Gatunek pszczół uważany za wymarły od 100 lat na nowo odkryty

0
458

Gatunek pszczół uważany za wymarły od 100 lat został na nowo odkryty w Australii.

Gatunek pszczoły uważany za wymarły od prawie 100 lat został ponownie odkryty w Queensland w Australii. Znany jako Pharohylaeus lactiferous, gatunek ostatnio odnotowano żywy w 1923 roku.

Naukowcy z Uniwersytetu Flinders w Adeleide odkryli pszczoły podczas szeroko zakrojonych badań lokalnej przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem populacji owadów i pszczół.

Zespół uważa, że pszczoła walczy o przetrwanie jako gatunek z powodu erozji siedlisk.

Czytaj: McDonald’s stworzył restaurację dla… pszczół!

James Dorey, który był częścią zespołu badawczego, powiedział:

„Trzy populacje P. lactiferous zostały znalezione przez pobranie próbek pszczół odwiedzających ich ulubione gatunki roślin wzdłuż większości wschodniego wybrzeża Australii, co sugeruje izolację populacji. Moje analizy geograficzne wykorzystane do zbadania zniszczenia siedlisk w bio-regionach Wet Tropics i Central Mackay Coast wskazują na podatność lasów deszczowych Queensland i gatunku P. lactiferus na pożary buszu, szczególnie w kontekście fragmentacji krajobrazu”.

Powiedział również:

„Przyszłe badania powinny mieć na celu pogłębienie naszej wiedzy na temat biologii, ekologii i genetyki populacji P. lactiferus. Jeśli mamy zrozumieć i chronić te wspaniałe australijskie gatunki, naprawdę musimy zwiększyć wysiłki związane z biomonitoringiem i ochroną”.

Wiele australijskich gatunków zwierząt znalazło się w ostatnich dziesięcioleciach pod ogromną presją z powodu utraty siedlisk i zmiany klimatu. Trudności te zostały spotęgowane w zeszłym roku przez intensywne pożary buszu, które pochłonęły znaczną część kraju. Uważa się, że pożary, najgorsze od pokoleń, zabiły miliardy zwierząt.

Czytaj: Pożary buszu w Australii oficjalnie minęły po ponad 240 dniach

Chociaż Australia ma dużą liczbę rodzimych gatunków pszczół, ma również populacje pszczół europejskich i azjatyckich, które zostały wprowadzone do kraju przez rolników. To samo w sobie doprowadziło do rywalizacji między gatunkami pszczół o zasoby, nierzadko zdarza się, że różne gatunki pszczół atakują się nawzajem w pełnych bitwach.

Odkąd Europejczycy zaczęli kolonizować Australię, aż 60% lasów i terenów zalesionych, które wiele gatunków zwierząt nazywa domem, zostało wyciętych pod wycinki oraz aby zrobić miejsce dla ludzkich siedlisk i pól uprawnych.

Źródło: The Independent

johannesfloe.com – Art to remember