektóre planety mogą być lepsze dla życia niż Ziemia: badacze odkryli 24 planety nadające się do zamieszkania

Obrót i rewolucja Słońca

Podobnie jak planety, które je otaczają, Słońce również obraca się i krąży wokół czegoś. Obraca się wokół własnej osi mniej więcej co 27 dni.

Jednak Słońce jest kulą gazową i nie ma stałej powierzchni, jak planety ziemskie. Powiedziawszy to, różne obszary Słońca mają różne dokładne okresy rotacji. Nazywa się to „rotacją różnicową” i jest również obserwowane na gazowych olbrzymach.

Słońce obraca się najszybciej w swoim rejonie równikowym, co zajmuje tylko około 24 dni. Obraca się wolniej dalej od równika. Obrót obszarów polarnych Słońca zajmuje około 35 dni.

Słońce krąży wokół centrum Drogi Mlecznej. Jedna rewolucja trwa od 225 do 250 milionów lat!

Jak widać, okrążenie centrum galaktyki przez Słońce zajmuje bardzo dużo czasu. Określamy ten okres jako „rok kosmiczny” lub „rok galaktyczny”. Do tej pory Słońce okrążyło Drogę Mleczną tylko 20 razy.