Fotograf uwiecznił na zdjęciu rzadkie zjawisko pogodowe

0
608

Marc Adamus to zdolny fotograf, który specjalizuje się w fotografii przyrody. Potrafi na wiele tygodni odciąć się od cywilizacji, aby sam na sam po przebywać z naturą i uwiecznić na zdjęciach jej piękne oblicza.

Bywa, że Adamus wiele tygodni jest w odosobnieniu, aby zjednoczyć się z naturą i pokazać jej piękno na zdjęciach. Cierpliwość zawsze się opłaca. Adamusowi udało się sfotografować rzadkie zjawisko pogodowe, które nazwał „łukiem lodowym”.

Zdjęcie: Instagram

Fotograf odwiedził Jasper w prowincji Alberta. To piękne, malownicze miasteczko położone w Górach Skalistych nad ujściem rzeki Niette do Athabaski, na terenie Parku Narodowego Jasper.

Tego dnia, którego wykonano to powyższe zdjęcie było bardzo zimno: minus 41 stopni Celsjusza, ale mimo tak minusowej temperatury słońce bardzo pięknie świeciło.

Fotograf wiedział, że przy takich warunkach wyjdą świetne zdjęcia, więc udał się na spacer, aby zrobić kilka zdjęć krajobrazowych. Udało mu się uchwycić zjawisko, które nazwał „łukiem lodowym”. Jak widzicie na zdjęciu, schodzące słońce ułożyło się w kadrze tuż nad pasmem górskim, a dookoła niego rozpostarł się okrąg załamanego światła.

Czytaj: Wschodzące słońce wyglądało jak rogi diabła. Zdjęcie jest w 100% prawdziwe!

„Zdecydowanie jeden z najzimniejszych ujęć w moim życiu. Temperatura powietrza: -41 stopni”, opisał zdjęcie Adamus.
Zdjęcie: Instagram

Co to jest „łuk lodowy’?

„Łuk lodowy” to tak naprawdę parhelion (słońce poboczne). Jest to zjawisko optyczne, które zachodzi w atmosferze. Objawia się jasną plamą światła powstającą na przecięciu halo opisanego oraz kręgu parhelicznego. Występuje po obu stronach słońca i jeszcze szczególnie dobrze widoczne, gdy gońce jest nisko nad horyzontem, jak na zdjęciu Adamusa.

Sam parhelion powstaje wskutek załamania się promieni słonecznych na kryształach lodu występujących w formie sześciokątnych płytek opadających w pozycji poziomej – zupełnie jak liście. Oprócz słońca pobocznego można też czasem zaobserwować zjawisko podsłońca, które występuje poniżej linii horyzontu. Halo pojawia się również czasem wokół księżyca.

To kolejny dowód na to, że Ziemia jest naprawdę piękna. Dbajmy o nią.

Czytaj: JASKINIA LODOWA NA ISLANDII OŚWIETLONA ZACHODZĄCYM SŁOŃCEM. NIESAMOWITY WIDOK