Gęś latająca do góry nogami

0
618
Zdjęcie: Vincent Cornelissen @b0unc1971

Ciemno-szaro-brązowa gęś zbożowa lecąca do góry nogami została sfotografowana przez fotografa-amatora w pobliżu holenderskiego miasta Arnhem.

Eksperci twierdzą, że gęś latająca do góry nogami po prostu się popisywała.

Zdjęcie gęsi zbożowej lecącej do góry nogami wywołało gorącą debatę w Internecie, dlaczego gęsi to robią.

Fotograf Vincent Cornelissen powiedział, że otrzymał tysiące wiadomości i komentarzy od ludzi z całego świata, proszących o informacje na temat latającej gęsi do góry nogami.

Cornelissen zrobił zdjęcie w pobliżu holenderskiego miasta Arnhem.

Fotografowanie było dla Cornelissena ogromnym źródłem fascynacji i już jako dziecko, jeszcze przed tą słynną fotką, robienie ambitnych zdjęć ptaków było jego pasją.

„Zawsze mówię, że znalezienie ptaka i sfotografowanie go w specjalny sposób jest niesamowicie satysfakcjonujące i relaksujące” – powiedział.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ale to konkretne ujęcie było szczególnie trudne.

„Pogoda była zła, więc założyłem nieprzemakalną odzież i usiadłem plecami oparty o drzewo, patrząc na jezioro” – powiedział.

Wtedy zobaczyłem trzy gęsi i zauważyłem, że jedna z nich dziwnie się zachowuje.

„Widziałem, że jedna gęś miała problemy z lotem w linii prostej. Miała problemy, co, jak sądziłem, wynikało z wiatru. Wydawało się, że walczyła, więc zrobiłem jej kilka zdjęć” – powiedział Cornelissen.

Nie myślał o tym więcej, dopóki nie opublikował zdjęć w Internecie.

Zdjęcie: Vincent Cornelissen @b0unc1971

„Od razu zdałem sobie sprawę, że uchwyciłem coś wyjątkowego, ale jednocześnie bałem się, że nikt mi nie uwierzy. Zdjęcie wyglądało, jakby było edytowane w Photoshopie”.

Gęś obróciła swoje ciało o 180 stopni, czynność ta określana jest jako „whiffling”. Ten akrobatyczny manewr, który wygląda jak liść podczas swobodnego spadania, może być wykorzystany do unikania drapieżników, ale wiadomo, że gęsi przyjmują tę pozę, decydując się na dłuższe, wolniejsze opadanie z nieba, aby lepiej obserwować obszar.

Aerodynamika, która zwykle daje ptakowi uniesienie podczas lotu jest w ten sposób odwrócona, a ptak na chwilę spada w kierunku ziemi, zanim zostanie to szybko odwrócone i ptak przyjmie normalną orientację w locie.

Czytaj: Festiwal Pierogów w Krakowie w tym tygodniu!

Zachowanie to obserwuje się u kilku gatunków, w tym u brodzca żółtonogiego (Tringa flavipes), rycyka (Limosa limosa), czajki zwyczajnej (Vanellus vanellus), gęsi krótkodziobej (Anser brachyrhynchus) lub właśnie gęsi zbożowej (Anser fabalis).

Lars Soerink, fotograf dzikiej przyrody i komunikator nauk o ochronie ptaków w holenderskiej organizacji Bird Protection, powiedział, że zdjęcie może po prostu odzwierciedlać gęś, która uczy się nowych sztuczek.

„Kiedy młode gęsi opanują latanie, zaczynają wiedzieć, co jest możliwe i jak daleko mogą się posunąć” – powiedział Soerink.

Ale powiedział też, że równie dobrze może być tak, że „robią to, by chwalić się swoim rówieśnikom. Spójrzcie na mnie!”

Czytaj: Ta para jest nierozłączna: miniaturowy koń i gęś