Fizyczne dotykanie pieniędzy może znacznie zmniejszyć stres i ból

0
115
views
Stres jest nieunikniony we współczesnym życiu, ale nie musi Cię przygnębiać.

Stres jest nieunikniony we współczesnym życiu, ale nie musi Cię przygnębiać. Praca, pieniądze i rodzina tworzą codzienny stres, podczas gdy większe problemy, takie jak globalna pandemia i polityka, przyczyniają się do naszego podstawowego poziomu stresu.

Według sondażu przeprowadzonego przez psychologa fizyczne dotykanie pieniędzy może znacznie zmniejszyć stres i ból. Co za niesamowite odkrycie!

Już sama myśl o pieniądzach sprawia, że czujesz mniej bólu. Gotówka daje ludziom wewnętrzną siłę i może zmniejszyć ich fizyczny i emocjonalny ból.

Badanie: Kathleen Vohs poprosiła niektórych badanych o policzenie gotówki, a innych o policzenie kartek. Następnie poprosiła badanych, aby zanurzyli ręce w bardzo gorącej wodzie lub zagrali w grę komputerową, w której, bez ich wiedzy, zostali wykluczeni przez innych graczy. Następnie gracze zostali poproszeni o ocenę bólu i poczucia wykluczenia. Ci, którzy liczyli pieniądze, odczuwali mniejszy ból i czuli się mniej wykluczeni.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czy gotówka naprawdę wzmacnia nas i zwiększa odporność fizyczną i psychiczną? Psycholog, ekonomistka behawioralna i profesor Vohs broni swoich badań.

Vohs: Efekt radzenia sobie z pieniędzmi był dość wyraźny — w czterech testowanych przez nas scenariuszach ludzie, którzy mieli do czynienia z pieniędzmi, zgłaszali znacznie mniej bólu lub wykluczenia społecznego. Efekt był tak silny, że wiedzieliśmy, że zadziała również w odwrotnym kierunku. Więc w innym eksperymencie poprosiliśmy niektórych badanych o zapisanie swoich wydatków z ostatniego miesiąca, a innych o zapisanie pogody. Kiedy ponownie zbadaliśmy ich ból w tych samych miejscach, ci, którzy wyszczególnili swoje rachunki, odczuwali większy ból fizyczny i emocjonalny niż ci, którzy opisali pogodę. To spójny efekt. Posiadanie pieniędzy sprawia, że czujemy się silni. Brak pieniędzy sprawia, że czujemy się słabi.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

Czy ta siła bierze się po prostu z obcowania z ideą pieniędzy?

Vohs: Tak. Eksperymentowaliśmy z innymi cennymi towarami – losami na loterię, kartami kredytowymi, biżuterią – i nie przyniosły one tego samego efektu.

Voks: Odkryliśmy również, że ludzie stali się bardziej samowystarczalni dzięki pieniądzom. Samo przebywanie w obecności pieniędzy Monopoly lub wygaszacza ekranu pokazującego zdjęcia gotówki sprawiało, że badani pracowali ciężej, aby osiągnąć swoje cele, nawet jeśli ich zadania były niemożliwe. Byli mniej rozproszeni, bardziej skoncentrowani i bardziej produktywni. Kiedy połączysz to z wynikami nowego badania, zobaczysz, że pieniądze mogą być czymś pozytywnym. Mogą służyć jako źródło siły.

Czytaj: 7-latka na liście najlepiej zarabiających youtuberów. W ciągu roku wzbogaciła się o 100 mln złotych!