Francja wprowadza obowiązek montażu paneli słonecznych na parkingach

0
118
Francuskie prawo wymaga paneli słonecznych na parkingach. Zdjęcie: pl.freepik.com

Francuski rząd wprowadzi wymóg instalowania paneli słonecznych na parkingach na 80 lub więcej miejsc, co według niego może generować do 11 GW energii elektrycznej. Rząd liczy na moc elektryczną odpowiadającą dziesięciu reaktorom jądrowym.

Ustawa, która została przyjęta przez Francuski Senat w piątek, da właścicielom parkingów od 80 do 400 miejsc pięć lat na dostosowanie się od lipca 2023 roku, podczas gdy właściciele większych parkingów będą mieli trzy lata na zainstalowanie systemów fotowoltaicznych. Prawo mówi, że co najmniej połowa powierzchni większych obiektów musi być pokryta fotowoltaiką.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Technologia przynosi wiele korzyści. Instalacje energii słonecznej tworzą cień, więc mniej energii zużywa się na chłodzenie pojazdów. Jednocześnie rzadko szkodzą środowisku i łatwiej uzyskać pozwolenia na takie systemy niż na inne rodzaje elektrowni czy inne lokalizacje pod fotowoltaikę. Wreszcie, przydatne jest posiadanie na miejscu źródła zasilania do ładowania pojazdów elektrycznych oraz otaczających konstrukcji i urządzeń.

Warto zauważyć, że Komisja Europejska zaproponowała właśnie tymczasowe rozporządzenie nadzwyczajne, które m.in. zwalniałoby elektrownie fotowoltaiczne o mocy do 50 kW z obowiązku oceny oddziaływania na środowisko. Środek ma na celu wypełnienie okresu, w którym zmieniona dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii formalnie przyspieszy procedury.

Inicjatywa wywodzi się z planu REPowerEU mającego na celu jak najszybsze wyeliminowanie zależności od rosyjskich paliw kopalnych. W szczególności parkingi, elewacje i dachy to jedne z obszarów o największym potencjale ekspansji.

Przewidziano panele fotowoltaiczne na terenach przy autostradach, torach kolejowych

Francja rozważa wprowadzenie przepisów, które zachęciłyby do budowy elektrowni słonecznych w pobliżu autostrad i torów kolejowych oraz na niektórych gruntach rolnych. Operator kolejowy SNCF planuje zainstalować ponad 1 milion m2 paneli do 2030 roku, zmniejszając swoje zapotrzebowanie na energię o około 25%.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!

Jeśli chodzi o parkingi, rząd oszacował ich potencjał na oszałamiające 11 GW, co odpowiada 10 reaktorom jądrowym. Właściciele mogą również zdecydować się na rodzaje systemów energii odnawialnej inne niż energia słoneczna.

Nowa zasada miała początkowo dotyczyć parkingów większych niż 2500m², ale senatorowie postanowili ustalić próg w zależności od liczby miejsc. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób zostaną sfinansowane panele fotowoltaiczne i jaka forma pomocy publicznej, jeśli w ogóle, zostanie udostępniona.

Znaczenie krajobrazowe w miejscach charakterystycznych może zwolnić operatorów parkingów z nowej zasady

Wspomniane prawo nie będzie dotyczyć parkingów dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 tony. Zwolnienia są możliwe w przypadku barier technicznych i bezpieczeństwa, problemów architektonicznych oraz konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego. Na przykład nie będzie obowiązkowe ustawianie paneli fotowoltaicznych na powierzchniach, na których utrudniałyby widok na punkty orientacyjne, nawet jeśli nie są one objęte oficjalną ochroną. Wyjątkiem są również obszary mocno zacienione.

Prezydent Emmanuel Macron niedawno obiecał podwoić tempo wydawania pozwoleń na odnawialne źródła energii, ale także przyspieszyć projekty energii jądrowej. Francja jest jedynym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które w 2020 r. nie osiągnęło swoich celów w zakresie zielonej energii, ponieważ nadal opiera się głównie na energii jądrowej.

Czytaj: Francja wybuduje kolejne elektrownie jądrowe

W międzyczasie szereg awarii i dotkliwa susza obniżyły moc reaktorów w kraju do rekordowo niskich poziomów, zaostrzając europejski kryzys energetyczny.

wad

Brak postów do wyświetlenia