Gigantyczny kondor wielki może latać bez machania skrzydłami przez ponad 5 godzin

0
430
views
Zdjęcie: Facundo Vital

Patrząc na kondora wielkiego, można by się zastanawiać, jak w ogóle lata tak ogromny ptak, nie mówiąc już o osiągnięciu wysokości ponad 5 000 metrów.

Ten gigantyczny gatunek sępa może mieć rozpiętość skrzydeł do 3 metrów i masę ciała porównywalną z ludzkim dzieckiem, od 9 do 13 kg.

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Swansea współpracowali z naukowcami z Argentyny, aby zbadać lot kondorów wielkich w ich środowisku. Starali się odpowiedzieć na pytanie, jak często i w jakich warunkach pogodowych duże ptaki machają skrzydłami w locie, wykorzystując w ten sposób cenną energię, aby pozostać na danej wysokości lub zmienić wysokość.

Czytaj: Ten ptak jest tak duży, że ludzie mylą go z człowiekiem w przebraniu

Dołączając specjalne urządzenia monitorujące do młodych kondorów wielkich, naukowcy byli w stanie policzyć każdy ruch gigantycznych skrzydeł ptaków. Jak się okazuje, kondory wielkie poświęcają niewiele czasu i energii na machanie skrzydłami. W czasie przebywania ptaków w powietrzu mniej niż jeden procent poświęcają na trzepotanie. Większość trzepotania miała miejsce podczas startu lub lotu blisko ziemi. Te zaskakujące statystyki – opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences – dają nam nowe, ciekawe informacje.

Naukowcy z zainteresowaniem zauważają, że badane przez nich młode ptaki mogą bardzo skutecznie szybować po niebie. Jeden lecący w powietrzu kondor nie trzepotał skrzydłami przez ponad pięć godzin, szybując ponad 160 km. Artykuł sugeruje, że lot kondorów wielkich w dzisiejszej Ameryce Południowej może pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób jeszcze większe ptaki prehistoryczne unosiły się na powierzchni prądów powietrznych wiele tysięcy lat temu.

Więcej informacji o kondorach wielkich i ich statusie jako gatunku bliskiego zagrożenia można znaleźć na stronie internetowej National Aviary.

Kondor wielki ma rozpiętość skrzydeł 3 metrów i może szybować wiele kilometrów bez trzepotania skrzydłami.

Zdjęcie: Àlvaro Moya Riffo

Lot kondora wielkiego może rzucić światło na to, jak gigantyczne prehistoryczne ptaki unosiły się w powietrzu.

Zdjęcie: Ignazi Gonzalo
Zdjęcie: jmarti20

Czytaj: Irlandzki pomnik w kształcie jajka. Nie zgadniesz co upamiętnia.

Blue link: https://www.tbgtechco.com