Etniczny haft Qiang to cud w chińskiej sztuce ludowej

0
168
Etniczny haft Qiang to cud w chińskiej sztuce ludowej. Zdjęcie: People's Daily, China.

Rzemieślniczki tworzą wykwintne prace igłowe, wykorzystując technikę haftu grupy etnicznej Qiang, tysiącletniego rzemiosła, które zostało uhonorowane jako niematerialne dziedzictwo kulturowe prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach.

Te hafty wykonane starodawną tradycyjną techniką są przepiękne.

Wystawa w dzielnicy Huangpu oferuje wyjątkowe spojrzenie na haft Qiang i zaprasza ludzi do doświadczenia trwałego uroku i piękna tradycyjnego rzemiosła ludowego.

Haft Qiang charakteryzuje się odważnym użyciem jaskrawych kolorów, odzwierciedlających charakterystyczny styl mniejszości etnicznej Qiang. Hafty Qiang są zwykle wykonywane przez kobiety należące do mniejszości w prowincji Syczuan.

Na wystawie znajdują się różne przedmioty wykonane techniką haftu Qiang, takie jak torby i ozdoby.

Pokazy świetlne i muzyka służą do zaprezentowania piękna haftowanych przedmiotów Qiang, aby pobudzić zainteresowanie młodych ludzi dawną sztuką oraz promować jej ochronę i kontynuację.

Facebook

Etniczny haft Qiang to cud w chińskiej sztuce ludowej.

Historia noszenia odzieży z haftem Qiang może sięgać czasów dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e.), zgodnie z zapisami historycznymi.

Większość prac hafciarskich Qiang ma znaczenie. Mniejszość etniczna Qiang nie ma znaków pisanych. Uwielbiają przyrodę i wierzą, że wszystko ma duszę, więc na ubraniach haftują piękne rzeczy. Wzory skupiają się głównie na kwiatach, owadach i naturalnych krajobrazach.

Czytaj: Ta artystka tworzy niesamowite sceny krajobrazowe za pomocą nici

Od czasów koczowniczych po czasy rolnicze, od czasów starożytnych do dziś, naród Qiang doświadczył niezliczonej chwały i honoru, a także cierpiał z powodu trudności i udręk. Zawsze zachowują szlachetne cechy narodu chińskiego: pracowitość, życzliwość i prostotę.

Różne hafty i haftowane wzory na strojach ludu Qiang należą do tradycyjnej etnicznej sztuki ludowej i rzemiosła Qiang, która ma długą historię.

Jeśli chodzi o środki produkcji, etniczne hafty Qiang zostały wyprodukowane przez różne indywidualne rodziny. Jest to wyjątkowa sztuka stworzona przez ludzi narodu Qiang, przepojona ich mądrością i oryginalnością.

Czytaj: Kanony kobiecego piękna w różnych zakątkach świata

Facebook

Jeśli chodzi o funkcję, haft etniczny Qiang używany jest głównie do ozdabiania płaszczy i spódnic, butów, nakryć głowy, pasków, wstążek, mankietów, spodni, korpusów spodni, cholewek do butów, wkładek, poszewek na poduszki, chusteczek, krawędzi odzieży, rękawów i saszetek.

Ciekawostką jest, że istnieje ponad 100 rodzajów wzorów haftów tylko w etnicznych strojach Qiang. Wszystkie są bardzo kolorowe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Te wykwintne hafty stworzone za pomocą doskonałych technik są proste, rygorystyczne, pomysłowo i rozsądnie zaaranżowane, również przy użyciu umiarkowanych kolorów, aby w naturalny sposób zintegrować formy estetyczne i funkcjonalne.

Czytaj: Oszałamiające hafty ważek i innych owadów z metalowych koralików

Facebook

wad

Brak postów do wyświetlenia