Europejskie Drzewo Roku 2021 – polska lipa czwarta na półmetku

0
372
Lipa św. Jana Nepomucena. Źródło: treeoftheyear.org

Europejskie Drzewo 2021 roku – szukamy drzew z najciekawszą historią.

Już 11 lat szukamy po całej Europie drzew z najbardziej intrygującymi historiami.

Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego 2021 r. Podczas głosowania wybierasz dwóch kandydatów. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego ) głosowanie jest tajne,  co oznacza, że na stronie internetowej nie można znaleźć aktualnej liczby głosów.

Na chwilę obecną polska lipa św. Jana Nepomucena z Podkarpacia zajmuje czwarte miejsce. Plebiscyt od dzisiaj wchodzi w finałową fazę.

Wszyscy internauci mogą zagłosować na polskie drzewo i wesprzeć je do końca lutego – informują ekolodzy z Klubu Gaja.

Czytaj: Rzeźba Jezusa na opuszczonym cmentarzu w Polsce powoli pochłania drzewo

Źródło: Twitter

„Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku trwa od początku lutego. Polska lipa św. Jana Nepomucena zdobyła już ponad 22 tys. głosów i plasuje się obecnie na czwartym miejscu. Naszą kandydatkę wyprzedzają tylko drzewa z Hiszpanii, Włoch i Rosji. Wszystko może się jeszcze zmienić. Ostatni tydzień plebiscytu jest tajny, tak więc do ostatniej chwili nie będziemy widzieli, ile głosów zdobyły poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas ceremonii transmitowanej za pośrednictwem Internetu” – informują ekolodzy z Klubu Gaja, którzy koordynują konkurs w Polsce.

Głosować można na stronie www.treeoftheyear.org/PL. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało czternaście drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew

Lipa św. Jana Nepomucena – historia drzewa

Wiejska dobrodziejka

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 150-170 lat temu było z tą lipą. Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!

Nie ma na co czekać, już dziś zagłosuj na polskie drzewo!

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org