Falabella – najmniejsza rasa koni na świecie

0
498
Koń Falabella. Źródło: Twitter

Nazwana na cześć rodziny argentyńskiej, która rozwinęła tę rasę w połowie XIX wieku, Falabella jest powszechnie uważana za najmniejszą rasę koni na świecie, ze średnią wysokością zaledwie 70 cm.

Niektórzy twierdzą, że rodowód Falabella wywodzi się z ras andaluzyjskich i iberyjskich, które hiszpańscy konkwistadorzy przywieźli ze sobą do Ameryki Południowej. Kiedy Hiszpanów wypędzono, konie pozostawiono samym sobie w surowym, ubogim w zasoby środowisku. W rezultacie, w połowie XIX wieku, w stadach Mapuche, w południowej prowincji Buenos Aires obserwowano mniejsze, wsobne zwierzęta. To właśnie te okazy zostały specjalnie wyhodowane, aby stworzyć jeszcze mniejsze zwierzęta, co ostatecznie doprowadziło do powstania nowoczesnej rasy Falabella, którą znamy dzisiaj.

Twitter

Patrick Newtall jest oficjalnie uznawany za człowieka, który rozpoczął program hodowlany Falabella w Argentynie w 1868 roku, używając lokalnych koni. Kiedy zmarł, program przejął zięć Newtalla, Juan Falabella, który dodał do rasy kilka linii krwi – w tym walijskiego kuca górskiego, kuca szetlandzkiego i konia pełnej krwi angielskiej – aby jeszcze bardziej zmniejszyć jego rozmiar.

W 1940 roku Julio C. Falabella, potomek Juana Falabella, pracował nad standaryzacją rasy i sprowadzeniem jej średniej wysokości poniżej 100 cm oraz stworzeniem formalnego rejestru ras. Ta zwiększona popularność rasy Falabella i innych entuzjastów zdołała następnie zmniejszyć ich rozmiar jeszcze bardziej, do około 76 cm (w kłębie).

Czytaj: Podaruj 1% podatku, bo bez Ciebie wyginą

Facebook

Tym, co sprawia, że Falabella jest tak interesująca, jest to, że pomimo swoich rozmiarów nie są klasyfikowane jako kucyki, ale jako konie miniaturowe. Dzieje się tak dlatego, że poza rozmiarami są podobne do ras koni, takich jak pełnej krwi angielskiej czy arabskiej, pod względem proporcji, a także smukłej budowy i gładkiej sierści.

„Miniaturowe konie Falabella to prawdziwe konie, a nie kucyki, co oznacza, że nawet najmniejsze okazy rasy zachowują strukturę i proporcje pełnowymiarowego konia. Poza niewielkimi rozmiarami Falabella wykazują warunki uległości, siły i zdolności do adaptacji lepiej niż jakikolwiek inny rodzaj podobnych koni, a nawet niż wielu ich większych krewnych. Przeprowadzone na nich testy wytrzymałościowe wykazały, że są niezwykle silne – podobnie jak konie pociągowe i pod siodło o większych rozmiarach” – informuje Falabella International.

Facebook

Falabelle są znane z tego, że są bardzo przyjazne, niezwykle delikatne i bardzo inteligentne, co czyni je wspaniałymi zwierzętami domowymi, a także zwierzętami wyczynowymi, ponieważ można je łatwo wyszkolić do ciągnięcia małych ciężarów i wykonywania sztuczek. Mają też wyjątkowo długą żywotność: 40-45 lat.

Hodowcy w Argentynie kontynuują programy mające na celu zmniejszenie rozmiarów Falabelli i udało im się wyhodować dorosłe osobniki, które osiągają mniej niż 50 cm wysokości (w kłębie). Jednak nie chodzi tylko o rozmiar! Zdrowie rasy jest najważniejsze, a aby uzyskać pewne ważne cechy, wysokość okazów musi obecnie przekraczać 70 cm.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Chociaż ich rozmiar sprawia, że przeznaczenie Falabelli jest głównie dekoracyjne, ten miniaturowy koń ma kilka niezwykłych cech. Żyjąc od setek lat na rozległych równinach Argentyny (pampasach), Falabella jest niezwykle odporny i szybko przystosowuje się do różnych surowych klimatów. Jego ostre instynkty pozwalają mu również wyczuć niebezpieczeństwo z dużej odległości.

Aby poznać także inną niezwykłą rasę koni, sprawdź Bashkir Curly – konie, które mają kręconą sierść.