Fotograf uchwycił znikające piękno gór lodowych Grenlandii

0
93
views

Podczas podróży na Grenlandię fotograf krajobrazu Albert Dros miał okazję żeglować po wodach wokół zatoki Disko.

Zatoka Disko położona jest na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Obszar ten jest pełen dzikich zwierząt, takich jak morsy, foki i wieloryby. Bawią się w lodowatych wodach usianych górami lodowymi.

Podczas pobytu w okolicy fotograf miał okazję doświadczyć zmieniającej się dynamiki środowiska Grenlandii i zrobić niesamowite zdjęcia.

Albert Dros uwiecznił na zdjęciach góry lodowe. Fotografując je w różnych rodzajach światła, zmieniają się one dramatycznie i przechodzą z odcienia chłodnego do ciepłego, w zależności od odbicia światła. Niektóre z jego najlepszych zdjęć mają miejsce podczas zachodu słońca, kiedy bogate odcienie pomarańczy, żółci i różu odbijają się od nieruchomych wód i pokrywają te gigantyczne bloki lodu.

Refleksje Drosa na temat swojej podróży i turystyki w okolicach są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Z jednej strony ważne jest odkrycie i docenienie naturalnego piękna Grenlandii. Z drugiej strony zachodzi nieunikniona transformacja, która ma miejsce, gdy małą wioskę opanowują duże statki wycieczkowe.

Czytaj: Fotograf rejestruje niesamowite ujęcie statku przed górą lodową

W wywiadzie dla My Modern Dros powiedział, dlaczego lubi podróżować do Grenlandii.

„Przyciąga mnie spokój tego miejsca, piękno światła i lodu. Kolory słońca o północy na niebie, odbijające się w spokojnej wodzie Zatoki Disko i odbijające góry lodowe, są magiczne. Uwielbiam Arktykę i „zimno” tak samo, nie lubię słonecznych wakacji i upału. Nie jestem osobą opalającą się na plaży i ogólnie nie lubię ciepłej pogody. Spędzenie czasu na mrozie przychodzi naturalnie. Chociaż wcale nie było zimno, kiedy kilka tygodni temu odwiedziłem Grenlandię! Co było zaskakujące”.

„Kiedy myślisz o Grenlandii, myślisz o lodzie. I to właśnie dostajesz: dużo lodu! Lód przekroczył wszystkie moje oczekiwania. To naprawdę jak spacery i żeglowanie w wymarzonym świecie. Wokół gór lodowych wszystko jest piękne i spokojne. Nic dziwnego, że jest tam tak tłoczno przez statki wycieczkowe!” – powiedział Dros.

„Widzenie nowego dużego statku wycieczkowego co dwa dni w porcie Ilulissat zdecydowanie pokazało, że Grenlandia zyskuje na popularności. Czemu nie? Jest niezwykle piękna, więc nie mogę winić ludzi, którzy chcą odwiedzić to miejsce”.

„Ten moment, kiedy po raz pierwszy widzisz gigantyczną górę lodową jest po prostu magiczny. Widzisz już ją, lecąc samolotem. Pierwszy raz poleciałem na Grenlandię w nocy koło północy, kiedy słońce odbijało swoje piękne fioletowe światło na morzu i lodzie. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Wszystko było tak surrealistyczne, jak w świecie snów” – powiedział Dros.

„Żeglowanie wśród gór lodowych i obserwowanie kolejnych i kolejnych sprawia, że zachowujesz się jak małe dziecko w sklepie ze słodyczami. Po prostu jest się tak podekscytowanym. Każda góra lodowa wygląda inaczej. Lubię je nazywać „górami” lub „pasmami górskimi”, ponieważ wyglądają właśnie tak. A niektóre z nich są wielkości gór. Widać to szczególnie na moich zdjęciach z dronów.

„Mam nadzieję, że moje zdjęcia uświadomią ludziom problem z ociepleniem. Chcę zwiększyć świadomość globalnego ocieplenia i pokazać wszystkim, że piękne miejsce, takie jak Grenlandia, może już nie istnieć dla przyszłych pokoleń”.

Albert Dros: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: LODOWCE TOPNIEJĄ SZYBCIEJ NIŻ PRZEWIDYWANO.