Francja zakazuje wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach

0
410
Zdjęcie: Stock Photos from MARTIN MECNAROWSKI/Shutterstock

Wędrowne cyrki zachwycają widzów na całym świecie od ponad 100 lat. Akrobaci, wytresowane słonie i samochody klaunów to standardowe atrakcje. Jednak obrońcy praw zwierząt od dawna krytykują akty wykorzystujące dzikie zwierzęta.

W tym miesiącu francuski minister środowiska ogłosił zakaz występowania dzikich zwierząt na objazdowych pokazach. Kraj ten dołącza do ponad 20 innych krajów europejskich z podobnymi zakazami, starając się dostosować traktowanie dzikich zwierząt do nowoczesnych najlepszych praktyk.

Minister Barbara Pompili, która ogłosiła nowe zasady, wskazała na kwestie etyczne związane z „dobrostanem dzikich zwierząt w niewoli”. Tygrysy, słonie, lwy i niedźwiedzie zwykle przemierzają duże odległości w swoich dzikich siedliskach. Zwierzęta cyrkowe spędzają długie godziny w małych klatkach i czasami są zmuszane do występów, gdy są chore.

Na konferencji prasowej minister oświadczyła: „Nadszedł czas, aby fascynacja naszych przodków tymi dzikimi istotami nie przekładała się już na sytuacje, w których ich niewola jest przedkładana nad ich dobro”.

Nowe zasady będą obowiązywać również we francuskich parkach morskich, zwanych delfinariami. Hodowla delfinów i żyjących w niewoli orek musi się zakończyć. Zwierzęta morskie, podobnie jak ich rówieśnicy z cyrku, będą przebywać w rezerwatach dzikiej przyrody. Zasady te mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższych kilku lat.

Czytaj: 37 sztuczek, jak zważyć różne zwierzęta

Aby uniknąć pozostawienia ludzi bez pracy, rząd przeznaczył osiem milionów euro na przekwalifikowanie siły roboczej z cyrku i delfinarium. Minister podkreślił poczucie współpracy. „Prosimy cyrki, aby odkryły się na nowo, to będzie okres, kiedy będą potrzebować wsparcia, a państwo będzie po ich stronie” – powiedziała. „Ta przemiana rozłoży się na kilka lat, ponieważ zmieni życie wielu ludzi”.

Aby dowiedzieć się więcej o historii zwierząt cyrkowych, możesz przeczytać o słynnym cyrku Ringling w National Geographic. Możesz również dowiedzieć się więcej na stronach internetowych poświęconych dobrostanowi zwierząt.

johannesfloe.com – Art to remember

Francja ogłosiła zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w wędrownych cyrkach.

Zdjęcie: Stock Photos from SERGEY PETROV/Shutterstock

Nowe zasady wynikają z obaw etycznych w całej Europie dotyczących znęcania się i złej jakości życia, z jakimi borykają się lwy, tygrysy i słonie w niewoli.

ZdjęcieStock Photos from HELLORF ZCOOL/Shutterstock

Zamknięte zostaną również francuskie parki morskie, znane jako delfinaria. Zwierzęta zostaną przeniesione do sanktuariów.

ZdjęcieStock Photos from MIKE PRICE/Shutterstock

W cyrkach nadal będą występować ludzie. Rząd przeznaczył 8 milionów euro na to, aby ludzie, którzy pracowali ze zwierzętami, mogli się przekwalifikować i znaleźć sobie nowe zajęcie, bez konieczności znęcania się nad zwierzęciem.

Źródło: mymodernmet.com

Czytaj: Niemiecki cyrk zastąpił żywe zwierzęta hologramami. Widzowie są zadowoleni.