Eukaliptus – oto zalety tej cudownej rośliny

0
255
Eukaliptus to wiecznie zielona roślina pochodząca z Australii. Liście eukaliptusa. Zdjęcie: pl.freepik.com

Eukaliptus to wiecznie zielone drzewo, które jest szeroko stosowane ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Chociaż pochodzi z Australii, to popularne drzewo rośnie obecnie w wielu częściach świata.

Eukaliptus to roślina należąca do rodziny mirtowatych. Roślina znana jest z licznych korzyści dla skóry, włosów, ciała i umysłu. Czytaj dalej i dowiedz się, jak Eukaliptus, zwłaszcza w postaci aromatycznego olejku, może Ci pomóc.

Eukaliptus – oto zalety tej cudownej rośliny:

1. Pomaga w walce z kaszlem

Eukaliptus jest używany od setek lat jako środek na kaszel. Roślina może pomóc oczyścić gardło i usunąć śluz, który utrudnia oddychanie. Możesz użyć olejku eukaliptusowego i wetrzeć go w klatkę piersiową lub kupić produkty bez recepty, takie jak Herbitussin Kaszel i Gardło lub Strepsils z mentolem i eukaliptusem.

Inną świetną metodą użycia eukaliptusa, gdy jesteś przeziębiony, jest umieszczenie kilku kropli olejku eukaliptusowego w gorącej wodzie i wdychanie go.

2. Odstrasza owady

Wszyscy wiedzą, jak irytujące mogą być owady, zwłaszcza latem. Podczas gdy większość owadów jest po prostu irytująca, niektóre z nich są również bardzo niebezpieczne dla zdrowia i mogą z łatwością przenosić niebezpieczne choroby.

Istnieje wiele środków odstraszających owady, które można kupić w sklepie, jednak są one bardzo drogie i pełne niezdrowych chemikaliów. Świetnym, bardzo skutecznym i pachnącym sposobem na odstraszenie owadów jest mieszanka cytryny i olejku eukaliptusowego. Wystarczy zmieszać ze sobą kilka kropel olejku i wmasować go punktowo w ramię. Zobaczysz, jak atrakcyjna jest ta łatwa i tania alternatywa dla niezdrowego sprayu na owady.

Olejek eukaliptusowy jest naturalnym środkiem odstraszającym owady, głównie ze względu na zawartość eukaliptolu.

Badania wykazały, że skutecznie odstrasza komary i inne gryzące owady do ośmiu godzin po zastosowaniu miejscowym. Im wyższa zawartość eukaliptolu w olejku eukaliptusowym, tym dłużej i skuteczniej działa jako repelent.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wymienia cytrynowy olejek eukaliptusowy – pochodzący z drzewa eukaliptusowego cytrynowego – jako zatwierdzony i silny środek odstraszający owady.

3. Może być używany do dezynfekcji ran

Eukaliptus to także świetny sposób na dezynfekcję ran i wspomaganie ich gojenia. Jeszcze setki lat temu roślina była używana przez ludzi do oczyszczania ran i zwalczania infekcji. Możesz znaleźć w aptece kremy, które zawierają serum roślinne i przyspieszą proces gojenia.

Pixabay

4. Pomaga w walce z bólami stawów

Wraz z wiekiem lub uprawianiem sportu brak smarowania w stawach jest częstym i bardzo bolesnym efektem ubocznym. Jednak cudowna roślina eukaliptusa może również pomóc nam złagodzić nasze smarowanie w stawach.

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym ból, eukaliptus jest często stosowany w produktach dostępnych bez recepty. W aptece dostaniesz wiele maści eukaliptusowych. Możesz też po prostu wmasować kilka kropel olejku eukaliptusowego w miejsce, które Cię boli, a zobaczysz, jak poprawi się ból stawów.

Czytaj: Tęczowy eukaliptus – jedno z najpiękniejszych drzew na świecie

5. Dobry dla świeżych i zdrowych zębów

Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, eukaliptus jest również doskonały dla zdrowych zębów, dziąseł, itp. Jest nie tylko powszechnym składnikiem wielu past do zębów, ale także doskonałą alternatywą dla płyn do płukania jamy ustnej. Wystarczy wlać kilka kropel olejku eukaliptusowego do wody i opłukać jamę ustną. Eukaliptus zapewni Ci świeży oddech i zdrowe usta.

Badanie z udziałem 97 osób wykazało, że osoby, które żuły gumę z ekstraktem z liści eukaliptusa 5 razy dziennie przez co najmniej 5 minut, odnotowały znaczne zmniejszenie gromadzenia się płytki nazębnej, krwawienia dziąseł i zapalenia dziąseł, podczas gdy grupa, która tej gumy nie żuła, nie odnotowała żadnej poprawy.

