Fotograf uchwycił idealną aureolę słoneczną w pobliżu koła podbiegunowego

0
53

Fotograf Göran Strand jechał do biura w połowie grudnia, kiedy na horyzoncie dostrzegł aureolę słoneczną.

„Nie planowałem tego zdjęcia” – powiedział. „Wziąłem aparat i drona i pojechałem w miejsce, w którym wiedziałem, że uda mi się połączyć miasto i aureolę”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Gdy Słońce znajdowało się najwyżej nad miastem Östersund w Szwecji, położonym na 63° szerokości geograficznej północnej, na kilka dni przed przesileniem zimowym, Strand wiedział, że ma szansę na zrobienie jednego z najlepszych zdjęć w swoim życiu. Powstałe zdjęcie było tak hipnotyzujące, że zostało nawet wybrany jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia przez NASA.

Na zdjęciu Strand aureola słoneczna świeci nad mostem łączącym Östersund z wyspą Frösön.

„Powyżej Frösön widać niewielką chmurę dymu opuszczającą szczyt wyspy” — wyjaśnia fotograf. „To śnieg wytwarzany przez armatki śnieżne na lokalnym stoku narciarskim Gustavsbergsbacken”.

To właśnie te armaty sprawiają, że „Halo słoneczne” jest bardziej powszechne. „Te maleńkie kryształki lodu wytwarzane przez armatki śnieżne mają niemal idealny kształt i mają tendencję do tworzenia Halo słonecznego” – mówi Strand. „Aureole słoneczne są częściej widoczne w pobliżu ośrodków narciarskich, które mają armatki śnieżne wytwarzające te doskonałe kryształki lodu”.

Halo słoneczne to zjawisko optyczne powstające w wyniku interakcji światła (zwykle ze Słońca lub Księżyca) z kryształkami lodu zawieszonymi w atmosferze.

Czytaj: Widoki jak z bajki! Piękne niebo w Bukowinie Tatrzańskiej

Strand, który jako dziecko zainteresował się astronomią, na początku lat 90. próbował swoich sił w fotografii. Najpierw zajął się tradycyjną fotografią krajobrazu, zanim połączył swoje dwie główne pasje i został astrofotografem. Chociaż w swoim portfolio ma kilka zdjęć z Halo słonecznego, jest także doświadczonym fotografem zorzy polarnej.

Zdjęcie: Göran Strand

Po kilku latach fotografowania obu tych zjawisk, mówi, że halo słoneczne jest łatwiejsze w obróbce. „Halo słoneczne zdarzają się w ciągu dnia i pozostają w tej samej pozycji. Zorza polarna porusza się po całym niebie i można ją zobaczyć tylko wtedy, gdy jest ciemno. Dzięki Halo słonecznemu czuję, że mam więcej czasu na wymyślenie ciekawej kompozycji, aby stworzyć bardziej ekscytujące zdjęcie” — przyznaje.

Czytaj: Zobacz najlepsze zdjęcia zorzy polarnej z 2022 roku

Aby uchwycić zorzę polarną i inne zjawiska na niebie, które dzieją się wokół jego rodzinnego miasta, które znajduje się bardzo blisko koła podbiegunowego, Strand nauczył się również, jak zachować ciepło podczas pracy.

„Dopóki jesteś nieruchomy, nigdy nie możesz mieć na sobie za dużo ubrań, więc dobrym pomysłem jest coś ciepłego do jedzenia lub picia” – radzi. „Twoje palce są zwykle najtrudniejszą częścią do utrzymania ciepła, więc staram się jak najczęściej nosić rękawiczki. A kiedy nie pracujesz, dobrze jest mieć na sobie rękawiczki i ręce w kieszeniach kurtki, aby zarówno dłonie, jak i rękawiczki były ciepłe”.

Możesz być na bieżąco z twórczością Stranda, śledząc go na Instagramie. Możesz także odwiedzić jego sklep internetowy, w którym oferuje odbitki swoich hipnotyzujących zdjęć Halo słonecznego, a także inne dzieła astrofotografii.

Fotograf Göran Strand jechał do biura w połowie grudnia, kiedy na horyzoncie dostrzegł aureolę słoneczną. Zdjęcie, które zrobił, zostało wybrane Astronomicznym Zdjęciem Dnia przez NASA.

Jako doświadczony astrofotograf, mężczyzna uchwycił zorzę polarną i inne zjawiska na niebie wokół jego rodzinnego miasta Östersund w Szwecji.

Zdjęcie: Göran Strand

„Dzięki halo słonecznemu mam wrażenie, że mam więcej czasu na wymyślenie interesującej kompozycji, aby stworzyć bardziej ekscytujący obraz” — mówi.

Zdjęcie: Göran Strand
Zdjęcie: Göran Strand
Zdjęcie: Göran Strand
Zdjęcie: Göran Strand