Francuskie filmy pokazują zdecydowanie za dużo palenia

0
839
Gwiazdy, takie jak Coco Chanel sprawiały, że palenie wydawało się seksowne. Zdjęcie: GETTY IMAGES

Wyobrażacie sobie francuski film bez sceny z paleniem tytoniu?

Francuskie kino nadal jest uzależnione od pokazywania palenia tytoniu na ekranie, ponieważ nowe badanie ujawnia, że praktyka ta pojawia się w prawie wszystkich filmach w tym kraju.

Palenie zajmuje średnio 2,6 minuty czasu przed ekranem na jeden film – to odpowiednik sześciu reklam, jak stwierdziła Francuska Liga Walki z Rakiem.

„Tytoń pozostaje niemal wszechobecny we francuskich filmach” – mówi Francuska Liga.

Argumentuje, że ekspozycja na palenie upiększa palenie i wzywa do podjęcia nowych środków w celu zmniejszenia ilości pokazywanej w filmach.

Prawie pół wieku od czasu, gdy gwiazdy, takie jak Jeanne Moreau i Brigitte Bardot uwodzicielsko kusiły podczas francuskiej Nowej Fali, około 90% ze 150 filmów z lat 2015-2019 przebadanych przez Ligę zawierało sceny „palenia papierosów”.

Obejmowało to postać palącą, obecność popielniczek i papierosów lub postać mówiącą o paleniu.

Czytaj: Niesamowity Paryż okiem Tatiany Liccia.

Palenie jest powszechne we francuskim kinie od czasu, gdy aktorzy tacy jak Brigitte Bardot osiągnęli szczyt podczas Nowej Fali. Zdjęcie: GETTY IMAGES

Ankieta przeprowadzona wśród młodych Francuzów wykazała, że prawie 60% osób uważa takie sceny za zachętę do palenia.

Palenie zmniejszyło się we Francji w ostatnich latach, ale jego przedstawienie w filmach narodowych pozostaje widoczne, mówi Yama Dimirova z Ligi, która pracowała nad badaniem.

„Mimo że mamy bardzo silny program profilaktyczny, nadal mamy dużo palenia tytoniu w filmach” – powiedziała BBC.

„Zatem filmy pokazują więcej palenia niż w prawdziwym życiu i wiemy, że ma to bezpośredni wpływ na normalizację palenia tytoniu”.

Mówi, że francuski rząd musi „regulować” ilość palenia pokazywanego na ekranie, poprzez obcięcie publicznych dotacji na filmy, które pokazują palenie „celowo”.

„Nie chcemy ingerować w tworzenie kultury, ale nie wierzymy, że palenie tytoniu wzmacnia charakter filmów” – mówi.

Jednak niektórzy wybitni francuscy filmowcy są przerażeni sugestią, że można by im zabronić przedstawiania palenia tytoniu.

Czytaj: Francja zakazuje wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach

Reżyser dramatu La Haine (Nienawiść), Mathieu Kassovitz, mówi, że filmy nie powinny być wzorem do naśladowania. Zdjęcie: GETTY IMAGES

„Filmy nie mają być wzorami do naśladowania – są po to, by pokazać, czym jest społeczeństwo” – powiedział BBC Mathieu Kassovitz, wielokrotnie nagradzany reżyser dramatu La Haine (Nienawiść) i gwiazda Amélie.

„W prawdziwym życiu mamy papierosy, więc powinny być też w filmach” – mówi, zwracając uwagę, że palenie nie zawsze jest pokazywane w pozytywnym świetle. „Zostawcie filmy w spokoju” – dodaje.

Według naukowców palenie jest znacznie częstsze we francuskim kinie niż w innych krajach.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Stanach Zjednoczonych 46% najbardziej dochodowych filmów w latach 2010-2018 pokazywało, że ludzie palą papierosy.

Xavier Rigault, wiceprezes Francuskiego Stowarzyszenia Producentów Filmowych, mówi, że propozycje działaczy kampanii dotyczące ograniczenia finansowania filmów przedstawiających palenie byłyby „pogwałceniem wolności twórczej”.

„Głównym powołaniem sztuki nie jest dostarczanie informacji edukacyjnych” – powiedział Rigault dla BBC.

johannesfloe.com – Art to remember