6. Eukaliptus na mocne włosy

Jak już widzieliśmy, eukaliptus to prawdziwa cudowna roślina. Poza tym, że jest dobry dla Twojego ciała i uspokajający dla Twojego umysłu, eukaliptus jest również świetny dla Twoich włosów. Eukaliptus ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i chwastobójcze, dzięki czemu stymuluje cebulki włosów, dzięki czemu włosy stają się dłuższe, bardziej lśniące i pełniejsze. Możesz kupić szampony, które już zawierają eukaliptus, lub po prostu dodać do szamponu kilka kropel olejku eukaliptusowego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

7. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy

Chociaż nie można jeść świeżych, całych liści eukaliptusa, suszone liście można wykorzystać do herbaty.

Uważaj, aby nie pomylić herbaty z olejkiem eukaliptusowym, który może być toksyczny w przypadku spożycia. Wybierz herbatę oznaczoną jako „herbata z liści eukaliptusa” i nie dodawaj do herbaty olejku eukaliptusowego.

Liście eukaliptusa są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, szczególnie flawonoidów, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Główne flawonoidy w eukaliptusie to katechiny, izoramnetyna, luteolina, kaempferol, floretyna i kwercetyna. Diety bogate w te związki mogą chronić przed niektórymi nowotworami, chorobami serca i demencją.

Na przykład duże badanie obejmujące 38 180 mężczyzn i 60 289 kobiet wykazało, że dieta bogata we flawonoidy wiązała się z 18% niższym ryzykiem śmiertelnej choroby serca.

Herbata eukaliptusowa jest dobrym źródłem tych przeciwutleniaczy i jest powszechnie uznawana za bezpieczną dla dorosłych. Jednak dzieci są narażone na wysokie ryzyko zatrucia eukaliptusem i powinny uzyskać zgodę pracownika służby zdrowia przed wypiciem tej herbaty.

Czytaj: Palmiarnia w Wałbrzychu – egzotyczna dżungla w środku Sudetów

8. Może złagodzić objawy przeziębienia

Eukaliptus jest powszechnie stosowany jako naturalny lek na przeziębienie i jest powszechnym składnikiem produktów na przeziębienie i kaszel, o czym pisałam w punkcie 1.

Badania wykazały, że eukaliptus może zmniejszać ilość śluzu i rozszerzać oskrzela i oskrzeliki w płucach. Jest to również naturalny środek przeciwzapalny.

Głównym składnikiem odpowiedzialnym za te właściwości jest eukaliptol, znany również jako cineol, który jest związkiem znajdującym się w olejku eukaliptusowym.

Niektóre badania wykazały, że eukaliptol łagodzi objawy przeziębienia, takie jak częstotliwość kaszlu, przekrwienie błony śluzowej nosa i ból głowy, zmniejszając stan zapalny i gromadzenie się śluzu.

Ponadto eukaliptol może pomóc złagodzić objawy astmy.

Pixabay

9. Może leczyć suchą skórę

Używanie eukaliptusa może poprawić suchość skóry poprzez zwiększenie zawartości ceramidów.

Ceramidy to rodzaj kwasu tłuszczowego w skórze, który odpowiada za utrzymanie jej bariery ochronnej i nawilżenie. Ci, którzy doświadczają suchej skóry, łupieżu lub chorób skóry, takich jak zapalenie skóry i łuszczyca, zwykle mają niższy poziom ceramidów.

Stwierdzono, że miejscowy ekstrakt z liści eukaliptusa zwiększa produkcję ceramidów w skórze, zdolność zatrzymywania wody i ochronę bariery skórnej. Zawiera związek zwany makrokarpalem A, który wydaje się stymulować produkcję ceramidów.

W badaniu z udziałem 34 osób, stosowanie balsamu do skóry głowy zawierającego ekstrakt z liści eukaliptusa i syntetyczny ceramid znacznie zmniejszyło zaczerwienienie, swędzenie, suchość i łuszczenie skóry głowy.

Dlatego wiele produktów do włosów i skóry zawiera ekstrakt z liści eukaliptusa.

10. Może pomagać się relaksować

Powszechnie uważa się, że eukaliptus łagodzi objawy stresu.

W jednym badaniu 62 zdrowe osoby doświadczyły znacznego zmniejszenia lęku przed zabiegiem chirurgicznym po inhalacji olejku eukaliptusowego. Eukaliptus zawiera eukaliptol, który, jak stwierdzono, ma właściwości przeciw-lękowe.

Co więcej, wdychanie olejku eukaliptusowego przez 30 minut wiąże się z niższym ciśnieniem krwi u pacjentów po operacji kolana, co sugeruje, że ma działanie uspokajające.

Naukowcy uważają, że zmniejsza aktywność współczulnego układu nerwowego — układu reakcji na stres — i zwiększa aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, co sprzyja relaksacji.

Podsumowanie

Eukaliptus ma wiele imponujących zalet. Może pomóc zmniejszyć ból, sprzyjać relaksacji i łagodzić objawy przeziębienia.

Wiele produktów dostępnych bez recepty wykorzystuje również ekstrakt z eukaliptusa, aby odświeżyć oddech, złagodzić podrażnioną skórę i odstraszyć owady.

Herbata eukaliptusowa jest uważana za bezpieczną do picia, ale spożywanie olejku eukaliptusowego może być toksyczne. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed użyciem olejku eukaliptusowego, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.