El Valle de Anton w Panamie – Dolina Kwadratowych Drzew

0
306

Kilka kilometrów na północ od strefy Kanału Panamskiego leży Dolina Kwadratowych Drzew, wyjątkowa atrakcja turystyczna, w której drzewa z rodziny topoli mają prostokątne pnie.

Unikalna na całym świecie grupa topoli o kwadratowych kształtach rośnie w dolinie powstałej z popiołów gigantycznego wulkanu – El Valle de Anton. Pnie kwadratowych drzew, o ostrych kątach prostych, od kilku lat zbijają z tropu zarówno turystów, jak i naukowców.

Eksperci z Uniwersytetu Florydy wzięli sadzonki tajemniczych drzew, aby sprawdzić, czy zachowują te same cechy w innym środowisku, i doszli do wniosku, że ich kwadratowy kształt musi mieć coś wspólnego z warunkami charakterystycznymi dla doliny, w której rosną. Dowodem na to, że przyczyna tego dziwacznego zjawiska jest głęboko zakorzeniona, jest fakt, że ich słoje drzew, które reprezentują jego wzrost, są również kwadratowe.

Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej

Zdjęcie: YouTube

Położona na drugim co do wielkości zamieszkanym, uśpionym wulkanie na świecie, Dolina Kwadratowych Drzew jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych atrakcji turystycznych Panamy z tego prostego powodu, że wiele osób po prostu nie wierzy, że jest coś wyjątkowego w tym miejscu. Wielu nie uważa, że drzewa są tak kwadratowe, a ci, którzy je sadzą, nie myślą, że jest w nich coś specjalnego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Większość „kwadratowych drzew” w El Valle de Anton to Quararibea asterolepis, gatunek pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej, znany z niezwykłego kształtu pnia. Zamiast zwykłego cylindrycznego kształtu pnia, drzewo to ma bardziej kołnierzowy, prawie kwadratowy kształt.

Zdjęcie: YouTube

Jeśli chodzi o turystów, niektórym podoba się mit o kwadratowych drzewach i tym wyjątkowym kraterze wulkanicznym, w którym rosną, ale niektórzy są przekonani, że kwadratowy kształt niektórych drzew jest zupełnie naturalny, biorąc pod uwagę ich gatunek.

Czytaj: Te drzewa sprawiają, że wiosna jest najbardziej magicznym czasem w Japonii

„Kwadratowe drzewa są głównie w wyobraźni, ponieważ stają się okrągłe, gdy stają się wyższe. Na szczęście na jednym z dwóch drzew, które widzieliśmy, był znak, bo inaczej bym go nie zobaczył” – napisał jeden z gości.

Zdjęcie: YouTube

„Byłem tu około 60 lat temu i było więcej kwadratowych drzew, ale i tak była to dobra wizyta. Widzieliśmy kilka młodych drzew wzdłuż szlaku i całkiem sporo około 2/3 drogi ze znakami – wtrącił ktoś inny. – Mają zaokrąglone rogi, ale w końcu to drzewa. Jedno było absolutnie spektakularne, ze wszystkimi czterema bokami mniej więcej tej samej wielkości (około 30 cm).”

Niezależnie od tego, czy w Dolinie Kwadratowych Drzew jest coś magicznego, czy też jest to sprytny chwyt marketingowy, aby przyciągnąć turystów do kraju, El Valle de Anton pozostaje jednym z najbardziej intrygujących miejsc na świecie.

Zdjęcie: YouTube

wad

Brak postów do wyświetlenia