Energia odnawialna pomimo COVID-19 osiągnie rekordowy wzrost w 2020 roku

0
379

Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) musiał zostać skorygowany, aby uwzględnić prawie niewiarygodne dane dotyczące wzrostu w sektorach energii odnawialnej w głównych krajach, takich jak Indie, Chiny i USA, nawet gdy ich gospodarki zmagają się z COVID- 19.

Niewielkim 5% spadkiem światowego zapotrzebowania na energię, priorytetowym dostępem do sieci elektroenergetycznych oraz ciągłą instalacją nowych elektrowni odnawialnych, światowy wzrost energii odnawialnej osiągnie 7% do końca 2020 roku.

Stwierdzenie, że okres od stycznia do października 2020 roku był ekonomicznie niepewny, mija się z prawdą. COVID-19 nie powstrzymał ewidentnie niemożliwego do zatrzymania strumienia inwestycji w instalacje energii odnawialnej na całym świecie.

W tym okresie odnotowano 15% wzrost sprzedaży energii odnawialnej sprzedawanej na aukcji w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a w porównaniu z rokiem 2019 średnia cena akcji spółek zajmujących się energią słoneczną notowanych na giełdzie w 2020 r. wzrosła ponad dwukrotnie.

Czytaj: Premier Nowej Zelandii zobowiązuje się do osiągnięcia 100% energii odnawialnej w całym kraju do 2030 r.

Inne miary wzrostu to 4% wzrost w nowych instalacjach infrastruktury i elektrowni odnawialnych, wynoszący około 200 gigawatów w USA i Chinach, podczas gdy zmiany polityki w tych dwóch krajach spowodowały 30% skok w produkcji energii wiatrowej i fotowoltaicznej.

Prognozy na 2021 rok są jeszcze bardziej słoneczne. Indie i UE będą przewodzić wielkiej akcji napędowej, która według szacunków IEA doprowadzi do rekordowego 10% wzrostu odnawialnych źródeł energii do końca 2021 roku.

Jak to możliwe?

Na przykład był taki okres na początku września, kiedy Tesla posiadała połowę całego udziału w rynku w sektorze motoryzacyjnym, mimo że sprzedają mniej niż milion samochodów rocznie.

Przekonanie, że akcje Tesli nigdy nie spadły, spowodowało, że akcje stały się ogromną kwotą spekulacyjną, dzięki czemu firma jest warta znacznie więcej niż to, co zarabia na produkcji i sprzedaży pojazdów.

„Zakłócenia w łańcuchu dostaw i opóźnienia w budowie spowolniły postęp projektów związanych z energią odnawialną w pierwszym półroczu 2020 r.”, czytamy w raporcie IEA. „Jednak budowa fabryk i działalność produkcyjna ponownie szybko wzrosła, a problemy logistyczne zostały w większości rozwiązane poprzez złagodzenie ograniczeń transgranicznych od połowy maja”.

„Pomimo wyzwań wynikających z kryzysu z COVID-19, podstawy ekspansji energii odnawialnej nie uległy zmianie”.

Niektóre z tych podstaw, jeśli okażą się prawdziwe, są oszałamiające i reprezentują rzeczy, o których aktywiści zmian klimatu mogli tylko pomarzyć osiem lub dziesięć lat temu.

Już najtańsze formy nowych instalacji energetycznych w okolicy, panele słoneczne fotowoltaiczne i farmy wiatrowe, generują najtańsze koszty energii elektrycznej w historii, z czego Południowa Australia mogła się cieszyć w zeszłym miesiącu.

„Całkowita zainstalowana moc energii wiatrowej i fotowoltaicznej jest na dobrej drodze, by przewyższyć gaz ziemny w 2023 r. w węgiel w 2024 r. Sama energia fotowoltaiczna stanowić będzie 60% wszystkich dodatkowych mocy odnawialnych do 2025 r.” – przewiduje IEA.

Do 2025 r. węgiel może wydawać się stosunkowo bezcelowy, ponieważ energia odnawialna jest nie tylko najtańsza w historii, ale będzie na dobrej drodze do zaopatrywania większości krajów na świecie.

Ponadto przewiduje się, że redukcja kosztów potroi inwestycje rynkowe w odnawialne źródła energii do ponad 15% w tym samym okresie. Jest to inicjowane przez firmy inwestycyjne, takie jak BlackRock, którego dyrektor generalny Larry Fink, odpowiedzialny za zarządzanie bilionami dolarów w kapitale prywatnym, kieruje teraz decyzjami inwestycyjnymi głównie w zakresie zdolności firm do realizacji strategii energii odnawialnej.

Praktycznie nigdzie nie można spojrzeć i nie zobaczyć niesamowitych perspektyw przejęcia przez energię odnawialną globalnego rynku energii w następnej dekadzie.

Czytaj: Kraków: trwa konkurs na sylwestrową instalację artystyczną!

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia